افزایش قیمت مسکن چه تاثیر منفی بر اقتصاد دارد؟


قیمت مسکن در دهه های 18 و 19 معیار اولیه برای سنجش سلامت اقتصاد یک کشور بود. اما علاقه اقتصاددانان به این حوزه در طول زمان…

বান্তে প্র্তে মাস্কন ক্তে ব্র কেক্ট্য ডাদ্র্দ্দ্র্দ্দ্র্ড্ডাড্ডাড্ডাডা؟বান্তে প্র্তে মাস্কন ক্তে ব্র কেক্ট্য ডাদ্র্দ্দ্র্দ্দ্র্ড্ডাড্ডাড্ডাডা؟

قیمت مسکن در دهه های 18 و 19 معیار اولیه برای سنجش سلامت اقتصاد یک کشور بود. اما علاقه اقتصاددانان به این حوزه در طول زمان تغییر کرده است. در قرن بیستم کمتر به این منطقه توجه کردند. با آغاز قرن بیست و یکم، اما توجه به بازار مسکن در حال بازگشت است. بحران اقتصادی جهانی اهمیت پیامدهای بحران مسکن را افزایش داده است. با تضعیف ترازنامه بانکی، تمایل صاحبان خانه به کمترین هزینه ممکن افزایش یافت و احتمال رکود اقتصادی افزایش یافت.

در مقاله جدید اکونومیست آمده است که در سال‌های اخیر تاثیر افزایش قیمت مسکن و تاثیر آن بر وام‌دهی، سرمایه‌گذاری و در نهایت کارایی اقتصاد اهمیت بیشتری یافته است. نتیجه نگران کننده این است که قیمت بالای ملک و افزایش آن می تواند اثرات مخربی بر اقتصاد داشته باشد. اقتصاد با کاهش سرمایه‌گذاری مولد که منجر به تخصیص نامناسب و نادرست سرمایه می‌شود، تهدید می‌شود. در بیشتر موارد، تورم قیمت زمین ممکن است علت کاهش بلندمدت رشد بهره‌وری باشد.

املاک و مستغلات بزرگترین دارایی در جهان است. در سال 2020، املاک و مستغلات 68 درصد از دارایی های غیر مالی را تشکیل می دادند. زمین های این املاک، بدون احتساب ساختمان های ساخته شده بر روی آنها، نیمی از این 68 درصد را تشکیل می دهند. دارایی غیر مالی دارایی است که قابل معامله در بازارهای مالی نیست. با افزایش ارزش این دارایی ها در برخی کشورها، سهم آنها در دارایی های غیر مالی افزایش یافت.

از آنجایی که زمین را می توان به راحتی ارزش گذاری کرد و مخفی یا عبوری نمی شود، وثیقه خوبی برای اخذ وام محسوب می شود. بنابراین هنگامی که قیمت زمین افزایش می یابد، همانطور که در بیشتر مکان ها در چند دهه گذشته افزایش یافته است، اثر اصلی افزایش وام و تحریک فعالیت های اقتصادی است. خانوارها می توانند از دارایی های ارزشمند خود برای قرض گرفتن پول استفاده کنند. شرکت های مالک زمین نیز دسترسی آسانی به امور مالی دارند. هرچه دارایی افراد با ارزش تر باشد، احساس بهتری نسبت به خرج کردن دارند.

چرا وام‌دهی مبتنی بر وثیقه برای اقتصاد مضر است؟

اما استفاده از زمین به عنوان وثیقه نیز می تواند اثرات مخربی داشته باشد. به ویژه در کشورهایی که بانک ها نقش بسزایی در تامین مالی شرکت ها دارند. اگر بانک ها تصمیم بگیرند تنها بر اساس دارایی های خود به شرکت ها وام دهند، پتانسیل و عملکرد برخی از شرکت ها نادیده گرفته می شود. بنابراین، شرکت‌هایی که دارایی کافی دارند، می‌توانند راحت‌تر وام بگیرند، حتی اگر بازده کمتری نسبت به رقبای خود داشته باشند. در نتیجه دولت برای شرکت هایی که نمی توانند کارایی کافی داشته باشند هزینه می پردازد و رشد اقتصادی به تدریج کاهش می یابد.

یک مطالعه در چین نشان داد که افزایش 50 درصدی قیمت املاک و مستغلات باعث افزایش هزینه های وام، کاهش سرمایه گذاری و بهره وری و کاهش 35 درصدی کارایی شرکت شد. سیاستمداران می توانند توزیع آنها را با اعمال محدودیت بر تعداد دارایی ها و دارایی های افراد کنترل کنند. همچنین، تشویق ساخت و سازهای اساسی تر می تواند قیمت ها را کاهش دهد. علاوه بر این، محدود کردن میزان وام هایی که شرکت ها می توانند دریافت کنند می تواند آنها را تشویق کند تا اهداف بهره وری خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید