استامینوفن؛ سمی که در دوران داخل رحمی کودکان را تحت تاثیر قرار می دهدمحققان کالج پزشکی پن ایالتی در جدیدترین مطالعه خود دریافتند که مصرف استامینوفن در دوران بارداری با مشکلات خواب و رفتاری مرتبط با اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان پیش دبستانی مرتبط است.

بیشتر بخوانید:

استامینوفن با نام های تجاری Tylenol، Panadol، Ofirmev و Mapap یک داروی محبوب است که برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله تب، عفونت، دردهای عضلانی، سردرد، میگرن، سرماخوردگی و آلرژی استفاده می شود. متخصصان پزشکی همواره بر این باورند که استفاده از این دارو در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، تحقیقات کارشناسان بهداشت عمومی در کالج پزشکی ایالت پن از این ایده حمایت می کند که استامینوفن می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد و با اختلالات کمبود توجه در کودکان پس از تولد مرتبط باشد.

اعتقاد بر این است که این مطالعه اولین موردی است که ارتباط ثابت شده ای بین مصرف استامینوفن در دوران بارداری و مشکلات خواب در کودک ایجاد می کند. بر اساس یافته‌ها، اگرچه احتمال کاهش درد، تب و سایر بیماری‌ها در افراد باردار با مصرف استامینوفن کاهش می‌یابد، اما این عمل برای رشد جنین مضر بوده و آینده او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بررسی تاثیر استامینوفن بر جنین زنان باردار

محققان کالج پن، داده‌های حاصل از مطالعه 2400 زن را که اولین مادر شدن خود را از سه ماهه سوم تا سه سال پس از زایمان تجربه کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. از این مادران در مورد میزان استرس و دفعات مصرف دارو در دوران بارداری سؤال شد و 7/41 درصد آنها مصرف استامینوفن در دوران بارداری را گزارش کردند. در ادامه مادرانی که فرزندانشان یک، شش، 12، 18، 24، 30 و 36 ماه پیش متولد شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

در مصاحبه 36 ماهه، از مادران خواسته شد تا با استفاده از مقیاس سه نقطه‌ای، از جمله «بیشتر درست»، «تا حدودی یا گاهی درست»، تعداد دفعات نشان دادن پیامدهای عصبی و رفتاری فرزندشان را توصیف کنند. درست نیست. در این مطالعه موقعیت هایی مانند «نمی توانم یک جا بنشینم یا بی قرار هستیم»، «پرهیز از تماس چشمی با دیگران» و «نمی خواهم تنها بخوابم» مورد بررسی قرار گرفت.

پس از جمع‌آوری پرسشنامه‌ها، محققان نمرات به‌دست‌آمده برای هر رفتار را ترکیب کردند تا مشخص کنند که آیا کودکان در حوزه‌های «پاسخ عاطفی»، «مضطرب یا افسرده»، «در گوشه‌ها گیر کرده‌اند»، «مشکلات خواب» و «پرخاشگر» امتیاز بالایی کسب کرده‌اند. با استفاده از پاسخ‌های 99 موردی چک لیست رفتار کودک، محققان بررسی کردند که آیا کودکان مادرانی که در دوران بارداری از استامینوفن استفاده می‌کردند بیشتر در معرض کمبود توجه، اختلالات خواب یا سایر مشکلات عصبی-رفتاری هستند یا خیر.

از آنجایی که زنانی که در دوران بارداری از استامینوفن استفاده می کردند، احتمال بیشتری داشت که قبل از باردار شدن، اضطراب یا افسردگی را تجربه کرده و سطوح بالایی از استرس را در دوران بارداری گزارش کنند. تیم تحقیقاتی در تجزیه و تحلیل آماری خود، «استرس» و «افسردگی» در دوران بارداری و تشخیص های قبلی افسردگی یا اضطراب را نیز کنترل کردند. پس از تعدیل متغیرهای مداخله گر، احتمال “مشکلات خواب” و “کمبود توجه” در کودکان زنانی که در دوران بارداری از استامینوفن استفاده می کردند به طور قابل توجهی بالاتر بود.

نتایج مطالعه تاثیر استامینوفن بر جنین

نتایج مطالعه محققان کالج پن که در مجله PLOS ONE منتشر شد، یافته های مطالعات قبلی را تایید کرد و نشان داد که مصرف استامینوفن در دوران بارداری می تواند منجر به مشکلات توجه شود، در حالی که می تواند بر خواب کودک نیز تاثیر بگذارد.

از بین مادرانی که در دوران بارداری از استامینوفن استفاده کرده اند، 22.7 درصد فرزند خود را دارای مشکلات خواب و 32.9 درصد را دارای مشکلات توجه توصیف کرده اند. از شرکت کنندگانی که مصرف استامینوفن در دوران بارداری را گزارش نکردند، 18.9 درصد گزارش کردند که فرزندشان مشکلات خواب دارد و 28 درصد گزارش کردند که فرزندشان از مشکلات توجه رنج می برد.

تیم تحقیقاتی خاطرنشان کرد که برای درک این روابط به تحقیقات بیشتری نیاز است، زیرا پاسخ‌های نظرسنجی فاقد اطلاعات مربوط به سه ماهه استفاده، دفعات استفاده و مقدار دوز مصرفی است که همه این موارد می‌تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد. بنابراین، تحقیقات آینده باید بیشتر بر روی سه ماهه بارداری، دفعات و دوز استامینوفن و نحوه تأثیر آن بر پیامدها تمرکز کنند. این تیم همچنین گفت که استفاده از یک متخصص رشد کودک برای ارزیابی رفتار کودکان برای دستیابی و اطمینان از نتایج دقیق‌تر مهم است.

محققان بیان می کنند که هنوز مشخص نیست استفاده از استامینوفن قبل از تولد چه فرآیندهایی باعث اختلال در رشد جنین در دوران بارداری می شود، اما این احتمال وجود دارد که مصرف استامینوفن به جفت آسیب برساند و در نتیجه منجر به اختلال در رشد جنین شود. همچنین گفته می شود که استفاده از این دارو ممکن است با ایجاد آسیب سلول های کبدی در جنین مرتبط باشد که به نوبه خود سلامت روده را مختل می کند و بر رشد عصبی تأثیر می گذارد.

بدیهی است که نتایج به‌دست‌آمده از مطالعه حاضر باید با احتیاط تفسیر شود، زیرا اگرچه استفاده از استامینوفن عموماً در دوران بارداری بی‌خطر به نظر می‌رسد، داده‌های چندین مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از آن بر رشد کودک تأثیر خواهد داشت. ، بنابراین جمع آوری هر چه بیشتر اطلاعات در این زمینه مهم است.کارشناسان به شما کمک می کنند تا دریابید چه توصیه هایی می توانند به مادران برای مراقبت از خود و نوزادشان در دوران بارداری و بعد از آن داشته باشند.

منبع: پایگاه خبری ایمنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید