آغاز بارندگی تابستان در جنوب کشور


استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر از امروز با تشدید پدیده موسمی تابستانی شاهد بارش شدید باران بود.

استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر با تشدید پدیده موسمی تابستانی از امروز شاهد بارش شدید باران بود که منجر به جاری شدن سیل و رواناب شد.

این در حالی است که کانون پدیده بادهای موسمی غرب هرمزگان است و این وضعیت کار را برای زلزله زدگان که اندکی بهبود یافته اند و همچنین امدادگران را سخت می کند.

امین حسین نهسینه کارشناس پیش بینی سازمان هواشناسی در گفت و گو با ایران گفت: فعالیت موسمی از امروز پنجشنبه تا یکشنبه شدید خواهد بود.

وی گفت: برای فعال شدن پدیده بادهای موسمی در 4 استان هرمزگان، جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان هشدار نارنجی و برای بخشی از استان بوشهر نیز هشدار زرد اعلام شده است.

باران های موسمی تابستان پدیده ای است که در فصل تابستان رخ می دهد و ماهیت آن بارش های شدید همراه با رعد و برق است که گاه مشکلاتی را برای استان های جنوب شرق و جنوب کشور ایجاد می کند.

نخسینه تاکید کرد: وزش بادهای موسمی علاوه بر جاری شدن سیل در برخی مناطق می تواند موجب آبگرفتگی، کاهش دید افقی، ایجاد گرد و غبار و اختلال در پروازها در این استان ها شود. طبیعی هستند، این پدیده ممکن است منجر به قطع کمک شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان استان هرمزگان هشدارهای لازم را دریافت کرده اند که از امروز تا 4 روز آینده از ارسال امداد با بالگرد و هواپیماهای سبک خودداری کنند و در صورت وجود الزام باید احتیاط ها را رعایت کنند.

به گفته وی، در چند روز گذشته با فعال شدن بادهای موسمی، ایستگاه هواشناسی سردشت بشاگرد هرمزگان 54 میلی متر و میزان بارندگی در ایستگاه گراش فارس 37 میلی متر و ایرانشهر سیستان و چستان آبی 27 میلی متر بارندگی را ثبت کردند.

وی درباره وضعیت جوی سایر نقاط کشور نیز گفت: با وجود اینکه طی 3 روز اخیر به ویژه در نیمه شمالی کشور خنک‌تر بوده‌ایم، اما از امروز پنجشنبه تا اواسط هفته آینده باید به تدریج شاهد این وضعیت باشیم. افزایش دما در بیشتر نقاط کشور

به گفته وی، هفته آینده هوا به طور متوسط ​​1 تا 2 درجه گرم می شود.

به عنوان مثال، روز گذشته (چهارشنبه) بیشینه دمای هوای تهران 32 درجه سانتیگراد و در روز جمعه حداکثر دمای هوا به 35 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

نهسین همچنین گفت: تا 72 ساعت آینده پدیده گرد و غبار را در تمامی مناطق کشور به جز شمال غرب و سواحل شمالی خواهیم داشت که البته استان های تهران، البرز، قزوین، مرکزی، سمنان، سیستان، آبی چستان و … سایر استان های نیمه شرقی کشور بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، پدیده این است که باد شدید همراه با گرد و خاک ساکنان این استان ها را آزار خواهد داد.

پلاستیک روی چادرهای زلزله زدگان کشیده شده است

هرمزگان از جمله استان هایی است که طی چند روز آینده تحت تاثیر پدیده موسمی قرار می گیرد و هشدار سازمان هواشناسی حاکی از آن است که مسئولان استان علاوه بر تلاش برای ساماندهی وضعیت آسیب دیدگان زلزله، باید برای سیل و مشکلات احتمالی ناشی از روان آب در مناطق زلزله زده آماده شود.

مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار «ایران» گفت: بر اساس اخطار سیل سازمان هواشناسی استان با تمرکز بر غرب هرمزگان که زلزله اخیر در آن منطقه را داشتیم، با همکاری سازمان هواشناسی هلال احمر روی چادرها پلاستیک گذاشتیم.

وی تاکید کرد: تمامی دستگاه های امدادی و اجرایی استان در حالت آماده باش هستند و چادرهایی را که در آبراه ها یا کانال ها گذاشته شده بود جابه جا کرده ایم تا خدای ناکرده آرامش زلزله زدگان بر هم نخورد. “

وی شرایط ارائه خدمات به زلزله زدگان را پایدار عنوان کرد و افزود: با وجود اینکه چادرها مجهز به تجهیزات سرمایشی هستند اما برای بازگرداندن زلزله زدگان به زندگی عادی علاوه بر چادرهای اهدایی به هر خانواده، البته در کنار هر چادر یک سرپناه نیز برپا می شود و چادرها به هیچ عنوان پس داده نمی شود.

وی گفت: تا روز چهارشنبه بیش از 150 آلونک در منطقه مستقر شده بود که به سرعت توسط نیروهای امدادی به هم متصل و آماده تصرف شدند.

کیانوش عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاه هواشناسی هرمزگان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: احتمال بارش شدید باران در هرمزگان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: باید در تمام نقاط استان به جز جزایر جنوبی برای بارندگی های شدید آماده باشیم.

عارفی افزود: سامانه موسمی باد مرطوبی است که از اقیانوس هند به خلیج فارس و دریای عمان می آید و هر جا که شرایط مساعد باشد باران می بارد.

وی تاکید کرد: با هشدارهای داده شده امیدواریم نیروهای امدادی فعال در منطقه زلزله زده آمادگی لازم را برای شرایط بارندگی داشته باشند زیرا این منطقه آسیب پذیرتر است.

سیستان و بلوچستان میزبان دو پدیده جوی است

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز به ایران گفت: استان ما هم اکنون درگیر دو سامانه هواشناسی تابستانی است. یکی از این سامانه ها بادهای محلی 120 روزه سیستان است که شهرت جهانی دارد و 4 ماه از سال با سرعت و جهت یکسان می وزد.

وی افزود: سرعت باد 120 روزه در سیستان روز سه شنبه به حداکثر 119 کیلومتر در ساعت رسید و دیروز به حداکثر 101 کیلومتر رسید.

حیدری بیان کرد: وزش این بادها در سال های اخیر که دریاچه هامون آب داشت، هوا را معتدل کرد و خنک کننده منطقه بود اما اکنون با خشکسالی های پی در پی مشکلاتی را به وجود آورده است.

یکی دیگر از پدیده های هواشناسی تابستانی در این استان جریان های موسمی است که به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان همه ساله از 24 خرداد تا شهریور ماه در این استان رخ می دهد.

نهر گرم و مرطوبی که از طریق هند به سمت ما می آید و به ارتفاعات برخورد می کند و باعث باران های شدید می شود.

وی بارش باران های موسمی را نعمت الهی برای استان خشک سیستان و بلوچستان در تابستان خواند و گفت: متاسفانه از این نعمت به درستی استفاده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید