افزایش قیمت در بازار خودرو


بیش از 150 روز قیمت خودرو ثابت بود و حتی قیمت برخی خودروها مانند تیبا، دنا، رانا و سمند در بازار کاهش یافت و مردم پس از مدت ها قیمت را کاهش دادند.

سربالا شدن کینی ها در بازار خودروسربالا شدن کینی ها در بازار خودرو

بیش از 150 روز قیمت خودرو ثابت بود و حتی قیمت برخی خودروها مانند تیبا، دنا، رانا و سمند در بازار افت کرد و پس از مدت ها مردم شاهد کاهش قیمت انواع خودروها بودند اما از اندک. روز بازار خودرو دوباره تردید قیمت رسیده است. به گزارش میدانی روز گذشته ما، قیمت انواع خودرو از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافت که بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصولات پژو بود.

دلالانی که حضورشان در بازار خودرو کاهش یافته و متقاعد شده بودند که نمی توانند مانند گذشته در بازار خودرو اختلال ایجاد کنند، اکنون دوباره فعال شده اند و می خواهند بازار خودرو را به نفع خود اداره کنند.

گزارش میدانی ما نشان می دهد که قیمت پژو 206 که سه هفته پیش 297 میلیون تومان بود به 308 میلیون تومان رسیده است.

فعالان بازار خودرو معتقدند التهابات اخیر در کشور باعث شده تا آرامش از بازار خودرو فاصله بگیرد و عده ای بار دیگر قیمت ها را در این بازار تعیین کنند.

با کاهش عرضه خودرو از سوی فعالان بازار، طبیعی است که قیمت خودرو افزایش یابد. از طرفی در مورد خودروهای فرسوده نیز این اتفاق افتاد، قیمت انواع خودروهای فرسوده به حدی افزایش یافت که بین 2 تا 14 میلیون تومان افزایش قیمت داشت.

اگر واردات خودرو انجام شود، بازار خودرو به سرعت به ثبات می رسد و دلال ها از این عرصه خارج می شوند.

برای به حداقل رساندن اختلاف قیمت کارخانه و بازار و جلوگیری از ورود دلالان به بهانه های مختلف و دست در جیب مردم به این بازار، وزارت ایمنی باید قیمت خودروها را بررسی و بازنگری کند. بر این اساس با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، هزینه های لجستیکی و افزایش دستمزدها، به زودی قیمت انواع خودروها بازنگری می شود و این روندی است که وزارت امنیت حدود دو هفته است که آن را آغاز کرده است. پیش. در حال حاضر تحلیل قیمت خودروسازان دریافت شده و با بررسی های انجام شده در سازمان حمایت، شورای رقابت و وزارت حراست، اصلاح قیمت خودروسازان در حال انجام است.

این در حالی است که سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران خودرو درباره ادامه افزایش قیمت خودرو در هفته های آینده گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو، لازم است خودروسازان افزایش قیمت داشته باشند. عرضه خودرو؛ بازار خودرو تابع عرضه و تقاضا است. اگر عرضه افزایش یابد، تاثیر خود را بر بازار خواهد داشت. اگر عرضه در پاسخ به تقاضا بود، اختلاف قیمت محصولات شرکت های خودروسازی از کارخانه تا بازار حداقل 10 درصد بود.
100 درصد

وی تصریح کرد: خودرو یک کالای مصرفی است که امروزه به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است. اگر محدودیت عرضه نداشتیم با کوچکترین نوسان ارز قیمت این محصول تغییر نمی کرد.

موتمنی با اشاره به افت قیمت خودروهایی که در 2 ماه گذشته افزایش تولید داشتند، افزود: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 در تیرماه با ارز 28 هزار تومانی حدود 560 میلیون تومان بوده است، در حالی که امروز همین خودرو با ارز 33 هزار تومانی حدود 478 میلیون تومان فروخته شده است که تعداد فاکتورهای این خودرو توسط خودروساز افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید