آیا مواد شیمیایی آرایشی بر زایمان زودرس تأثیر می گذارد؟فتالات‌ها، مواد شیمیایی که معمولاً برای تقویت پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند، در میلیون‌ها محصولی که مردم هر روز استفاده می‌کنند یافت می‌شود، اما یک تجزیه و تحلیل جدید ارتباط آن‌ها را با خطر زایمان زودرس تأیید می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین مطالعه تا به امروز در مورد این موضوع، داده های بیش از 6000 زن باردار در ایالات متحده را برای درک بهتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض فتالات و بارداری تجزیه و تحلیل کرد. این مطالعه نشان داد که زنان با غلظت بالاتر فتالات در ادرار، احتمال بیشتری برای به دنیا آوردن نوزادان نارس داشتند. طبق تعریف، نوزادان نارس سه هفته یا بیشتر قبل از موعد مقرر متولد می شوند.

کلی فرگوسن، نویسنده ارشد این مطالعه در مؤسسه ملی علوم بهداشت محیطی ایالات متحده، گفت: زایمان زودرس می تواند هم برای نوزاد و هم برای مادر خطرناک باشد، بنابراین شناسایی عوامل خطری که می توانند از آن جلوگیری کنند، مهم است.

این مطالعه 11 فتالات مختلف را که در زنان باردار یافت شد مورد بررسی قرار داد و دریافت که چهار مورد از آنها با 14 تا 16 درصد بیشتر احتمال تولد نوزاد نارس مرتبط است. شایع ترین پیوند تماس با فتالات است که معمولا در لاک ناخن و سایر لوازم آرایشی یافت می شود.

فرگوسن گفت: «برای افراد دشوار است که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی را در زندگی روزمره خود به طور کامل از بین ببرند، اما نتایج ما نشان می دهد که حتی کاهش اندک در یک جمعیت بزرگ می تواند تأثیر مثبتی بر مادران و فرزندانشان داشته باشد.

به گفته محققان، کاهش 50 درصدی سطح قرار گرفتن در معرض فتالات ها می تواند به طور متوسط ​​از 12 درصد از زایمان های زودرس جلوگیری کند. این مداخلات بر تغییرات خاصی مانند انتخاب محصولات مراقبت شخصی بدون فتالات، کاهش تعداد فتالات ها در محصولات شرکت ها یا تغییر مقررات مربوط به قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی متمرکز بود.

در این بین، محققان پیشنهاد کردند از غذاهای فرآوری شده یا غذاهای پیچیده شده در پلاستیک اجتناب کنند و به جای آن از غذاهای تازه و خانگی استفاده کنند. آنها همچنین توصیه می کنند محصولات بدون عطر را انتخاب کنید که فتالات کمتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید