افزایش نرخ سود بین بانکی


به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، آخرین گزارش بانک مرکزی از تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان می دهد که این نرخ در هفته منتهی به 27 خرداد با 0.11 درصد افزایش به 20.68 درصد رسید.

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به 19 خرداد 20.57 درصد و در هفته منتهی به 12 ژوئن 20.55 درصد بود.

گفتنی است این درصد وارد سطح 21 درصدی 4 آذر سال گذشته شد اما از نیمه دی ماه با کاهش مواجه شد و به سطح 20 درصد بازگشت که به نظر می رسد با کمترین تغییرات ممکن در محدوده 20 درصد تثبیت شده است.

نرخ سود بانکی  نرخ سود بانکی، بانک مرکزی،

نرخ سود بین بانکی بر اساس عرضه و تقاضا بوده و ثابت نیست و به گونه ای نوسان می کند که با افزایش تقاضا برای وام بین بانکی و عدم عرضه کافی، نرخ سود افزایش می یابد و بالعکس.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی می تواند نقش مهمی در انتقال نقدینگی از بانک به سمت بازار سرمایه و تحریک بازار سرمایه داشته باشد.

این در حالی است که گروهی دیگر از اقتصاددانان معتقدند نرخ سود بین بانکی نباید کاهش یابد زیرا آثار تورمی شدیدی دارد و اگر نرخ سود بین بانکی بیش از حد کاهش پیدا کند باعث کاهش نرخ سود سپرده های بانکی می شود.

نرخ سود بین بانکی چقدر است؟

بانک ها در پایان دوره مالی کوتاه مدت (روزانه یا هفتگی) خود با مازاد یا کسری نقدینگی مواجه هستند که باید آن را متعادل کنند.

اگر بانکی با کسری نقدینگی مواجه است باید به دنبال جبران آن با استقراض یا وام باشد و از سوی دیگر برای متعادل کردن نقدینگی مازاد، باید آن را عرضه کند.

بانک ها برای اینکه به بانک مرکزی متوسل نشوند، بازاری به نام بازار میانجی بانکی ایجاد کرده اند که نقدینگی را نیز در قالب وام عرضه می کند و به دنبال آن است.

به این ترتیب بازار بین بانکی نقدینگی را از مؤسسات مالی مازاد به مؤسسات مالی با کسری انتقال می دهد.

بازار بین بانکی به بانک ها اجازه نمی دهد برای تامین نقدینگی و منابع مالی مورد نیاز خود در کوتاه مدت به بانک مرکزی تکیه کنند و این به نوبه خود به بانک مرکزی کمک می کند تا میزان نقدینگی را کنترل کند.

اکثر وام های بین بانکی سررسید یک هفته یا کمتر دارند و نرخ سود آن بر اساس نرخ سود بین بانکی تعیین می شود.

نرخ سود بین بانکی متناسب با عرضه و تقاضا تعیین می شود، به طوری که با افزایش تقاضا برای وام بین بانکی یا عدم عرضه متناسب با آن، نرخ سود روندی صعودی یا نزولی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید