ارتباط بین بیماری کبدی دوران کودکی و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بیماری کبد چرب غیر الکلی شایع ترین بیماری کبدی در کودکان است. در این بیماری، سلول های کبدی قطرات چربی بزرگی را ذخیره می کنند که می تواند بر عملکرد کبد تأثیر بگذارد. پزشکان مدت‌هاست که ارتباط بین بیماری کبد چرب غیرالکلی و دیابت نوع 2 را در بزرگسالان مشاهده کرده‌اند، اما در مورد این ارتباط در کودکان بسیار کمتر شناخته شده است.

بیشتر بخوانید:

میزان دیابت نوع 2 در کودکان در 20 سال گذشته دو برابر شده است. کودکان مبتلا به کبد چرب غیر الکلی دارای ویژگی های مقاومت به انسولین هستند که یکی از ویژگی های کلیدی دیابت نوع 2 است و بنابراین ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشند.

دکتر جفری شومر، محقق ارشد در این زمینه گفت: ما باید درک بهتری از نقش بیماری کبد چرب غیرالکلی در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان داشته باشیم تا بتوانیم به طور فعال برای پیشگیری از آن تلاش کنیم. دانشگاه کالیفرنیا

در یک مطالعه جدید، محققان دریافتند که در بین 892 کودک مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی، دیابت نوع 2 در 6.6 درصد از کودکان در ابتدا وجود داشت. در پایان مطالعه، از هر شش کودک، یک کودک مبتلا به دیابت نوع 2 بود.

شومر می‌گوید: «این رقم نگران‌کننده است زیرا دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان یک بیماری بسیار تهاجمی‌تر از بزرگسالان است و عواقب فوری و جدی‌تری دارد.»

نویسندگان همچنین عوامل خاصی را شناسایی کردند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در کودکان مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی افزایش می دهد: جنسیت (زنان بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند)، چاقی، و میزان چربی و جای زخم در کبد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید