اثرات مصرف روزانه آسپرین بر بدنبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، احتمالا در مورد مصرف روزانه آسپرین زیاد شنیده اید. شاید مادربزرگ شما همیشه یک آسپرین در کمد خود داشته باشد و هر روز از آن استفاده کند. آسپرین دارویی است که در موارد مختلف کاربردهای متفاوتی دارد و می تواند تب را کنترل کند، درد را تسکین دهد و از حملات قلبی پیشگیری کند. گاهی آسپرین عوارضی برای فرد دارد. در این قسمت شما را با اثرات آسپرین آشنا می کنیم و به شما می گوییم که مصرف روزانه آسپرین با بدن شما چه می کند.

بیشتر بخوانید:

آسپرین التهاب را کاهش می دهد

آسپرین مشابه پروستاگلاندین عمل می کند و آنزیمی است که درد و التهاب را کاهش می دهد. به همین دلیل برای درد و تب استفاده می شود و برای درمان و پیشگیری از التهاب بدن نیز استفاده می شود.

آسپرین می تواند باعث زخم معده شود

آسپرین فواید زیادی دارد، اما مصرف روزانه آن می تواند به معده آسیب برساند. مصرف زیاد آسپرین می تواند باعث زخم معده و درد در این ناحیه شود که این خطر در افراد بالای 65 سال بیشتر است. افرادی که سابقه زخم معده دارند یا داروهای دیگری مصرف می کنند و یا افرادی که به آسپرین حساسیت دارند باید از قبل به پزشک خود اطلاع دهند. در این شرایط، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی دیگر مانند ایبوپروفن را تجویز کند.

آسپرین می تواند خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد

اگر سابقه حمله قلبی و سکته داشته اید، پزشک ممکن است برای جلوگیری از سکته مغزی و خطرات بعدی، مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین را برای شما تجویز کند. آسپرین بخشی از فرآیند درمان بیمارانی است که سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی داشته اند.

آسپرین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد

آسپرین یک ضد انعقاد است و می تواند خون را رقیق کند. البته کاربردهای زیادی دارد و از غلظت خون جلوگیری می کند و عاملی برای جلوگیری از سکته خواهد بود، اما می تواند باعث افزایش خونریزی شود. به خصوص اگر فردی از مکمل یا داروهای خاصی استفاده کند.

آسپرین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

طبق یک مطالعه در سال 2016، افرادی که به مدت 6 سال یا بیشتر آسپرین مصرف کردند، 19 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کولون یا رکتوم و 15 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش قرار داشتند. استفاده منظم از آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 11 درصد و سرطان دستگاه گوارش را تا 8 درصد کاهش دهد.

آسپرین می تواند باعث آسیب کبدی شود

یکی دیگر از عوارض جانبی ناشی از مصرف روزانه آسپرین آسیب کبدی است. بر اساس تحقیقات، یکی از علائم آسیب کبدی زردی است که در آن پوست، سفیدی چشم و غشای مخاطی زرد می شود.

آسپرین می تواند باعث وزوز گوش شود

طبق مطالعات، مصرف روزانه آسپرین می تواند باعث وزوز گوش و صدای زنگ در گوش شود که در صورت قطع مصرف دارو برطرف می شود.

آسپرین می تواند باعث سندرم ری در کودکان شود

سندرم ری یک بیماری نادر است که باعث گیجی، گیجی و تورم مغز می شود. علت دقیق این سندرم ناشناخته است، اما می تواند کودکان و نوجوانانی را که در حال بهبودی از عفونت های ویروسی هستند، تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر موارد، آسپرین برای درمان علائم استفاده می شود، اما می تواند این سندرم را تحریک کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که کودکان و نوجوانان برای تب یا درد آسپرین مصرف نکنند.

آسپرین می تواند باعث تشنج شود

اگر فردی سابقه تشنج داشته باشد یا از داروهای ضد تشنج استفاده کند، ممکن است با آسپرین تداخل داشته باشد. آسپرین یک رقیق کننده خون است و می تواند مقدار دارو را در جریان خون تغییر دهد. بنابراین، قبل از مصرف روزانه، حتماً پزشک را در مورد هر گونه بیماری خاص و مصرف دارویی مطلع کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید