آیا می دانید اولین ارتودنسی دندان به مصر باستان برمی گردد؟!!


شاید فکر کنید ارتودنسی یکی از جدیدترین درمان های دندانپزشکی است. اما باید بدانید که اولین لبخند زیبایی که با کمک ارتودنسی به فرد داده می شود به مصر باستان برمی گردد! از آن زمان به بعد ارتودنسی به تدریج پیشرفت کرد و از دستگاه ها و روش هایی که امروزه می بینیم برای تراز کردن دندان ها استفاده می شود. در حال حاضر یکی از جدیدترین روش های صاف کردن دندان، ارتودنسی نامرئی با الاینر (اینویزیلاین) است. اما این امکان وجود دارد که بشر در سال های آینده دستگاه های دیگری را برای درمان صاف کردن دندان اختراع کند!

ارتودنسی باستانی


مجله آمریکایی ارتوپدی و ارتودنسی فک و صورت عکس‌هایی را منتشر کرد که بقایای بدن انسان از حدود 5000 سال پیش را نشان می‌دهد، زمانی که مردم سعی می‌کردند دندان‌های خود را با استفاده از قطعات انسانی تعمیر کنند.

امروزه متخصصان ارتودنسی از بریس های ارتودنسی برای اصلاح ناهماهنگی دندان ها استفاده می کنند، ابزاری مشابه بریس های امروزی که در مومیایی های مصری یافت می شود.

بسیاری از مومیایی‌ها با فلز خام در اطراف دندان‌هایشان پیدا شده‌اند، باستان‌شناسان معتقدند که ممکن است در آن زمان از روده گربه‌ها استفاده کرده باشند. به این ترتیب روده های گربه با نوارهایی به دندان ها متصل می شد که با فشاری که وارد می کرد باعث حرکت دندان ها می شد.

البته درمان ارتودنسی در آن زمان علاوه بر مصری ها توسط ایونی ها، رومی ها و اتروسک ها انجام می شد. دندانپزشکی به نام دیوید ایوانز نوارهای طلایی را در دهان زنان اتروسک کشف کرد که در آن زمان برای مرتب نگه داشتن دندان های خود استفاده می کردند. با این تفاسیر زیبایی و صافی دندان ها از قدیم الایام دغدغه بشر بوده و هست.

هیپوکریتوس، پزشک یونان باستان، اولین اثر خود را با عنوان توصیف شناخته شده اختلالات و اختلالات دندانی در حدود قرن چهارم قبل از میلاد نوشت.

قرن 17 و 18

در اوایل قرن هفدهم، برخی از افراد به دلیل نامرتبی و نامرتبی دندان ها از ناراحتی و افسردگی رنج می بردند. سرانجام پس از دوران باستان، پیشرفت در ارتودنسی تا قرن 18 متوقف شد.

پدر دندانپزشکی (Pierre Fauchard) دستگاهی به نام bandeau اختراع کرد که شبیه یک نوار فلزی بود. این بند شبیه نعل اسبی بود که سوراخ های منظمی روی آن قرار داشت و برای اصلاح موقعیت دندان ها در اطراف دندان ها قرار می گرفت.

ارتودنسی در آمریکا

پیشرفت های چشمگیری در زمینه ارتودنسی دندان از قرن نوزدهم در ایالات متحده آغاز شد. در آن روزگار نوعی کلاه اختراع شد که به سر و گردن و قسمت بیرونی دهان به فک وصل می شد تا با فشار کمی روی دندان ها آن را به موقعیت صحیح حرکت دهد. سپس در سال 1840 اولین کتاب کلاسیک دندانپزشکی به نام هنر دندانپزشکی منتشر شد که در مورد روش هایی مانند لحیم کاری نواری برای کمک به چرخش دندان صحبت می کرد. همچنین در این کتاب از کلاهک های طلایی متصل به دندان های آسیاب برای باز کردن بایت دندان استفاده شده است. صحبت می شود

ورود به قرن بیستم

تاریخچه ارتودنسی دندان بدون پدرخوانده ارتودنسی مدرن، ادوارد هارتلی، کامل نخواهد بود. ادوارد هارتلی توانست علت اصلی ایجاد مال بایت، نامرتبی و ناهمواری دندان ها را کشف کند و در سال 1880 با ابزاری بسیار مناسب این مشکلات را درمان کرد.

پیشرفت در دهه 1970

قبل از دهه 1970، پزشکان با پیچاندن یک سیم به دور هر دندان، بریس ها را به دندان ها متصل می کردند. اما در دهه 1970 با اختراع چسب دندانپزشکی به جای سیم، براکت هایی با استفاده از چسب به سطح دندان ها چسبانده شد. در آن زمان به جای طلا و نقره از فولاد ضد زنگ استفاده می شد که هزینه ارتودنسی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

ضمناً ارتودنسی لینگوال که ارتودنسی نامرئی است برای اولین بار در سال 1970 معرفی شد، ارتودنسی لینگوال مربوط به پشت دندان ها است و شخصی متوجه درمان ارتودنسی فرد می شود و در حال حاضر از این روش درمانی استفاده می شود.

آخرین کلمه

بیش از 3000 سال از اولین استفاده بشر از ارتودنسی برای صاف کردن دندان می گذرد و در آن سال ها درمان ارتودنسی دندان از زشت و دردناک به روش های زیبا و بدون درد تبدیل شده است. البته با پیشرفت چشمگیری که بشر در زمینه ارتودنسی داشته است، متخصصان ارتودنسی همچنان امیدوارند که با استفاده از روش های جدیدتر، هزینه ارتودنسی کمتر و البته درمان سریعتر و آسانتر شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در سال های آینده آلیاژ نیکل-تیتانیوم جایگزین فولاد ضد زنگ شود. اگر این اتفاق بیفتد، بشریت در این زمینه پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. به گفته محققان، اگر این اتفاق بیفتد، این آلیاژ فلزی در رشته های بسیار نازک و محکم سیم تولید می شود و نیازی به مراجعه مکرر بیماران به مطب ارتودنسی برای تنظیم بریس ها را به طور کامل بی نیاز می کند.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید