آیا پول تنها راه خوشبختی است؟ خلاصه ای از مطالعات مختلف در مورد شادی


آرزوی بسیاری از ما این است که ثروتمند شویم و به ثروت برسیم. وقتی به دلیل این خواب فکر می کنیم، متوجه می شویم که برای خوشبختی پول و ثروت می خواهیم. افرادی که پول ندارند فکر می کنند وقتی به پایتخت مورد نظر برسند خوشبخت ترین مردم دنیا خواهند شد. با این حال افرادی هستند که این سرمایه را دارند اما هنوز راضی نیستند. دلیل ش چیه؟ آیا پول خوشبختی نمی آورد؟ آیا واقعاً فقرا از ثروتمندان آرام‌ترند؟ این مقاله برای پاسخ به چنین سوالاتی نوشته شده است.

نظرسنجی از ثروتمندترین افراد آمریکا

در سال 2019، 4 اقتصاددان آمریکایی سرمایه‌داران قرن بیست و یکم این کشور را بررسی کردند. آنها می خواستند با بررسی داده های مالیات دهندگان این کشور مشخص کنند که ثروتمندترین افراد چه کسانی هستند. البته به جای جستجوی نام این افراد، به دنبال سبک زندگی، رفتار و ویژگی های ثروت آفرینی سرمایه داران بودند.

نتیجه تحقیقات به میلیاردرهای معروفی مانند جف بزوس و ایلان ماسک محدود نمی شود. بر اساس این تحقیقات، در آمریکا 140 هزار نفر سالانه بیش از 1.54 میلیون دلار درآمد دارند. محققان به این نتیجه رسیدند که یک آمریکایی ثروتمند متوسط ​​صاحب یک تجارت محلی مانند یک نمایندگی خودرو یا توزیع کننده عمده فروشی نوشیدنی است. تعداد کمی از مردم تصور می کنند که این مشاغل به اندازه کافی پول دارند تا افراد را در لیست ثروتمندان آمریکا قرار دهند. شاید خیلی ها اصلا ندانند که شغلی مثل پخش نوشابه وجود دارد!

آنچه از این تحقیق می آموزیم

اولین چیزی که از این آمار متوجه می شویم این است که افراد ثروتمند صاحب مشاغل خود هستند. طبق یک مطالعه، درآمد افراد از کسب و کار خود تقریباً 3 برابر بیشتر از حقوق کار برای دیگران است.

نکته دوم این است که افراد ثروتمند معمولا مشاغلی را انتخاب می کنند که ظاهر جذابی ندارند. طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، کسب و کارهایی مانند ویدئو کلوب، فروشگاه های لباس، فروشگاه های اسباب بازی و لوازم آرایشی در آمریکا معمولا کمتر از 5 سال عمر می کنند، اما مشاغلی مانند دندانپزشکی به طور متوسط ​​20 سال در تجارت باقی می مانند. البته نمی توان گفت همه مشاغلی که ظاهر خوبی ندارند برای ثروتمند شدن مناسب هستند. به عنوان مثال، مشاغلی مانند تعمیر خودرو، مدیریت پمپ بنزین یا کار در تجهیزات صنعتی و تجاری در آمریکا چندان غنی نیستند.

راز بعدی در سبک کار ثروتمندان این است که آنها وارد رقابت شدید قیمت نمی شوند و در عوض برای خود جایگاهی ایجاد می کنند. به همین دلیل نام صاحبان نمایندگی های خودرو در شهرهای مختلف در فهرست ثروتمندترین آمریکایی ها قرار گرفته است.

آیا کسب و کار ثروتمند شدن وجود دارد؟

برای ثروتمند شدن کار کنید

بدیهی است که نیازهای بازار کشورهای مختلف متفاوت است، اما فرصت هایی وجود دارد که با وجود درآمد خوب ناشناخته هستند. به عنوان مثال، اگر مهارت های تحلیلی خوبی دارید، تحقیقات بازار یکی از بهترین مشاغلی است که می توانید انتخاب کنید. می توانید اطلاعات مورد نیاز کسب و کار را جمع آوری کرده و در قالب گزارش های مفید ارائه دهید. فروش این گزارش ها درآمد خوبی برای شما به همراه خواهد داشت.

با خواندن این مقاله احتمالاً فکر می کنید که راه اندازی یک نمایندگی خودرو یک تجارت سودآور است. با این حال، به یاد داشته باشید که این شغل برای افرادی که تجربه کافی در این زمینه دارند و سال ها تجربه دارند، شغل پردرآمدی است. هیچ نمایندگی در ابتدا روزی 10 خودرو نمی فروشد.

آیا واقعا پول خوشبختی می آورد؟

از زمانی که داده های مالیاتی در دسترس محققان قرار گرفت، مطالعات گسترده ای در مورد میزان درآمد افراد انجام شده است. در این مطالعات، محققان سعی کردند به این سوال پاسخ دهند که چگونه ثروتمند شویم؟ پاسخ اما اکنون هدف پژوهشگران تغییر کرده است و سعی دارند به این سوال پاسخ دهند که چگونه شاد باشیم؟ پاسخ یکی از مهمترین موضوعاتی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته این است که آیا پول و شادی به هم مرتبط هستند یا نه.

متیو کیلینگزورث، محقق دانشگاه پنسیلوانیا، مطالعه ای را بر روی 3000 بزرگسال انجام داد. جامعه ای که این محقق به عنوان نمونه انتخاب کرد، بیشتر از نمونه های پژوهش قبلی در زمینه پول و شادی بود.

بسیاری از آمریکایی ها بر این باورند که درآمد 75000 دلار در سال هیچ تاثیری بر شادی افراد ندارد. کیلینگزورث این افسانه را رد کرد و قانون کاهش بازده پول را جایگزین آن کرد. طبق این قانون افزایش ثروت و درآمد ما را خوشحال می کند اما پس از مدتی به آن عادت می کنیم و برای رسیدن دوباره به این سطح از شادی باید درآمد خود را دو برابر کنیم. این قانون ما را در یک دور باطل برای رسیدن به خوشبختی قرار می دهد.

چه عواملی باعث شادی مردم می شود؟

مهمترین عامل ازدواج موفق و خانواده خوب است. در یک نظرسنجی، ده ها هزار نفر به چند سوال ساده پاسخ دادند:

  • شما کی هستید؟
  • چی کار میکنی؟
  • چقدر خوشحالی

خوشبختی واقعی

نتایج این تحقیق گسترده بسیار جالب بود:

  • سکس، ورزش و باغبانی فعالیت هایی هستند که بیش از هر چیز دیگری باعث شادی افراد می شوند.
  • مردم وقتی با شریک یا دوستان خود وقت می گذرانند خوشحال می شوند. میزان این شادی زمانی که در کنار همکاران، فرزندان یا آشنایان باشند کمتر است.
  • آب و هوا نیز بر میزان شادی تأثیر می گذارد. مردم در روزهایی که آفتاب معتدل و هوا مطبوع است شادتر هستند.
  • مردم وقتی در طبیعت هستند شادتر هستند. به خصوص اگر در کنار جوی آب یا طبیعت باشند.

چرا ما خوشحال نیستیم؟

1. داشتن شغلی که دوست نداریم

انجام هر روز کاری که دوست نداریم یکی از دلایل اصلی شاد نبودن ماست. دو اقتصاددان به نام‌های مک‌کرون و الکس برایسون دریافتند که کار کردن در شغلی که دوست نداریم دومین عاملی است که احساس خوشبختی را از بین می‌برد. اولین عامل چیست؟ به گفته این محققان، افراد تنها زمانی که مریض هستند و در رختخواب هستند احساس ناراحتی بیشتری می کنند تا زمانی که مشغول به کار هستند.

بسیاری از افراد در ترک شغل خود و انجام کاری که دوست دارند و معمولاً انجام نمی دهند مردد هستند. اما آمار نشان می دهد افرادی که کار اجباری را ترک می کنند بعد از چند ماه احساس شادی بیشتری می کنند.

2. دور از طبیعت

بسیاری از مردم برای کسب درآمد بیشتر به شهرهای بزرگ نقل مکان می کنند و این باعث می شود زمان کمتری را در طبیعت بگذرانند که یکی از موانع شادی است. طبق آمار، مردم نیویورک نسبت به سایر شهرها احساس شادی کمتری دارند. سایر شهرهای بزرگ مانند بوستون، سانفرانسیسکو و لس آنجلس نیز از نظر شادی در رتبه پایینی قرار دارند. شادترین شهرهای این کشور آریزونا، فلگ استاف، ناپل، فلوریدا و تمامی شهرهای منطقه هاوایی هستند.

افرادی که از شهرهای بزرگ آمریکا به شهرهای شاد این کشور کوچ کردند پس از مدتی به افراد شادتری تبدیل شدند.

3. وابستگی بیش از حد به شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی به یکی از مهم ترین سرگرمی های ما تبدیل شده اند. بر اساس مطالعه ای که روی ۲۷ سرگرمی رایج انجام شده است، میزان شادی در شبکه های اجتماعی از همه سرگرمی های دیگر کمتر است.

مطالعه نمونه گیری تصادفی انجام شد. در این مطالعه به افراد برای عدم استفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک پول پرداخت شد. این تحقیق نشان داد افرادی که رسانه های اجتماعی را به همین دلیل ترک می کنند زمان بیشتری را با دوستان و خانواده خود می گذرانند و در این مدت احساس شادی بیشتری داشتند.

آخرین کلمه؛ شاد بودن آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید

داده های بزرگ به ما نشان می دهد که راه های ساده ای برای احساس شادی وجود دارد، راه هایی که هزاران سال قدمت دارند و بیشتر آنها ساده و در دسترس هستند.

برای تجربه احساس شادی و لذت، در یک روز آفتابی با شریک عاشقانه یا بهترین دوستان خود به طبیعت بروید و با آنها خوش بگذرانید. این کار شما را بسیار سریعتر و راحت تر از راه اندازی یک نمایندگی خودرو در آمریکا خوشحال می کند.

توجه داشته باشید که این مقاله از جمله معروف «پول خوشبختی نمی‌خرد» را پشتیبانی نمی‌کند. شما باید به اندازه کافی درآمد داشته باشید تا بتوانید در طبیعت بیرون بروید، خوش بگذرانید، با دوستان خود معاشرت کنید و یک شریک عاشقانه داشته باشید. همه محققان تایید می کنند که درآمد و ثروت با سطح شادی افراد مرتبط است، اما پول بیشتر لزوما شما را شادتر نمی کند.


نحوه خرید - مجموعه صوتی رازهای موفقیت


موانع پیشرفت خودتان را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی خود تبدیل کنید.
دیدگاهتان را بنویسید