احتمال اصابت بقایای موشک به نقطه نامعلومی در زمین


بقایای یک موشک فضایی بزرگ چینی احتمالا امروز (30 ژوئیه / 8 آگوست) به زمین سقوط خواهد کرد، اما هیچ کس دقیقا نمی داند که چه زمانی و کجا به زمین برخورد خواهد کرد.

بر اساس آخرین پیش بینی محققان یک شرکت هوافضای آمریکایی، هسته 25 تنی موشک لانگ مارچ 5 بی حدود ساعت 12:15 بعد از ظهر به وقت شرق (20:45 به وقت ایران) وارد جو زمین می شود. این سوخت کمتر از یک هفته در مدار زمین ماند و دومین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ چین به نام ونتیان را در 24 جولای به مدار زمین فرستاد.

ایستگاه فضایی تیانگونگ در نهایت از سه ماژول تشکیل خواهد شد. انتظار می رود چین سومین و آخرین ماژول را در پاییز امسال راه اندازی کند.

بر اساس گزارش ها، بیشتر بدنه موشک در مدار می سوزد، اما قطعات بزرگ از گذرگاه آتشین جان سالم به در خواهند برد و احتمالاً 5.5 تن تا 9.9 تن به زمین خواهند رسید.

بر اساس مدارش، می دانیم که این باقیمانده در جایی بین 41 درجه عرض شمالی و 41 درجه عرض جغرافیایی جنوبی فرود می آید. بر اساس آخرین پیش بینی ها، به نظر می رسد اروپا و بیشتر مناطق شمال آفریقا از مسیر خارج شده اند.

اما در حال حاضر، با توجه به پنجره نامشخص ورود مجدد آن به جو، ارائه اطلاعات بیشتر دشوار است. بدنه موشک با سرعتی در حدود 17000 مایل در ساعت (27400 کیلومتر در ساعت) به زمین نزدیک می شود، بنابراین تنها یک ساعت تغییر در زمان پیش بینی شده برای ورود مجدد، محل برخورد را 17000 مایل تغییر می دهد.

جاناتان مک داول، اخترفیزیکدان، در 28 ژوئیه (6 اوت) در حین بحث درباره سقوط زباله های طولانی مارس 5b گفت: مشکل این است که چگالی اتمسفر بالای زمین با زمان تغییر می کند. در واقع زمان وجود دارد.

مک داول که مستقر در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان است، اضافه کرد که پیش‌بینی دقیق نقطه‌ای در جو که در آن موشک ذوب، شکسته و در نهایت دوباره وارد جو زمین می‌شود، غیرممکن است.

همچنین این قسمت از موشک مسیری هموار و قابل پیش بینی را در جو فوقانی طی نمی کند. این امر تلاش های پیش بینی را پیچیده می کند.

متیو شوپ، مدیر ارشد فضای تجاری در شرکت ردیابی لئولابز مستقر در کالیفرنیا، در پانل دیروز گفت که بدنه موشک به نوعی در حال غلتیدن است، به این معنی که دائماً در معرض مقادیر متفاوتی از کشش است. و از آنجایی که ما دقیقا نمی دانیم موشک چگونه می چرخد، نمی توانیم دقیقاً آن را مدل سازی کنیم.

وی افزود: با این حال می توان حدس های تقریباً دقیقی در مورد سقوط موشک انجام داد، البته فقط بر اساس جغرافیا. به عنوان مثال، هسته موشک Long March 5B احتمالاً به آب های زمین برخورد می کند، زیرا اقیانوس ها بیش از 70٪ سطح زمین را پوشانده اند و حتی اگر روی زمین بیفتد، بعید است که باعث آسیب یا آسیب شود. زیرساخت‌ها، زیرا بیشتر مردم در مناطق شهری بزرگ با مایل‌ها فضای باز زندگی می‌کنند.

Ted Muehlhaupt، مشاور ارشد مهندسی شرکت، در جریان بحث روز پنجشنبه گفت در واقع، 99.5 درصد احتمال دارد که هیچ اتفاقی رخ ندهد. بنابراین دلیلی برای وحشت وجود ندارد. اما مک داول، شوپ و مولهاوپت تاکید کردند که می توان از درگیری های آینده اجتناب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید