آینده روابط انسانی و هوش مصنوعی


تصور کنید یک روز از خواب بیدار می شوید تا طبق برنامه ریزی برای یک قرار عاشقانه آماده شوید. اما رباتی که در خانه شما زندگی می کند …

تصور کنید یک روز از خواب بیدار می شوید تا طبق برنامه ریزی برای یک قرار عاشقانه آماده شوید. اما رباتی که در خانه شما زندگی می کند از ترک شما جلوگیری می کند. چون اعتراف کرده مردی که با او هستی لیاقت تو را ندارد!

با توجه به اطلاعات منتشر شده از تکامل هوش مصنوعی، به نظر می رسد که هر روز انقلابی در این حوزه در حال رخ دادن است، اما سرعت بالای این پیشرفت گاهی می تواند هشدار دهنده باشد.

بسیاری بر این باورند که توسعه اکتشافاتی که در حال حاضر در خط مقدم بسیاری از تحقیقات علمی جهان قرار دارند، بدون تکیه بر هوش مصنوعی امکان پذیر نخواهد بود. اما هستند کسانی که هوش مصنوعی را تهدیدی جدی برای نسل بشر می دانند.

ایلان ماسک، یک ماجراجوی با روحیه بالا که به دنبال فرستادن اولین گروه از افراد به مریخ است، معتقد است که هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای بشریت است. این سرمایه گذار سرشناس حتی توصیه می کند که قوانین پایداری در سراسر جهان تصویب شود تا بشریت در این زمینه به خطر نیفتد.

میچیو کاکو، فیزیکدان نظری، 20 سال آینده را «عجیب» توصیف کرد. (آینده ذهن میچیو کاکو) او تصویری بسیار زیبا (و تا حدودی شاد) از دنیای فردا ترسیم می کند. از توالت هایی که پروتئین های ما را می خوانند تا دیوارهایی که با ما صحبت می کنند.

به گفته کاکو (سخنرانی در اجلاس جهانی در دبی)، در طول سال ها زبان مادری ما تغییر خواهد کرد و با پیشرفت های تکنولوژی سازگار خواهد شد. دقیقا چی معنی میده؟ یعنی «کامپیوترها» را از دست خواهیم داد؟ نه، ما به معنای واقعی کلمه آنها را از دست نمی دهیم، ما این اصطلاح را از دست می دهیم: “کلمه کامپیوتر از زبان انگلیسی حذف خواهد شد.” این بدان معناست که ما دیگر از کلمه کامپیوتر استفاده نخواهیم کرد زیرا این دستگاه ها واقعاً همه جا هستند. از بدن ما گرفته تا خیابان و همه چیز کامپیوتر خواهد بود. چیزی جز کامپیوتر وجود ندارد.

آیا می توانید روزی را تصور کنید که اندازه رایانه ها آنقدر کوچک شود که بتوان آنها را در رگ های انسان جاسازی کرد و این رایانه ها در درک مفاهیم با ما مخالف باشند؟

حال بیایید تصور کنیم که این شخص چگونه باید ربات را متقاعد کند که فردی که با او قرار عاشقانه ای داشته است “لایق” ملاقات است.

اولین سوالی که مطرح می شود این است که یک ماشین چگونه باید با انسان اخلاقی برخورد کند.

اگرچه ارتباط بین هوش انسانی و هوش مصنوعی واقعا جالب است، اما سوال اصلی این است که “روبات چگونه می تواند مانند یک انسان فکر کند؟” در واقع، چگونه می توان شبکه های عصبی عمیق و گسترده در مغز انسان را شبیه سازی کرد که به او اجازه داد درک و شناخت جهان و در یک کلام پردازش ماشینی؟

مدتهاست که مشخص شده است که رویکرد الگوریتمی پاسخگو نیست. به عبارت دیگر، عملکردهای ذهن را نمی توان به سادگی به صورت بلوک دیاگرام با اجزای خاص مدل کرد.

اگر یک سیستم هوش مصنوعی تمام جنبه های کلیدی هوش انسانی را بازتولید کند، آیا یک سیستم احساسی نیز خواهد بود؟ آیا او ذهنی دارد که خودآگاهی را تجربه کند؟

ربات های هوشمند این پتانسیل را دارند که از هوش خود برای تصمیم گیری های اخلاقی استفاده کنند. از جمله تحقیقات انجام شده در این زمینه می توان به «اخلاق ماشین»، «عوامل اخلاقی مصنوعی» و «بررسی هوش مصنوعی بد در مقابل هوش مصنوعی دوستانه» اشاره کرد.

اما بسیاری از محققان بر این باورند که هیچ تضمینی برای یک عامل هوشمند خوش نیت وجود ندارد. آنها استدلال می کنند که هر گونه خیرخواهی که به درستی ترویج شود ممکن است از بدخواهی قابل تشخیص نباشد. انسان ها نباید تصور کنند که ماشین ها یا روبات ها با آنها خوب رفتار می کنند. زیرا هیچ دلیل از پیش تعیین شده ای وجود ندارد که باور کنیم این عوامل هوشمند با نظام اخلاقی انسان (که در زیست شناسی انسان در حال تکامل است) همدل هستند.

نرم افزارهای هوشمند ممکن است تصمیم به حمایت از وجود نسل بشر نداشته باشند و متوقف کردن این تفکر در آنها بسیار دشوار خواهد بود. این مشکل اخیراً در مقالات و مجلات دانشگاهی به عنوان منبع اصلی خطر برای آموزش، بشریت و سیاره زمین توصیف شده است.

هوش مصنوعی از یک طرف سود خواهد داشت، زیرا روبات‌ها وظایف خطرناکی مانند گرفتن مریخ یا ماه را برای ما انجام می‌دهند. آنها می توانند به اعماق اقیانوس ها فرود آیند یا افراد در معرض خطر را نجات دهند. اما از سوی دیگر، اگر شروع کنیم به معادل سازی هوش ربات ها با هوش خودمان چه کنیم؟

یکی از معایب هوش مصنوعی در مقایسه با هوش انسان، توانایی تفکر است. ماشین ها می توانند بازخورد بدهند و به سوالات پاسخ دهند. اما قادر به ارائه استدلال منطقی و توضیح روند و نتیجه گیری نیستند. هفتاد سال پس از آزمایش آلن تورینگ، هیچ سیستم هوش مصنوعی هنوز نتوانسته دستگاهی شبیه انسان بسازد. امروزه دانشمندان هنوز از بازی تقلید برای تفسیر هوش ماشینی استفاده می کنند.

هوش مصنوعی می تواند افراد را در کارهایی مانند شطرنج و بازی های رایانه ای شکست دهد. اما توانایی بازتولید رفتار طبیعی را ندارد.

جان راجرز سرل، استاد فلسفه ذهن و زبان که مقالات متعددی در مورد هوش مصنوعی نوشته است، با استفاده از طبیعت گرایی بیولوژیکی سعی در حل دوگانگی ذهن و بدن در مقایسه با ماشین دارد که از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. در مورد هوش مصنوعی توسط جان راجرز سرل بیشتر ببینید)

او تمام حالات ذهنی را به فرآیندهای بیولوژیکی اعصاب در مغز نسبت می دهد. به گفته وی، مغز ذهن را می آفریند و ذهن از ویژگی های سطح بالاتر مغز است. پدیده های ذهنی به اندازه پدیده های بیولوژیکی مانند رشد، هضم و ترشح صفرا واقعی هستند و نمی توان آنها را به چیزی جز رفتار یا برنامه کامپیوتری تقلیل داد. هیچ سطح متوسطی از محاسبه بین سطح ذهنی و سطح بیولوژیکی اعصاب وجود ندارد. یک برنامه کامپیوتری چیزی جز دستور زبان نیست، تا زمانی که ذهن معنا پیدا کند و گرامر معناشناسی را غیر ضروری نسازد.

با این حال، محققان در تلاش برای بازتولید فرآیند رفتار تطبیقی ​​در هوش مصنوعی هستند. برخی از تحلیلگران یادگیری این توانایی ها و داشتن سناریوهایی برای توسعه میان مدت هوش مصنوعی را غیرممکن نمی دانند.

آنها با تقسیم نوار هوش انسان به سطوحی مانند احساسات، وجدان و ادراک رفتاری، سعی در ایجاد مدلی از هوش مصنوعی دارند که قادر به انجام وظایف با دامنه نامحدود برای عوامل پیش بینی نشده است. در این سناریو هیچ تفاوتی بین هوش انسان و ماشین وجود ندارد.

ایده ساخت ماشینی که بتواند مانند انسان فکر کند از دنیای خیالی به دنیای واقعی آمد. ربات ها می توانند کارهایی را انجام دهند که قبلا غیرممکن بود. مردم مدت‌هاست که سعی می‌کنند هوش ماشینی بسازند تا کارها را آسان‌تر کنند. ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند وظایف زیادی را انجام دهند و همچنین سرعت، دقت و ظرفیت عملیاتی بالاتری نسبت به انسان دارند. در حالی که در موقعیت های یکنواخت، خسته نمی شوند.

با این فرآیند امکان آگاهی روبات ها وجود دارد. وقتی این اتفاق می افتد، آنها می توانند حقوق خود را به گونه ای که گویی انسان هستند، مطالبه کنند!

تصورات کنونی ما از آینده ارتباط هوش مصنوعی با انسان‌ها ممکن است روشن و خوش‌بینانه نباشد، اما باید در نظر داشته باشیم که ده‌ها سال با رسیدن به این نقطه فاصله داریم و هنوز پاسخ روشنی برای سؤالات اصلی مانند آگاهی پیدا نکرده‌ایم. راه طولانی است. باقی.

کارشناسان (ارتباط بین انسان و هوش مصنوعی / پیتر اسپلدا، خیابان ویت) در دنیای فناوری پیش‌بینی می‌کنند که هوش مصنوعی و رایانه‌ها در آینده بر نیروی انسانی ما غلبه خواهند کرد، علی‌رغم اینکه گمانه‌زنی‌های پژوهشی منتشر شده در دانشگاه آکسفورد و ییل آشکارتر شده است. و قابل قبول در واقع، 50 درصد احتمال دارد که در 45 سال آینده، هوش مصنوعی بتواند تقریباً اکثر کارهایی را که امروزه انسان انجام می دهد، خودکار کند.

اگر هنوز در مورد قرار ملاقات نگران هستید، باید بگویم که برخی از محققان قول داده اند که راهی برای متقاعد کردن رباتی که با شما زندگی می کند وجود دارد. تراشه ای را در مغز روبات ها قرار دهید تا آنها را خاموش کنید تا زمانی که آنها بتوانند احساسات ما را درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید