از سرگیری تولید خودروهای L90 در ایران با قطعات روسی


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مذاکرات برای تبادل قطعات خودرو بین ایران و روسیه در حال انجام است و برنامه ریزی شده است به ویژه در خودروهای مشترک …

    یکی از کشورهای 90 ساله ایرانی در روسیه    یکی از کشورهای 90 ساله ایرانی در روسیه

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مذاکرات برای تبادل قطعات خودرو بین ایران و روسیه در حال انجام است و به ویژه برای خودروهای مشترکی مانند تندر 90، قطعات از روسیه وارد و تولید تندر 90 از سر گرفته می شود. .

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در نشست خبری به مناسبت دهه تولید و تجارت با بیان اینکه بحث پلت فرم مشترک خودرویی ایران و روسیه مطرح نیست، گفت: صنعت خودروسازی روسیه پس از روسیه آسیب دید. جنگ در اوکراین در این شرایط مذاکرات برای خرید قطعات خودرو به ویژه خودروهایی که در هر دو کشور تولید می شوند مانند تندر 90 و همچنین فروش قطعات ساخت ایران که در روسیه مورد نیاز است در حال انجام است.

وی گفت: پیش بینی می شود با واردات خودرو شکاف عرضه و تقاضا پر شود و سبد محصولات که اکنون فاقد محصولات مقرون به صرفه و ارزان است تکمیل شود. حالت هست اما پلتفرم سمند و پژو و پراید قابل توسعه نیست. اما قیمت خودروهای با پلت فرم مناسب بالاست. البته ایران خودرو در حال طراحی پلتفرمی برای خودروهای ارزان قیمت است که تا اواسط سال آینده وارد بازار می شود، اما در این بین باید نیازهای بازار تامین و سپس داخلی سازی شود.

چند شرط مهم در واردات خودرو

وزیر صمت با بیان اینکه در این شرایط عمده واردات خودروها مربوط به خودروهای زیر 10 هزار دلار خواهد بود، گفت: اینطور نیست که خودروها بی کیفیت باشند. خودروهای مارکدار و استاندارد زیر 10000 دلار حتی در اروپا نیز موجود است، زیرا چنین تقاضایی در دنیا وجود دارد.

البته به گفته وی هنوز مشخص نیست این خودرو از چه کشورهایی وارد می شود و این موضوع به بخش خصوصی بستگی دارد. اما شرط واردات، داشتن خدمات پس از فروش، منجر به انتقال تکنولوژی است و واردات خودروهای فرسوده همچنان ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید