اشتباهات رایج والدین هنگام دادن دارو به کودکانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، نیاز کودک به آنتی بیوتیک برای درمان عفونت یا داروی بدون نسخه برای سرماخوردگی یا تب مهم نیست، بلکه مهم این است که از روش صحیح دادن مطمئن شوید. دارو.

بیشتر بخوانید:

دانستن دوز داروی مورد استفاده برای کودک و اطلاع از خطرات احتمالی در صورت مصرف نادرست آن می تواند به والدین کمک کند تا از خطرات احتمالی که سلامت کودک را به خطر می اندازد، اجتناب کنند. در بخش زیر رایج ترین و ساده ترین راه ها برای جلوگیری از اشتباهات والدین در مورد استفاده از داروها در کودکان ذکر شده است:

اشتباهات خطرناک والدین در دادن دارو به کودکان و پیشگیری از آنها

1. شما از طرح دوز صحیح پیروی نمی کنید:

پزشک اطفال یک طرح دوز دارویی برای کودک تهیه می کند. این برنامه به شما اطمینان می دهد که چه مقدار دارو در زمان مناسب به کودک خود بدهید. در این صورت هیچ عارضه ای وجود نخواهد داشت. بدون این برنامه، باید مصرف دوزهای نزدیک به هم را متوقف کنید یا دوزهای بیشتری را در 24 ساعت به او بدهید.

2. دوزهای تصادفی را تکرار کنید:

حتی اگر برنامه داشته باشید، این احتمال وجود دارد که یک دوز دارو را فراموش کنید و باعث تکرار مجدد آن شوید. زمان هایی را که به کودک خود دارو می دهید یادداشت کنید تا از مصرف بیش از حد دارو در مدت زمان کوتاه یا بیشتر از حداکثر دوز روزانه خودداری شود. اگر دوز دارو را فراموش کردید، آن را دو بار به کودک ندهید.

3. عدم بررسی دوز داروی جدید:

هنگامی که کودک شما داروی جدیدی مانند آنتی بیوتیک را شروع می کند، دوز دارو را مانند قبل فرض نکنید. از یک داروساز در این مورد بپرسید یا برچسب توضیحات دارو را برای دوز صحیح داروی جدید بخوانید.

4. استفاده از دارو برای اهداف غیر تجویزی:

دادن داروی غیر از تجویز به کودک عواقب ناخوشایندی دارد که سلامت او را به خطر می اندازد. به عنوان مثال، برخی از والدین قبل از سوار شدن به ماشین یا هواپیما به کودک خود بنادریل (آنتی هیستامینی که برای درمان آلرژی استفاده می شود) یا داروی مشابهی که اثر خواب آور دارد می دهند، اما این دارو می تواند برخی از کودکان را به جای خواب آلودگی، خواب آلود کند. .

از آنجایی که شیمی بدن هر فرد متفاوت است، نمی توان پیش بینی کرد که فرزند شما به دارویی که فرد دیگری مصرف می کند چه واکنشی نشان می دهد.

ممکن است استفاده مجدد از آنتی بیوتیک ها بی خطر باشد، اما ده ها آنتی بیوتیک برای شرایط مختلف وجود دارد. آنتی بیوتیک اشتباه نه تنها کمکی به بهبودی نمی کند، بلکه باعث می شود کودک پاره شده به آن مقاوم شده و اثر مطلوب را نداشته باشد.

5. مقدار مصرف دارو برای کودکان بسته به سن:

اطلاعات دوز کودک شامل محدوده سن و وزن است، بنابراین مهم است که دوز صحیح دارو بر اساس وزن کودک داده شود. وقتی دارو را صرفاً بر اساس سن قرار می دهید، خطر تجویز بیش از حد دارو وجود دارد که اثربخشی دارو را محدود می کند.

6. نادیده گرفتن دستورالعمل های دارویی:

برخی از داروها باید در یخچال نگهداری شوند، در حالی که برخی دیگر باید در دمای اتاق نگهداری شوند. داروهای پیشگیری از حالت تهوع را باید با غذا و دارو با معده خالی مصرف کرد. بنابراین لازم است همیشه دستورالعمل های مربوط به داروی کودک را بررسی کرده و طبق آن عمل کنید. اگر سوال یا ابهامی دارید از داروساز خود بپرسید.

7. فراموش کردن بررسی برچسب دارو:

این امر در والدینی که فرزندان بیشتری دارند یا فرزندانشان داروهای بیشتری مصرف می کنند، رایج است. قبل از دادن دارو به کودک یا کودکان خود، برچسب آن را بخوانید تا مطمئن شوید که داروی مناسب آنهاست.

در بهترین حالت، تصور می‌شود که کودک داروی اضافی مصرف کرده است، اما در بدترین حالت، این دارو می‌تواند باعث واکنش شدید و تهدیدکننده زندگی شود.

اگر داروی اشتباهی به فرزندتان دادید، با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید یا او را به نزدیکترین اورژانس ببرید.

اگر در تهیه دارو برای فرزندتان مشکل دارید، با یک داروساز مشورت کنید زیرا او می تواند دارویی با طعم ها و فرم های دلپذیر برای کودک شما تهیه کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید