اثرات مخرب افزایش اجاره بهای مسکن


سرحدی کارشناس مسکن با اشاره به وضعیت بازار اجاره می گوید: متاسفانه برخی خانوارها برای تامین هزینه های بالای اجاره بها…

تبعات فاحائب بار اعدان اجازربهای مسکانتبعات فاحائب بار اعدان اجازربهای مسکان

سرحدی کارشناس مسکن با اشاره به وضعیت بازار اجاره می گوید: متأسفانه برخی خانوارها خانه های مشترک را توان پرداخت هزینه های بالای اجاره در نظر گرفته اند. این موضوع پیامدهای منفی بسیاری خواهد داشت.

با افزایش سرسام آور اجاره ها، فصل جابجایی مستاجران امسال رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. در این میان، اگر خودمان مستاجر نباشیم، بدون شک مستاجران زیادی را در اطراف خود دیده‌ایم که در این روزهای گرم تابستان یکی پس از دیگری بنگاه‌های املاک را ترک می‌کنند و در نهایت یا مجبور به پرداخت چند اجاره بها می‌شوند یا برای ادامه کار به مناطق پایین‌تر می‌روند. زندگی را انتخاب می کنند. در حالی که دولت می گوید نرخ افزایش اجاره بها نباید بیش از 25 درصد باشد، مستاجران تصویر متفاوتی از بازار ترسیم می کنند و می گویند که مالکان بدون توجه به دستور دولت، خانه های خود را با مبلغی که می خواهند عرضه می کنند.

نگاهی به پیامدهای افزایش اجاره بها

بی شک افزایش اجاره بها تبعات زیادی برای خانوارها خواهد داشت که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

شاید در گذشته افراد کم درآمد و طبقات پایین، حاشیه شهرهای بزرگ را برای زندگی انتخاب می کردند، اما اگر اکنون به مناطق حاشیه ای نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که بسیاری از خانوارها از مناطق جنوبی و حتی از مناطق جنوبی به حاشیه رفته اند. مرکز شهرهای بزرگ در 2 سال گذشته. بنابراین می توان گفت مهاجرت از شمال و غرب به مناطق مرکزی، از مرکز به جنوب و از جنوب به حاشیه شهر یکی از پیامدهای افزایش شدید اجاره بها در سال های اخیر است. اکنون ساکنان این شهر می گویند که با افزایش مهاجرت خانواده ها، مشکلات این مناطق بیش از پیش شده است.

اما اگر از سابقه مهاجرت های معکوس در کلان شهرها بگذریم به پدیده های عجیبی می رسیم که البته برخی منکر این پدیده ها می شوند. خوابیدن روی پشت بام و خوابیدن در کلبه از آن دسته مسائلی است که هر بار که مطرح می شود بحث های زیادی به پا می کند و در نهایت با انکار به فراموشی سپرده می شود. به عنوان مثال، براساس گزارش مهر که اوایل امسال منتشر شد، محمد اسلامی، وزیر سابق راه و شهرسازی در اواخر تیرماه 1400 در مورد سقف خواب و سقف استیجاری گفت: «من چنین چیزی نشنیده ام. من شک دارم که درست باشد. این گونه اخبار ضد انقلاب در فضای مجازی زیاد دیده می شود. از مردم می خواهم زمانی که در فضای مجازی فعال هستند اخبار را بازنشر نکنند و صحت خبر را بررسی کنند.»

اما گویا رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی با این موضوع که زیر سقف نخوابیم موافق نیست. چرا که قاسمی در ۱۴ فروردین امسال در گفت وگویی گفته بود: «بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه نهضت مسکن ثبت نام کرده اند که بیشتر این افراد یا مستاجر هستند یا پشت بام زندگی می کنند که قطعا این تعداد افراد بدون مسکن است. “

داستان غم انگیز خوابیدن در اتوبوس

ماجرای خوابیدن در اتوبوس جدای از خوابیدن روی پشت بام و اجاره کلبه برای زندگی، با واکنش های بسیاری در جامعه همراه شد. در دسامبر 1400 تصاویری از مردم در حال خوابیدن در اتوبوس ها در اینترنت دست به دست شد و اخبار نشان می داد که افراد بی خانمان مجبورند شب ها برای خوابیدن به اتوبوس های BRT رفته و شب را تا صبح بگذرانند. مدیرعامل واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر خواب اتوبوس ها گفت: این پدیده آنقدرها که در گزارش آمده جدی نیست و در گذشته شاهد بوده ایم معتادان متجاهر روی صندلی اتوبوس می خوابند اما اینها افراد جدید خوب به نظر می رسند کارت بلیط دارند و سوار اتوبوس می شوند.»

با نگاهی به سخنان مطرح شده و پر از تناقض در بازار اجاره می بینیم که با توجه به افزایش ناگهانی قیمت اجاره بها در سال های اخیر بسیاری از افراد مجبور به تحمل شرایط سخت شده و گاه به جای اجاره خانه به گزینه های نامناسب روی آورده اند. اگرچه بسیاری از اخبار بد در بازار اجاره تکذیب شد.

مسکن مشترک مشکل جدیدی برای خانوارها است

احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با ابتکار با اشاره به اثرات افزایش اجاره بها در سال های اخیر گفت: شاید در موضوعاتی مانند زاغه ها و پشت بام ها اغراق شده باشد اما مهاجرت معکوس و کوچ خانوارها به حاشیه شهرها امری غیرقابل انکار است. از سوی دیگر متاسفانه برخی خانوارها برای اینکه بتوانند از پس هزینه های بالای اجاره مسکن برآیند، مسکن مشاعی را در نظر گرفته اند، مثلاً دو یا سه خانوار غیرمرتبط با اجاره خانه، این موضوع تبعات منفی زیادی به همراه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که دولت واقعاً چگونه می تواند بازار اجاره مسکن را مدیریت کند، گفت: دست دولت در بازار اجاره بسته است و کار زیادی نمی تواند انجام دهد. مثلاً در کوتاه مدت گفتند مالکان باید اجاره بها را 25 درصد افزایش دهند، فقط باید به مشاوران املاک مراجعه کنیم، سپس خواهیم دید که مالکان هزاران راه برای جلوگیری از اجرای 25 درصد پیدا کرده اند. وضوح. فرقی نمی کند این فرار از روی نیاز باشد یا طمع.

دولت باید هر چه زودتر شروع به ساخت خانه های استیجاری کند

وی تاکید کرد: دولت می تواند در میان مدت و بلندمدت برای کنترل بازار اجاره برنامه ریزی کند. به عنوان مثال، مالیات بر خانه های خالی یکی از راه هایی است که دولت می تواند به مدیریت بازار مسکن و اجاره کمک کند. دولت باید برای خانه های خالی این منطقه مالیات خرج کند و آن را منبع درآمدی برای خود نبیند. استفاده از مالیات خانه های خالی، نحوه استفاده دولت از آن در سال های اخیر بود. دولت باید با این درآمد خانه های استیجاری بسازد. اگر دولت ها در سال های اخیر به فکر ساخت خانه های استیجاری بودند، الان در این وضعیت نبودیم./ ابتکار

دیدگاهتان را بنویسید