ارزیابی جدید از قطع گسترده اینترنت


محدودیت های اعمال شده در اینترنت در یک ماه گذشته چقدر خسارت داشته است؟

יק אושמע זידים אז עשמען עבור עבור اینترنتיק אושמע זידים אז עשמען עבור עבור اینترنت

اقتصاد فردا: فعالان اقتصادی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تحلیل این موضوع پرداختند. برآوردها نشان می دهد که عدم دسترسی به برخی پلتفرم های پرمخاطب 35 هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم به اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات و در عین حال آسیب غیرمستقیم به کسب و کارهای خارج از صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات وارد کرده است. خدمات این اداره تا 45 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

رئیس اتاق تهران درباره مشکلات این روزهای کسب و کارهای دیجیتالی بیان کرد: گفته می شود بین 500 تا 700 هزار کسب و کار دیجیتالی که در بسترهای اینترنتی فعالیت می کنند به دلیل محدودیت هایی که ایجاد شده در معرض خطر هستند. مشاغلی که اشتغال بالایی به همراه دارند. به گفته مسعود خوانساری، این مشاغل عمدتاً توسط جوانان و اقشار ضعیف روستایی و شهری اداره می شود و هر چه این محدودیت ها ادامه داشته باشد، تأثیرات جدی تری بر اقتصاد و کسب و کار جوانان کشور خواهد داشت.

در این جلسه فرزین فردیس رئیس کمیسیون نوآوری اقتصادی و تحول دیجیتال اتاق تهران با اشاره به اتفاقات اخیر کشور و محدودیت شدید دسترسی به اینترنت و مشکلات به وجود آمده برای کسب و کارها در حوزه اطلاع رسانی و فناوری های ارتباطی در یک ماه گذشته گفت: بررسی ها نشان می دهد در یک ماه گذشته به دلیل قطعی شبکه اینترنت کشور و عدم دسترسی به برخی بسترهای پرطرفدار، 35 هزار میلیارد تومان به طور مستقیم وارد اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات شده است. ; این در حالی است که طبق آمار بانک مرکزی در سال گذشته این بخش 3.3 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر، خسارت غیرمستقیم به کسب و کارهای خارج از صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات که از خدمات این بخش استفاده می کنند تا 45 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

فردیس با اشاره به اختلالات یک ماهه اخیر در اقتصاد دیجیتال کشور از نگرانی جدی شرکت ها از افزایش انطباق نیروهای متخصص خبر داد. وی افزود: دیده بان مهاجرت ایران از نزدیک به 6000 نفر از مدیران ارشد و میانی بخش خصوصی نظرسنجی انجام داد که نتایج آن نشان داد که بیش از 70 درصد مدیران بنگاه های اقتصادی تمایل خود به مهاجرت را “بالا” یا “بسیار” اعلام کرده اند. بالا “.

عضو هیات اتاق تهران همچنین از کاهش 50 تا 70 درصدی تراکنش‌های پرداخت در یک ماه گذشته خبر داد و افزود: در این مدت 500 تا 700 هزار فروشگاه اینستاگرامی در کشور که تا یک میلیون نفر به صورت مستقیم و تا هشت میلیون نفر به طور غیرمستقیم از درآمدزایی و امرار معاش کردند، تعطیل شد.

وی با بیان اینکه این روزها چهره بسیاری از فعالان صنعت دیجیتال کشور تیره و تار است و ترس از تعدیل نیرو و خروج اجباری از تجارت و کشور دارند، گفت: جریان آزاد اطلاعات امنیت بیشتر و همیشگی را برای کشور به ارمغان می آورد و ما فعالان نوآوری و اقتصاد فناورانه امیدواریم تا دیر نشده خرد و منطق مبنای تصمیم گیری در کشور قرار گیرد.

تجارت تحت محاصره سیاست های خلق الساعه است

در عین حال محمدحسن‌دور از اعضای هیئت خانه تهران اعلام کرد: نظام سیاست‌گذاری، اجرای قوانین و نظارت دستگاه‌های اجرایی از عقلانیت نظام اقتصادی پیروی نمی‌کند و ما همیشه شاهد مداخلات نهادها، تصمیمات ناگهانی و بهم ریخته، اقتصاد دستوری، قوانین زمانه، سستی پیوندها با بازارهای جهانی و سایر عوامل تاثیرگذار تولید و صادرات سر و کار داریم.

وی ادامه داد: همچنان شاهد هتک حرمت سیاست های حامی زندگی و سیاست های تهاجمی کسب و کار هستیم که نه تنها بنگاه های کوچک بلکه صنایع کوچک و متوسط ​​را در کشور هدف قرار می دهد. محدودیت های اینترنتی به منظور حفاظت و مشکلاتی از این دست ممکن است شرایط و محدودیت هایی را در اعمال انسان ایجاد کند، اما اعمال و رفتارهای اجتماعی را شکل و تعریف نمی کند. بنابراین، شایسته است نهادهای مرتبط، محتوای کنش‌ها را با توجه به موقعیت‌ها شکل ندهند و رویکردی را اتخاذ کنند که در یک فرآیند معین، پویا، متغیر و نسبتاً قابل پیش‌بینی باشد.

معایب مشاغل با پلتفرم های داخلی محدود

افشین کلاهی، یکی دیگر از اعضای هیئت و نایب رئیس کمیته نوآوری اقتصادی و تحول دیجیتال اتاق تهران نیز گفت: تصمیمات امنیتی و سیاسی مسئولان کشور تاثیر مستقیمی بر حوزه نوآوری و فناوری دارد. از جمله مشوق‌های مالیاتی برای شرکت‌های فعال در این زمینه، اشاره شده است که اجرای سیاست‌های اصلاحی در شبکه اینترنت کشور، چنین مشوق‌هایی را بی‌اثر می‌کند.

وی همچنین به محورهای برنامه وزارت امنیت در حوزه فناوری و نوآوری اشاره کرد و تصریح کرد: کسب و کار فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال کشور نمی تواند با بودجه محدود فعالیت بین المللی خود را ارتقا دهد. پلت فرم های خانگی

دیدگاهتان را بنویسید