آیا روشن نگه داشتن لپ تاپ مضر است؟به گزارش گروه فناوری ایسکانیوز، اولین قدم این است که بدانید لپ تاپ شما از چه باتری هایی استفاده می کند. به طور کلی لپ تاپ ها از دو نوع باتری اصلی استفاده می کنند: باتری های لیتیوم یونی و باتری های لیتیوم پلیمری. اگرچه این دو فناوری متفاوت هستند، اما تقریباً به یک شکل عمل می کنند و با حرکت الکترون ها نیروی لازم برای کارکرد دستگاه را فراهم می کنند. این جریان مستقیم الکترون ها نیز برای قوی نگه داشتن باتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:

قوانین کلی زیر را می توان برای هر دو نوع باتری (حداقل برای لپ تاپ های مدرن) اعمال کرد:

باتری هرگز قابل شارژ نیست. حتی اگر دائما شارژر را به لپ تاپ وصل کنید، خطر شارژ مجدد باتری وجود ندارد. به محض اینکه باتری به 100 درصد شارژ می رسد، فرآیند شارژ متوقف می شود و تا زمانی که ولتاژ به حد معینی نرسد، دوباره شروع به کار نخواهد کرد.

تخلیه کامل باتری به آن آسیب می رساند. تخلیه کامل باتری و خالی ماندن آن برای مدت طولانی می تواند آن را در حالت تخلیه عمیق قرار دهد. این می تواند کاملا مخرب باشد و ممکن است هرگز نتوانید باتری را شارژ کنید!

پس با توجه به این دو نکته، آیا می توان نتیجه گرفت که همیشه باید لپ تاپ خود را روشن نگه داریم؟ نه کاملا.

چه چیزی به باتری های لیتیومی آسیب می رساند؟

حقیقت در مورد باتری های لیتیومی این است که آنها ذاتا ناپایدار هستند. این باتری ها از لحظه تولید شروع به از دست دادن ظرفیت خود می کنند و عوامل متعددی این کاهش ظرفیت را تسریع می بخشد، از جمله موارد زیر:

هر باتری چرخه شارژ و دشارژ محدودی دارد و می توان آن را چند بار شارژ و دشارژ کرد.
هر چه ولتاژ مصرفی برای شارژ باتری بیشتر باشد، عمر آن کمتر است.
دمای بالای 30 درجه سانتی گراد می تواند آسیب های جبران ناپذیری به باتری وارد کند.

باتری لپتاپ

دو مورد آخر مواردی است که در اینجا بیشتر به آنها توجه می کنیم. یک مطالعه جامع توسط دانشگاه باتری نشان می دهد که چگونه سطوح ولتاژ بالا و دمای بالا می تواند عمر باتری را کاهش دهد و اگر همزمان اتفاق بیفتد، وضعیت بسیار بدتر خواهد شد.

سطح شارژ یا ولتاژ

باتری های لیتیوم یونی با ولتاژ 4.20 ولت در هر سلول شارژ می شوند که 100 درصد ظرفیت آنها است. در این سطح، عمر باتری 300 تا 500 چرخه شارژ و دشارژ خواهد بود.

هر 0.10 ولت، کاهش ولتاژ شارژ، تعداد چرخه های دشارژ را دو برابر می کند تا به سطح مورد نظر برسد: 3.90 ولت در هر سلول، که عمر باتری را به 2400 تا 4000 چرخه شارژ و دشارژ افزایش می دهد. متأسفانه، در این سطح شارژ، باتری تنها حدود 60 درصد شارژ می شود و کمی بیشتر از نیمی از باتری کاملاً شارژ شده شارژ می شود.

حرارت

دمای بالا که معمولا به دمای بالای 30 درجه سانتیگراد گفته می شود، بدون توجه به عوامل دیگر، عمر باتری را کوتاه می کند. به همین دلیل قرار دادن لپ تاپ در ماشین در یک بعد از ظهر گرم تابستان اصلا کار خوبی نیست و سلامت باتری آن را به خطر می اندازد.

هنگامی که تنش دمای بالا با تنش ولتاژ بالا ترکیب شود، اثرات مضر بسیار بدتر می شود. مطالعه ای که توسط دانشگاه Battery انجام شده است نشان می دهد که باتری با 40 درصد شارژ، اگر در دمای 40 درجه نگهداری شود، پس از یک سال ظرفیت آن به 85 درصد کاهش می یابد. در مورد باتری با 100 درصد شارژ، ظرفیت آن در شرایط مشابه به 65 درصد کاهش می یابد و ظرفیت باتری با شارژ کامل 60 درجه تنها در سه ماه به 60 درصد می رسد!

بنابراین شواهد واضح به نظر می رسد. اتصال مداوم باتری به شارژر و 100% کند نگه داشتن آن، عمر آن را کاهش می دهد. 100% نگه داشتن باتری و قرار گرفتن آن در دمای بالا باعث می شود این کاهش بسیار سریعتر شود.

و به یاد داشته باشید که دمای بالا فقط دمای بالا نیست. کارهای سنگینی مانند بازی یا ویرایش ویدئو نیز دمای لپ تاپ را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و اگر مراقب سیستم تهویه و خنک کننده دستگاه نباشید، این گرما در داخل بدنه باقی می ماند و به مرور زمان عمر باتری را کاهش می دهد.

آیا باید باتری را از لپ تاپ خارج کنیم؟

با مواردی که در مورد مضرات گرما گفتیم ممکن است سوال دیگری پیش بیاید و آن اینکه آیا هنگام استفاده از لپ تاپ دارای منبع تغذیه باید باتری را به طور کامل خارج کنیم؟ بدیهی است که در اکثر لپ تاپ های مدرن که از باتری های سیلد استفاده می کنند این امکان وجود ندارد و امکان جدا کردن باتری وجود ندارد.

اما در مواردی که باتری قابل جدا شدن است، پاسخ سازنده های مختلف به این سوال متفاوت به نظر می رسد. به عنوان مثال، ایسر می گوید لازم نیست هر بار که لپ تاپ خود را روشن می کنید باتری را خاموش کنید، اما اگر قصد ندارید برای چند روز از آن استفاده کنید، باید آن را خارج کنید. زمانی که اپل لپ‌تاپ‌هایی را با باتری‌های قابل تعویض می‌ساخت، به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کرد که هرگز آنها را خارج نکنند.

در هر صورت، اگر باتری لپ‌تاپ شما قابل جدا شدن است و تصمیم به جدا کردن آن دارید، از نگهداری صحیح آن مطمئن شوید. برای این کار باید توجه داشته باشید که شارژ آن بین 40 تا 80 درصد است و باید در دمای اتاق نگهداری شود.

آیا روشن کردن لپ تاپ ضرر دارد یا خیر؟

آیا اتصال لپ تاپ به منبع تغذیه به باتری آسیب می رساند؟ بله درسته.ولی شارژ هر روزه باتری هم همین صدمه رو داره.

در واقع، به نظر می رسد که صنعت لپ تاپ در کل نتوانسته است پاسخ واحدی برای این سوال پیدا کند. در حالی که ایسر توصیه می کند باتری را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید خارج کنید، ایسوس می گوید که باید حداقل 50 درصد باتری را هر دو هفته یکبار تخلیه کنید. از طرف دیگر، دل می گوید مشکلی وجود ندارد و می توانید همیشه لپ تاپ خود را روشن نگه دارید.

شارژ لپ تاپ

اگرچه توصیه های اپل دیگر در وب سایت این شرکت موجود نیست، اما این شرکت معتقد است که نباید لپ تاپ خود را به طور دائم روشن کنید. به گفته این شرکت، وضعیت ایده آل این است که لپ تاپ را شارژ کنید و سپس از آن استفاده کنید تا همیشه جریان در باتری وجود داشته باشد.

نتیجه

اتصال لپ تاپ به منبع تغذیه آسیب کوتاه مدتی ایجاد نمی کند، اما اگر دائماً از آن با برق استفاده کنید، مطمئناً پس از یک سال متوجه خواهید شد که ظرفیت باتری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به همین ترتیب، اگر فقط از باتری استفاده کنید، چرخه های شارژ و دشارژ زیادی را پشت سر می گذارید و عمر باتری دوباره کاهش می یابد.

بنابراین، به نظر می رسد بهترین راه حل، متعادل کردن این دو حالت است: برخی روزها فقط با باتری از لپ تاپ خود استفاده می کنید و روزهای دیگر به برق وصل می شوید. و البته هر کاری که انجام می دهید، مطمئن شوید که دستگاه به خوبی خنک شده و بیش از حد گرم نمی شود.

منبع: دی جی رو

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید