اعتبار کنفرانس های خارجی چگونه تعیین می شود؟ / در صورت کسب رتبه زیر 500 امتیاز بگیریدبه گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، شرکت در کنفرانس های علمی برای محققان یک امتیاز محسوب می شود. این امتیاز برای جذب مدرس، پذیرش دانشجوی دکتری و ارتقای استاد اعمال می شود. با این حال، شرکت در هیچ کنفرانسی، محققین را از این امتیاز برخوردار نمی کند. به همین منظور ایسکانیوز در نظر دارد معیارها و شاخص های اعتبارسنجی کنفرانس های علمی خارجی را در این گزارش قرار دهد که به شرح زیر است.

بر اساس قوانین اعتبارسنجی کنفرانس های خارجی وزارت علوم، عنوان کنفرانس باید کاملا تخصصی باشد. به عنوان مثال عنوانی مانند “کنفرانس بین المللی پیشرفت های نوین در علم و مهندسی” عمومی، “کنفرانس ملی مهندسی برق ایران” نیمه تخصصی و عنوانی مانند “کنفرانس ملی رشد بلورهای ایران” است. کاملا تخصصی

شرط دیگر این است که حداقل 40 درصد اعضای کمیته علمی و هیئت داوران از کشورهایی غیر از کشور میزبان و دارای ملیت متفاوت باشند. اعضای کمیته علمی باید رزومه بین المللی قابل قبولی نیز داشته باشند. در این راستا، مشخصات عضو کمیته علمی در پایگاه اسکوپوس شامل مستندات اجباری، مراجع و شماره H-index است. رشته تخصصی، رشته و علایق علمی اعضای کمیته علمی و همچنین محل کار آنها باید در سایت کنفرانس درج شود.

برگزاری سمینارهای تخصصی با موضوعات همایش به عنوان بخشی از برنامه های همایش از مهم ترین عوامل اعتبار همایش است. توجه به این نکته ضروری است که برگزاری همایش ها به صورت یک نشست به تنهایی اعتباری برای کنفرانس نخواهد داشت.

اگر دانشگاه میزبان کنفرانسی است، بر اساس اطلاعات سایت های رتبه بندی مانند شانگهای، تایمز، کیو اس و وبومتریکس باید کمتر از 500 باشد. همچنین اگر انجمن علمی مسئولیت برگزاری کنفرانس بین المللی را بر عهده داشته باشد، سابقه و اعتبار انجمن نشان دهنده اعتبار کنفرانس خواهد بود. در این راستا ارائه مستندات مرتبط با فعالیت های انجمن در این حوزه ملاک ارزیابی است.

یکی دیگر از شروط کنفرانس های بین المللی داشتن حداقل 3 بار متوالی تجربه معتبر از تاریخچه کنفرانس ها می باشد. همچنین لازم است مقالات ارائه شده در کنفرانس زیر نظر کمیته علمی مورد ارزیابی و ارزیابی قرار گرفته و نتایج ارزیابی ها در دسترس باشد. به طوری که نتایج به وضوح در سایت کنفرانس گزارش شده و در اختیار متقاضی قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید