افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران 1401; دستمزدها چقدر افزایش یافت؟


مرحله افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران ۱۴۰۱ که دیروز در کمیته برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت، در نهایت به تصویب رسید.

یک سوال افزایش حقوق بازنشستگان و افراد ملکی و نظامی که دیروز در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بررسی شد، در نهایت بیش از مبلغ پیشنهادی دولت تصویب شد و دولت نیز در این زمینه انعطاف نشان داد که بر اساس آن حقوق کارمندان باید حدود 300 باشد. هزار تومان و حقوق بازنشستگان با حدود 750 هزار تومان افزایش بیشتر از پیشنهادی دولت است.

بیشتر بخوانید: پیگیری شخصی وزیر ارتباطات از دستگیری فعالان حوزه فناوری؛ خبر خوب در راه است؟!

افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران ۱۴۰۱

صورت حساب تعدیل حقوق افراد ملکی و نظامی و مستمری بگیران در روند بررسی و ارزیابی تغییراتی در جلسات و جلسات مجلس ایجاد شد و کلیات آن به تصویب رسید. این تغییرات دقیقا در حوزه ای رخ داد که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواسته بود تغییری در آن ایجاد نشود. مسعود کاظمی در جلسه علنی روز گذشته مجلس درباره این لایحه گفت:

از نمایندگان مردم می خواهیم به هیچ عنوان سقف در نظر گرفته شده از سوی دولت را افزایش ندهند. این مبلغ در اختیار مجلس است و هر طور که می خواهند می توانند در مورد آن تصمیم بگیرند و سقف دولت نباید افزایش یابد اما بر اساس آنچه نوشته شده سقف بین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و انتظار داریم. که مرمت شود و اصلاحاتی در آن انجام شود.

افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران 1401;  دستمزدها چقدر افزایش یافت؟

حتی حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیته برنامه و بودجه نیز درباره کلیات این لایحه توضیح داد که 900 هزار تومان به مستمری بگیران و یک میلیون تومان به شاغلین شاغل اضافه کرده ایم. پیش بینی دولت ما تا امروز در منابع اعلام شد، ما هم چهار روز از ساعت 8 صبح تا 22 جلسه گذاشتیم و در مورد اعداد صحبت کردیم تا مشکلی برای دولت پیش نیاید و وضعیت مستمری بگیران و کارمندان ساماندهی شود.

با این اظهارات به نظر می رسد تصمیمات در مورد جزئیات و میزان افزایش حقوق تغییری نکرده است، چنانکه پس از تصویب روز گذشته کمیسیون برنامه و بودجه، مرداد گودرسوند جگینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو اعلام کرد که افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران ۱۴۰۱ به جای شهریور از مهر اول اجرا می شود که در نتیجه 5 درصد به منابع برآوردی دولت اضافه می شود که به حقوق پایه کارمندان و مستمری بگیران اضافه می شود.

به گفته وی، حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری همچنین به جای 900 هزار تومان از یک میلیون و 400 به یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش می یابد. همچنین حقوق کارکنان دولت با یک میلیون و 300 هزار تومان افزایش به یک میلیون و 350 هزار تومان می رسد که بدون احتساب حقوق فرزند و حقوق خانواده است.

در این شرایط سقف پیش بینی شده برای اجرای این لایحه تقریباً از 80 میلیارد تومان گذشته است که البته هنوز منابع آن به صراحت مشخص نشده است. اما به نظر می رسد میرکاظمی به نمایندگی از دولت این تغییرات را پذیرفته است زیرا در حاشیه جلسه امروز کمیته برنامه و بودجه درباره این تغییرات گفت:

دولت لایحه ای را برای احیای حقوق کارمندان و مستمری بگیران در ماه های باقیمانده سال ارائه کرد که شورای اسلامی در متن این لایحه تغییراتی ایجاد کرد. امروز در دادگاه تصویب شد که این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه بازگردانده شود تا با مشارکت دولت اصلاح شود.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه این افزایش حقوق شامل کارمندان دولت و بازنشستگان لشکری ​​و کشوری این احتمال وجود دارد که جزییات این لایحه در جلسه امروز کمیسیون بررسی و به توافق برسد. تلاش شد تا سقف بودجه رعایت شود، هرچند امروز از سقف فراتر رفت، اما دولت انعطاف نشان داد تا این موضوع حل شود و فردا (سه شنبه) لایحه مذکور را به مجلس بیاوریم. میرکاظمی درباره افزایش حقوق نیز گفت:

حقوق کارمندان یک میلیون تومان و حقوق بازنشستگان 900 هزار تومان افزایش می یابد. 200 هزار تومان برای خانواده و 100 هزار تومان برای هر فرزند به حقوق اضافه می شود. البته بحث پرداخت درصد بیشتر به مستمری بگیران هم مطرح بود که جمع بندی شد و در صورت رای گیری در دادگاه انجام می شود.

با توجه به توافق مجلس و دولت برای افزایش دستمزدها، باید دید بدون ایجاد پول و استقراض منابع لازم و پایدار برای این راه حل طبق وعده داده شده از کجا تامین می شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران در سال 1401 چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تکراری اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید