آخرین تحولات اوکراین میانجیگری چین برای حل مسالمت آمیز بحرانبه گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در دیدار با سران فراکسیون های پارلمانی این کشور اعلام کرد که روسیه مذاکرات صلح در خصوص اوکراین را رد نکرده است، اما هشدار داد که «هرچه این مذاکرات دیرتر آغاز شود، مذاکرات با ما به نتیجه خواهد رسید. برای آنها سخت تر خواهد بود.”

ادامه مطلب

پوتین تاکید کرد که روسیه هنوز توانایی های خود را در عملیات های نظامی ویژه در اوکراین نشان نداده است. او گفت: «همه باید بدانند که ما هنوز اقدام جدی در اوکراین آغاز نکرده‌ایم. این روزها می شنویم که غربی ها می خواهند ما را در میدان جنگ بکوبند. خوب چه می توانم بگویم؟ بگذارید آنها تلاش کنند. ما قبلاً زیاد شنیده ایم که غرب می خواهد آخرین اوکراینی با ما بجنگد. این یک تراژدی برای مردم اوکراین است. اما به نظر می رسد همه چیز به این سمت می رود.

وی افزود که در کشورهای غربی ادعا می کنند که روسیه “جنگ” را در اوکراین آغاز کرد، در حالی که در واقع این جنگ توسط غرب جمعی آغاز شد. رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: کشورهای غربی باید درک کنند که از همان آغاز عملیات ویژه روسیه برای حفاظت از دنباس شکست خوردند، زیرا آغاز این عملیات به معنای ورود به نظم نوین جهانی است.

پوتین تاکید کرد: عملیات ویژه ای که روسیه برای حفاظت از دنباس انجام داد، به تقویت حاکمیت فدراسیون روسیه کمک کرد، اگرچه آغاز آن به این هدف مربوط نبود و این یک عارضه اجتناب ناپذیر و جانبی و هدف اصلی است. گفت: این اقدام برای حفاظت از دنباس و تقویت امنیت کشور بوده و در هر صورت نتیجه نهایی عملیات ویژه نیروهای مسلح روسیه حاصل خواهد شد.

از سوی دیگر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین شب گذشته اعلام کرد که مقامات کیف قصد ندارند حتی بخشی از خاک این کشور را به روسیه واگذار کنند. او در مصاحبه ای با سی ان ان گفت: اوکراینی ها حاضر نیستند زمین های خود را واگذار کنند یا تعلق خود را به روسیه به رسمیت بشناسند. تمام اراضی اوکراین متعلق به ماست. و مقامات کیف همچنان بر این موضع پافشاری خواهند کرد و قصدی برای سازش در این زمینه ندارند.

در همین حال، روز پنجشنبه، یک مقام ارشد پنتاگون ابراز نگرانی کرد که با افزایش کمک های نظامی غرب به اوکراین، مقامات این کشور درخواست های خود را افزایش دهند.

در همین راستا، سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق وزیر دفاع آمریکا هشدار داد که ادامه وضعیت کنونی اوکراین می تواند منجر به محو شدن این کشور از نقشه جهان شود. وی یادآور شد: در مورد پیامدهای منفی ارسال سلاح های غربی به کیف هشدارهای زیادی داده شده است اما در حال حاضر سران کشورهای غربی توجه لازم را به این موضوع ندارند.

در زیر می توانید تحولات یکصد و سی و پنجمین روز جنگ اوکراین را دنبال کنید:

***

وزیر خارجه چین بر حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در اوکراین تاکید کرد

وانگ یی وزیر امور خارجه چین صبح امروز جمعه در گفتگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در حاشیه نشست وزیران گروه 20 در اندونزی قول داد که کشورش به حل مسالمت آمیز بحران اوکراین کمک کند.

به گفته وزارت امور خارجه چین، وانگ یی تاکید کرد که مقامات پکن به موضع واقع بینانه و منصفانه در مورد وضعیت اوکراین ادامه خواهند داد و از همه تلاش ها برای ترویج حل مسالمت آمیز بحران با تمرکز بر نیاز به صلح و مذاکرات حمایت خواهند کرد. ..

طرف چینی همچنین یادآور شد که پکن برای اجرای طرح امنیت جهانی پیشنهادی شی جین پینگ رئیس جمهور چین و تحقق دکترین امنیت بین المللی مشترک، فراگیر، تعاونی و پایدار، مایل است با همه کشورها همکاری کند.

عکس مشترک وزرای خارجه گروه 20 در بالی به دلیل اوکراین لغو شد

گرفتن عکس مشترک از وزرای خارجه گروه 20 در نشست وزرای اندونزی لغو شد. خبرگزاری کیودو با گزارش این خبر خاطرنشان کرد که دلیل احتمالی این امر، نگرش شرکت کنندگان در نشست به وضعیت کنونی اوکراین و حمله روسیه به این کشور به ویژه مخالفت آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا است.

پیشتر گزارش شده بود که یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن نیز از شرکت در ضیافت شام وزرای خارجه گروه 20 در بالی خودداری کرده است. او ملاقات با همکار روسی را که ممکن است در طول شام رخ دهد، نامناسب دانست.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه که برای شرکت در نشست وزیران اندونزی به اندونزی سفر کرده است، با وانگ یی همتای چینی خود و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدارهای دوجانبه داشت.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیروز خاطرنشان کرد که لاوروف قصد ندارد با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن دیدار کند.

وزیر خارجه روسیه روز جمعه در نشست اصلی وزرای خارجه گروه بیست (G20) در بالی شرکت خواهد کرد.

لاوروف: غرب اوکراین را تشویق کرد تا از توافق صلح خودداری کند

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار روز پنجشنبه خود با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه نشست شورای وزرای خارجه گروه 20 یادآور شد که کشورهای غربی دولت اوکراین را تشویق می کنند تا از توافقنامه های صلحی که پیش از این در مذاکرات در استانبول به دست آمده بود دست بردارد. .

لاوروف افزود: هماهنگی تلاش های نهادهای نظامی و دیپلماتیک روسیه و ترکیه برای تامین امنیت غیرنظامیان و فعالان اقتصادی در خاک اوکراین بسیار مهم است و هر دو طرف علاقه مند به ادامه همکاری در این زمینه هستند.

برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع نئونازیسم در اوکراین به ابتکار روسیه

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته اعلام کرد که این کشور ابتکار جلسه شورای امنیت سازمان ملل را برای تمرکز بر مشکل نازیسم و ​​فاشیسم در اوکراین آغاز کرده است.

به گفته وی، دوشنبه هفته آینده نشست غیررسمی دیگری در شورای امنیت سازمان ملل برگزار می شود که به نازیسم و ​​فاشیسم اوکراین اختصاص دارد و برگزاری این نشست پاسخ طرف روسی به این همکاران غربی است که مدعی هستند. به گفته این دیپلمات، سخنرانان به ارائه تحلیلی تاریخی از این گونه روندهای ایدئولوژیک در اوکراین و اظهار نظر در مورد وضعیت کنونی و همچنین ارائه عکس و فیلم در این زمینه به شرکت کنندگان خواهند پرداخت.

پوتین غرب را به آغاز جنگ در اوکراین متهم کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه عصر پنجشنبه در دیدار با رهبران جناح‌های حزبی در دومای دولتی اعلام کرد که کشورهای غربی ادعا می‌کنند که روسیه یک “جنگ” را در اوکراین آغاز کرده است، در حالی که در واقع این جنگ به طور جمعی توسط غرب آغاز شده است. انصراف داد

وی تاکید کرد که غرب دسته جمعی به رهبری آمریکا چندین دهه است که رفتار بسیار تهاجمی با روسیه داشته است. پوتین یادآور شد: آنها پیشنهادات ما برای ایجاد یک سیستم امنیتی یکسان در اروپا را رد کردند، از پذیرش ابتکارات برای کار مشترک در مورد موضوع دفاع ضد موشکی و هشدارهای ما در مورد غیرقابل قبول بودن گسترش ناتو به ویژه در جمهوری‌های سابق خودداری کردند. آنها اتحاد جماهیر شوروی را نادیده گرفتند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که آغاز عملیات نظامی ویژه برای حفاظت از مردم دنباس به معنای آغاز شکست نظم جهانی آمریکاست.

به گفته وی، اگر کشورهای غربی برای مهار روسیه می‌خواستند درگیری نظامی ایجاد کنند، می‌توان گفت که تا حدودی موفق شده‌اند و این جنگ شروع شده است، البته کشورهای غربی باید بفهمند که از این کشور هستند. در همان آغاز عملیات ویژه روسیه نتوانست از دنباس محافظت کند، زیرا آغاز آن به معنای گذار به نظم جهانی دیگر است. پوتین گفت: «دنیای چندقطبی مبتنی بر قوانین خودخواهانه که توسط افراد معدودی ابداع شده‌اند، بلکه بر اساس قوانین واقعی بین‌المللی است.

رئیس جمهور روسیه در این نشست یادآور شد: انزوا و نسل کشی علیه غیرنظامیان در دونباس هشت سال است که توسط اوکراین انجام می شود و کشورهای غربی چشم خود را بر این رویداد بسته اند. وی وعده داد که دولت روسیه تمام اقدامات لازم را برای محافظت از مردم ساکن در دونباس انجام خواهد داد.

زلنسکی: اوکراین از مسیر خود به سمت ناتو دست نخواهد کشید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین شب گذشته در گفت‌وگو با CNN تاکید کرد که مقامات کیف معتقدند که ناتو می‌تواند بهترین تضمین‌های امنیتی را برای اوکراین فراهم کند و بنابراین از ایده پیوستن این کشور به این ائتلاف چشم‌پوشی نخواهند کرد. .

وی گفت: ما آماده ایم به هر ساختاری بپیوندیم که پایان جنگ کنونی و امنیت را برای ما تضمین کند. وی افزود: در حال حاضر من هیچ تضمین امنیتی دیگری جز ناتو نمی بینم و به همین دلیل است که ما در این مسیر کوتاه نیامده ایم.

زلنسکی همچنین از تصمیم رهبران پیمان آتلانتیک شمالی مبنی بر پذیرش سوئد و فنلاند در صفوف خود استقبال کرد و افزود که اگر اوکراین به ناتو می‌پیوست، از درگیری نظامی جلوگیری می‌کرد و کشورهای غربی مجبور به ارائه چنین کمک‌های گسترده‌ای نبودند. .

کمیسیون اروپا از اعطای وام 1.5 میلیارد یورویی به اوکراین خودداری کرد

بلومبرگ گزارش داد، کمیسیون اروپا از اعطای وام 1.5 میلیارد یورویی به اوکراین از طریق بانک سرمایه گذاری اروپا خودداری کرده است، زیرا نگرانی هایی در مورد بازپرداخت این وجوه وجود دارد.

بر اساس این اطلاعات، در این شرایط، اوکراین خواستار کمک مالی اروپا برای نجات اقتصاد خود است، اما اعطای وام توسط واحد بودجه کمیسیون اروپا به دلیل نگرانی در مورد قابلیت اطمینان مالی مسدود شده است.

دیروز مؤسسه اقتصاد جهانی کیل آلمان (IfW) از کاهش کمک های نظامی و مالی به اوکراین خبر داد و خاطرنشان کرد که “شکاف بزرگی بین حمایت وعده داده شده و واقعی” در تامین تسلیحات نظامی به اوکراین وجود دارد. همچنین، به گفته کارشناسان، وضعیت مالی بودجه دولتی اوکراین پایدار و امن نیست.

وزیر خارجه اوکراین: حتی یک روسی برای ویزای اوکراین درخواست نکرده است

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که هیچ شهروند روسیه برای ویزای اوکراین درخواست نکرده است.

در اول جولای، دولت اوکراین مجدداً رژیم ویزا را برای شهروندان فدراسیون روسیه اعمال کرد، بنابراین روس‌ها دیگر نمی‌توانند بدون ویزا وارد اوکراین شوند، اقامت یا ترانزیت کنند.

به گفته آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، این تصمیم با نگرانی های امنیتی، نیاز به تقویت کنترل بر ورود شهروندان روسیه به اوکراین و همچنین تقاضای عمومی توجیه شده است.

قزاقستان همچنان روسیه را شریک استراتژیک خود می داند

روسلان گلدیبای، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور قزاقستان اعلام کرد که فدراسیون روسیه همیشه شریک و متحد استراتژیک قزاقستان بوده و خواهد بود. وی گفت: هرگونه اقدامی که به منافع شریک استراتژیک ما لطمه بزند قابل تحمل نخواهد بود و امیدواریم چنین اقداماتی علیه قزاقستان صورت نگیرد.

وی تصریح کرد: خبرنگاران درباره نشست رهبر قزاقستان در خصوص توسعه بالقوه ظرفیت حمل و نقل و ترانزیتی این کشور سوالاتی را مطرح می کنند. در حالی که این اقدامات علیه روسیه نبوده و صرفاً با هدف تنوع بخشیدن به مسیرهای ارسال انرژی به بازارهای بین المللی “در آشفتگی ژئوپلیتیک کنونی” صورت می گیرد و هیچ انگیزه سیاسی در تصمیمات اتخاذ شده وجود ندارد.

رئیس دومای روسیه: جانسون نظریه پرداز «جنگ تا آخرین اوکراینی» است.

ویچوسلاو والودین، رئیس دومای دولتی روسیه به استعفای بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا واکنش نشان داد.

این نماینده روس در کانال تلگرامی خود نوشت: این دلقک پست خود را ترک می کند. یکی از دوستان نزدیک و حامی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، مجبور به ترک سمت خود شد و با وجود همه تلاش ها نتوانست موقعیت خود را حفظ کند. او مسئول حملات به غیرنظامیان در دونباس و استفاده از مردم اوکراین در درگیری با روسیه است.جانسون در واقع یکی از ایدئولوگ های اصلی “جنگ علیه روسیه تا آخرین اوکراین” و اکنون رهبران کشورهای اروپایی است. باید به این فکر کرد که چنین سیاستی به کجا می انجامد.”

دیدگاهتان را بنویسید