آموزش ساعت در 5 مرحله به کودکان


گفتن زمان با ساعت بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. وقتی بخواهید این مهارت را به فرزندتان بیاموزید متوجه این مشکل خواهید شد. شمارش یک ساعت مستلزم درک مفاهیم مختلف ریاضی و ترکیب آنها با یکدیگر در یک فرآیند پیچیده است. در عین حال درک مفهوم مرور زمان برای یادگیری ساعت ضروری است. اگر نمی دانید چگونه ساعت را به کودک خود آموزش دهید، این مقاله برای شماست. در این مقاله در مورد آموزش ساعت به کودکان صحبت می کنیم.

زمان آموزش ساعت به بچه ها است

یادگیری ساعت خواندن با درک زمان شروع می شود. وقتی فرزندتان 6 یا 7 ساله شد و کلاس اول دبستان را شروع کرد، می توانید ساعت خواندن را به او بیاموزید. در واقع کودکان در این سن به تدریج مفاهیم زمان، گذشته، حال و آینده را درک می کنند. همچنین در این سن، کودکان مهارت های ریاضی لازم برای ساعت خواندن را فرا گرفته اند.

مهارت در تشخیص زمان از طریق عقربه ساعت زمان می برد و دانش آموزان کلاس اولی فقط می توانند کل ساعت و نیم ساعت را یاد بگیرند. وقتی به کلاس دوم ابتدایی می رسند، می توانند زمان را با دقت 5 دقیقه (مثلا 10:00 و 20:00) اعلام کنند. البته تشخیص زمان به دقیقه برایشان سخت است و ممکن است تا 8 سالگی طول بکشد تا مهارت پیدا کنند.

آماده کردن کودک برای یادگیری ساعت

قبل از یادگیری ساعت، کودکان باید درک درستی از گذر زمان داشته باشند. آنها باید بدانند که زمان به روز، ساعت و دقیقه تقسیم می شود. برای کمک به درک زمان کودکان، می توانید از کلماتی مانند صبح، بعدازظهر، ظهر، عصر، قبل و بعد استفاده کنید و همه این کلمات را در فعالیت های روزانه خود بگنجانید. به عنوان مثال، اگر می خواهید کودک 5 دقیقه یاد بگیرد، باید زنگ ساعت را به مدت 5 دقیقه تنظیم کنید و از او بخواهید در این مدت کاری انجام دهد. به این ترتیب او مفهوم را در 5 دقیقه درک خواهد کرد.

برای اینکه کودکان مفهوم گذر زمان را درک کنند، باید در مورد فعالیت های روزانه با آنها صحبت کنید. یکی از فعالیت های مورد علاقه کودکان تهیه کارت از فعالیت های روزانه آنهاست. می‌توانید تمام فعالیت‌هایی را که با فرزندتان در خانه انجام می‌دهید یا به تنهایی انجام می‌دهد، روی چند کارت فهرست کنید. سپس از او بخواهید که کارت ها را به ترتیب کاری که باید انجام دهد مرتب کند.

برای اینکه بچه ها زمان روی ساعت را تشخیص دهند، علاوه بر درک مفهوم زمان، باید مهارت های اولیه ریاضی را نیز بیاموزند. آنها باید بتوانند از 1 تا 60 بشمارند و در عین حال معنی این اعداد را درک کنند. البته کودکان باید بتوانند اعداد 5 تا 5 را بشمارند.

ابزار لازم برای آموزش ساعت به کودکان

ساعتی با تایمر ۱ دقیقه ای یا ۵ دقیقه ای برای آموزش ساعت به کودکان بسیار مناسب است. البته بهتر است ساعتی که برای تمرین استفاده می کنید اسباب بازی باشد تا بتوانید به راحتی عقربه دقیقه را روی ساعت حرکت دهید و زمان های مختلف را در حین آموزش ساعت نمایش دهید. همچنین می توانید یک عکس چاپی از یک ساعت بگیرید و وانمود کنید که پیتزا خوشمزه است و آن را بر اعداد بزرگ صفحه (3، 6، 9، 12) تقسیم کنید.

مراحل آموزش ساعت به کودکان

کلاس های خواندن و کودکان

1. قسمت های مختلف یک ساعت را مشخص کنید

اولین قدم برای یادگیری ساعت، شناسایی قسمت های مختلف ساعت است. این قسمت ها اعداد، ساعت شمار و دقیقه شمار هستند. هنگام آموزش ساعت به کودکان تا حد امکان از ساعتی استفاده کنید که کرونومتر نداشته باشد. کرونومتر کودک را گیج می کند و حواس او را پرت می کند.

2. آموزش شمارش ساعت به کودک

هنگامی که کودک تمام قسمت های ساعت مچی را شناخت، به او نشان دهید که چگونه زمان را روی ساعت نشان می دهد. به او کمک کنید تا هر ساعت را با استفاده از عقربه ساعت تشخیص دهد. سپس وقتی عقربه ساعت روی عددی قرار گرفت، عقربه دقیقه را که روی عدد 12 است به او نشان دهید. سپس عقربه ساعت را چندین بار روی اعداد مختلف قرار دهید و از کودک خود بپرسید که ساعت چند است. وقتی کودک به درستی پاسخ داد، از او بخواهید ساعت را روی زمانی که به او می گویید تنظیم کند. مثلاً بگویید: «می‌توانی ساعت 5 را به من نشان بدهی؟»

همچنین می توانید زمان های مختلف را روی ساعت های دیجیتال به کودک نشان دهید تا به او در درک زمان کمک کنید. به عنوان مثال، به کودک بگویید: 8 بعد از ظهر وقت خواب است. او باید یاد بگیرد که وقتی عدد 8 را با 2 صفر در مقابل آن می بیند، وقت خواب است.

3. آموزش دادن به کودک به مدت نیم ساعت

وقتی فرزندتان مفهوم زمان را به طور کامل در چند ساعت یاد گرفت، آن را تا نیم ساعت آموزش دهید. او باید بتواند زمان هایی مانند 3:30، 6:30 و 11:30 را با نگاه کردن به ساعت تشخیص دهد.

هنگامی که این مرحله از یادگیری را شروع می کنید، باید به کودک نشان دهید که عقربه ساعت برای اعداد بزرگ مناسب نیست. به او بگویید که عقربه ساعت همیشه کمی جلوتر از اعداد بزرگ می رود.

برای اینکه کودک بهتر بفهمد که عقربه ساعت شمار دقیقاً روی اعداد زیاد صفحه ساعت قرار نمی گیرد، مانند زمانی که می خواهید پیتزا را تقسیم کنید، روی ساعت یک خط بکشید و به کودک نشان دهید که عقربه کجاست. ساعت واقع شده است.

4. آموزش در بازه های زمانی 5 دقیقه ای

وقتی بچه ها می توانند اعداد 5 در 5 را بشمارند، می توانید در فواصل زمانی 5 دقیقه ای به آنها آموزش دهید. در این مرحله باید به آنها توضیح دهید که می توانند از 5 تا 5 بشمارند تا نشان دهند در یک ساعت چند دقیقه گذشته است. در حال حاضر، فقط باید تا 30 دقیقه قبل از کلاس، مانند 5:15، 5:20، و 5:05 به آنها آموزش دهید. تمرین را بعد از 30 دقیقه به تعویق بیندازید، مثلاً 35، 45 و 50 دقیقه. می توانید دقایق را بعد از نیم ساعت که از نظر شناختی آماده است، یعنی حدود 7 سالگی به کودک آموزش دهید.

5. زمان مطالعه در نیم ساعت

زمان های خواندن مانند 3:45 یا 6:55 برای بچه ها کمی گیج کننده است زیرا ساعت به ساعت بعدی نزدیک شده است. مثلاً وقتی ساعت ۳:۵۰ را نشان می‌دهد، کودک فکر می‌کند عقربه به عدد ۴ اشاره می‌کند و می‌گوید ۴:۵۰ است.

هنگامی که کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد که زمان نیم ساعت را درک کند، از یک ساعت اسباب بازی استفاده کنید تا به او نشان دهید که چگونه عقربه ساعت به آرامی از یک عدد به عدد بعدی می رود در حالی که عقربه دقیقه شمار می چرخد. این روند را تا رسیدن به 35، 40، 45، 50 و 55 دقیقه ادامه دهید.

گفتن زمان یک مهارت مفهومی و انتزاعی است که می توانید از 6 سالگی به کودک خود آموزش دهید. اما اگر می خواهید فرزندتان ساعت را سریعتر یاد بگیرد، از اولین سال های زندگی با او درباره مفهوم زمان و نقش آن در این فعالیت ها صحبت کنید.

آخرین کلمه

آیا تا به حال خواسته اید به یک کودک یاد دهید که تماشا کند؟ آیا موفقیتی در این زمینه داشته اید؟ به جز توصیه های این مقاله برای آموزش ساعت به کودکان چه پیشنهاد دیگری برای ما دارید؟ خوشحال خواهیم شد اگر پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید