اروپا در زمستان آینده با کمبود گاز مواجه خواهد شد


آژانس بین‌المللی انرژی روز پنجشنبه درباره بحران کمبود گاز در اروپا در زمستان 2023-2024 هشدار داد.

آژانس بین‌المللی انرژی روز پنجشنبه درباره بحران کمبود گاز در اروپا در زمستان 2023-2024 هشدار داد.

این نهاد بین‌المللی با تاکید بر اینکه اروپا هنوز در زمینه تامین انرژی به «مشکلات خود به پایان نرسیده است» از دولت‌ها خواست تا اقدامات فوری به‌ویژه در زمینه کاهش تقاضا انجام دهند.

آژانس بین المللی انرژی موسسه ای است که در سال 1974 برای ارائه مشاوره انرژی به کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تاسیس شد.

بر اساس محاسبات انجام شده توسط این آژانس، در صورت توقف کامل صادرات گاز روسیه و همچنین با توجه به رونق اقتصادی اخیر چین که کشور آن بخش زیادی از گاز طبیعی مایع (LNG) را جذب می کند، اروپا در زمستان سال آینده با کمبود حداقل 30 میلیارد متر مکعب گاز مواجه خواهد شد.

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی، در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت که در این صورت، ذخایر اروپا در ابتدای زمستان 2023-2024 تنها تا 65 درصد پر می شود، در حالی که این ذخایر تاکنون به 95 درصد رسیده است. ظرفیت آنها .

اعتماد بیش از حد ممنوع!

آژانس بین‌المللی انرژی از کشورهای اروپایی می‌خواهد در شرایط کنونی اعتماد کاذب نداشته باشند.

آژانس با تاکید بر مشکلات جاری و بحران های انرژی قریب الوقوع هشدار داد: “بالشتک نرم” ارائه شده توسط سطوح ذخایر فعلی، همراه با کاهش اخیر قیمت گاز و دمای غیرعادی در پاییز امسال نباید به نتیجه گیری های بیش از حد خوش بینانه منجر شود. یک رویا برای آینده

آژانس بین المللی انرژی در ادامه بر این هشدار تاکید می کند: برای تامین منابع و تکمیل ذخایر باید در نظر داشت که شرایط ژئوپلیتیکی و اقتصادی جهانی در سال 2023 ممکن است نسبت به آنچه که اکنون شاهد آن هستیم تغییر قابل توجهی داشته باشد.

بر اساس این هشدار، تکمیل مجدد گاز تابستان امسال تحت تأثیر «عوامل کلیدی» قرار گرفت که ممکن است در سال 2023 تکرار نشود.

یکی از عوامل کلیدی این بود که روسیه قبل از شروع جنگ شروع به تامین گاز کرد و طبق معمول تامین گاز را به تاخیر انداخت.

در نیمه اول سال جاری، خطوط لوله انتقال روسیه گاز را در مقادیر تقریباً عادی و مورد انتظار به کشورهای اروپایی ارسال کرد.

در نهایت روسیه مجبور شد حدود 60 میلیارد متر مکعب گاز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحویل دهد. با این حال، به گفته آژانس بین المللی انرژی، رسیدن به این هدف در سال 2023 “بسیار بعید” خواهد بود و صادرات گاز روسیه حتی ممکن است به طور کامل متوقف شود.

علاوه بر این، کاهش نیاز چین به گاز مایع در سال جاری، دست اروپایی ها را برای خرید این محصول گازی بازتر کرده است.

آژانس بین المللی انرژی تاکید می کند که با توجه به رشد اقتصادی چین، این کشور ممکن است در سال آینده میزان بیشتری از تولید LNG جهان را جذب کند که در این صورت اروپا سهم کمتری را دریافت خواهد کرد.

این نهاد مشاوره انرژی به زودی “نقشه راه” شامل فهرستی از اقدامات مشخص را ارائه خواهد کرد تا زمینه را برای پر کردن ذخایر گاز اروپا تا 95 درصد در آغاز فصل زمستان و همچنین کاهش ساختاری مصرف فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید