اقتصاد اشتراکی چیست و آینده آن چیست؟


حتما از خدمات اپلیکیشن های مختلف برای کارهایی مانند تاکسی گرفتن، تحویل بسته به مقصد و خرید کالاهای دست دوم استفاده کرده اید. چنین خدمات و اپلیکیشن هایی که زندگی روزمره ما را به کلی تغییر داده و آن را بسیار آسان کرده اند، بخشی از مفهوم اقتصاد اشتراک گذاری هستند. آیا می دانید اقتصاد اشتراک چیست و چرا در زندگی ما اهمیت دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

اقتصاد اشتراک چیست؟

به لطف اپلیکیشن‌ها و استارت‌آپ‌هایی که خدمات مختلفی ارائه می‌کنند، امروزه می‌توانیم به راحتی تاکسی بگیریم، غذا سفارش دهیم، لباس‌هایی را که دیگر نمی‌پوشیم بفروشیم و با چند ضربه روی صفحه گوشی، خدمات زیادی دریافت کنیم.

با گران شدن منابع و آگاهی ما از مزایای کاهش مصرف گرایی، این پلتفرم های دیجیتال راه حل خوبی ارائه کرده اند: اشتراک گذاری.

پیش‌بینی می‌شود اقتصاد اشتراک‌گذاری تا سال ۲۰۲۵ به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار برسد، اما این اقتصاد اشتراک‌گذاری چیست و از کجا آمده است؟

اقتصاد اشتراکی یا اقتصاد مشارکتی به عنوان یک سیستم اقتصادی تعریف می شود که در آن کالاها و خدمات بین مردم به اشتراک گذاشته می شود. این اشتراک گذاری خدمات و محصولات معمولاً در یک پلتفرم آنلاین انجام می شود.

آتیلا مارتون، استاد دیجیتال سازی در دانشکده بازرگانی کپنهاگ، معتقد است که این مفهوم را می توان به 3 مفهوم مختلف تقسیم کرد:

 1. اقتصاد اشتراک گذاری واقعی: این درست مانند ساده ترین شکل اشتراک گذاری است، مانند تقسیم غذا بین اعضای خانواده. به عنوان مثال، ویکی‌پدیا پلتفرمی است که کاربران می‌توانند داوطلبانه در آن مشارکت داشته باشند و دانش را به اشتراک بگذارند.
 2. هدیه دادن: شما یک محصول یا خدمات را به اشتراک می گذارید، مانند یک کیک تولد، با این امید که دیگران در آینده متقابلاً پاسخ دهند. این مفهوم از روزهای اولیه اینترنت و جنبش منبع باز رشد کرد، زمانی که برنامه نویسان نرم افزار و کدنویسی خود را آزادانه در دسترس دیگران قرار دادند.
 3. اقتصاد شبه جامعه: این مفهوم به معنای ایجاد درآمد از اقتصاد غیررسمی است، به عنوان مثال معاملات کوچک و کنترل نشده مانند فروش غذاهای خیابانی یا تاکسی های اینترنتی.

درک مفهوم اقتصاد اشتراکی

جوامع بشری هزاران سال است که دارایی‌های مشترک داشته‌اند، اما ظهور اینترنت و استفاده از داده‌های بزرگ، یافتن دیگران برای به اشتراک گذاشتن آن دارایی‌ها را آسان‌تر کرده است. این نوع پویایی را می‌توان اقتصاد اشتراکی، مصرف مشارکتی، اقتصاد مشارکتی یا اقتصاد همتا نامید.

اقتصاد اشتراک گذاری به افراد و گروه ها اجازه می دهد تا با به اشتراک گذاشتن دارایی های کم استفاده درآمد کسب کنند. در اقتصاد اشتراک گذاری، دارایی های کم استفاده مانند اتومبیل های پارک شده در گاراژها و اتاق خواب های اضافی را می توان اجاره داد. به این ترتیب دارایی های فیزیکی به عنوان خدمات به اشتراک گذاشته می شود.

جالب اینجاست که وسایل نقلیه شخصی 95 درصد از عمر خود بدون استفاده می مانند. خدمات اشتراک خودرو و تاکسی های اینترنتی از این سرمایه به خوبی استفاده کرده است. خدماتی مانند Airbnb که یک سرویس اشتراک اقامتگاه است، اتاق‌های بلااستفاده یا خانه‌های خالی را نیز به منبع درآمدی برای صاحبان این دارایی‌ها تبدیل می‌کند. در عوض، هزینه اجاره اقامتگاه برای مسافران 30 تا 60 درصد کمتر از هزینه رزرو هتل است.

چرا اقتصاد اشتراک گذاری سریع در حال رشد است؟

فناوری بزرگترین محرک رشد اقتصاد اشتراکی است. شرکت ها توانسته اند از طریق دیجیتالی شدن از اقتصاد غیررسمی بهره ببرند. تراکنش‌های خرد و نظارت دقیق، اشتراک‌گذاری آنلاین را آسان‌تر کرده و مردم به آن اعتماد دارند.

اقتصاد اشتراک‌گذاری نیز نقش مهمی در تغییر فرهنگ هزاره‌ها ایفا کرده است. به عنوان مثال، سرویس هایی مانند Spotify و Netflix به جای ارائه نسخه های فیزیکی محصولات فرهنگی، حس دسترسی به منابع مشترک را برای کاربران خود ایجاد کرده اند. همین منطق را می توان برای هر سرویس دیگری حتی تاکسی های اینترنتی در نظر گرفت. با داشتن یکی از این اپلیکیشن ها، همیشه احساس می کنید ماشینی آماده است تا بدون داشتن ماشین شما را به مقصد برساند.

عامل دیگری که به رشد اقتصاد اشتراکی دامن زده است، سرمایه گذاری سنگین است. این شرکت ها و اپلیکیشن ها معمولا سرمایه زیادی را جذب می کنند و سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده اند. این شرکت ها به شرکت های بزرگ با صدها یا حتی هزاران کارمند تبدیل شده اند.

آیا اقتصاد اشتراکی از نظر زیست محیطی پایدار است؟

قبرستان دوچرخه چین - اقتصاد تعاونی
قبرستان دوچرخه در چین

بسیاری از پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری جایگزین‌های خوبی برای فرآیندهایی که منجر به زباله، آلودگی و مصرف‌گرایی می‌شوند، ارائه می‌کنند. البته این سوال مهم در مورد خدماتی مطرح شد که مضرتر یا مفیدتر هستند.

به عنوان مثال، برنامه های اشتراک دوچرخه به کاربران این نوید را می دهند که خدمات آنها باعث کاهش تعداد خودروها در خیابان و تشویق کاربران به ورزش می شود، اما عکس های منتشر شده از قبرستان های اشتراک دوچرخه نشان می دهد که گسترش سریع این خدمات منابع بیشتری را نسبت به آنچه لازم است به آن اضافه می کند. بود در واقع به جای کاهش میزان تولید و خرید دوچرخه، افزایش یافت و بسیاری از آنها بلااستفاده ماندند.

پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری لباس نیز مردم را تشویق می‌کنند تا بیشتر از حد معمول لباس بخرند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهند با اجاره آن‌ها درآمد جانبی کسب کنند. در واقع این خدمات گاهی جنبه های منفی محیطی دارند که ما از آنها غافل می شویم.

پلتفرم های اشتراک گذاری گاهی اوقات تهدیدی برای اقتصادهای محلی هستند. به عنوان مثال، وب سایت Airbnb که بستری برای به اشتراک گذاری خانه های اجاره ای است، متهم به دست داشتن در افزایش قیمت اجاره شده است. یا شرکت های اشتراک سواری، آژانس های محلی را رونق کمتری داده اند. بسیاری از مردم با استفاده از خدمات آنلاین و پیک خرید خود را از فروشگاه های بزرگ انجام می دهند و سهم کسب و کارهای کوچک محلی در بازار کمتر و کمتر می شود.

آینده اقتصاد مشارکتی چگونه است؟

پلتفرم‌های اقتصاد اشتراک‌گذاری به فناوری‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز دارند تا منبع درآمد خود را متنوع کنند. به عنوان مثال، شرکت معروف اوبر را در نظر بگیرید. این شرکت 7.25 میلیارد دلاری همچنان در حال جمع آوری داده ها برای تغییر شیوه های تجاری است. Airbnb همچنین با صنایع گردشگری محلی همکاری می کند و Airbnb Experiences را ارائه می دهد.

همانطور که پلتفرم های اصلی فعلی خدمات خود را به روز می کنند، اقتصاد اشتراک گذاری احتمالاً در صنایع جدید و مرتبط اعمال می شود.

اقتصاد اشتراکی؛ یک اقتصاد در حال توسعه

برنامه های اشتراک گذاری خودرو بر اساس اقتصاد اشتراک گذاری کار می کنند

اقتصاد اشتراک گذاری در چند سال گذشته تکامل یافته است. این مفهوم اقتصادی اکنون یک اصطلاح کلی است و چندین پلتفرم به اقتصاد اشتراک‌گذاری پیوسته‌اند، از جمله:

 • مشارکت: شرکت‌هایی که فضاهای باز مشترک را برای فریلنسرها، کارآفرینان و کارگران از راه دور در مناطق بزرگ شهری فراهم می‌کنند.
 • وام همتا: شرکت‌هایی که به افراد اجازه می‌دهند با نرخ‌های پایین‌تر از موسسات وام‌دهی سنتی به افراد دیگر وام بدهند.
 • روش: سایت هایی که به افراد اجازه می دهند لباس های خود را بفروشند یا اجاره کنند.
 • آزاد: سایت هایی که کار رایگان یا مشاغل آزاد را در طیف وسیعی از مشاغل سنتی گرفته تا خدمات تخصصی ارائه می دهند.

انتقاد از اقتصاد اشتراکی

اگرچه این مفهوم مزایای زیادی دارد و در حال رشد است، اما انتقاداتی نیز به آن وارد شده است، از جمله بحث پایداری محیط زیست که در مورد آن صحبت کردیم. البته انتقادات دیگری نیز به اقتصاد مشارکتی وارد شده است.

انتقادات از اقتصاد اشتراکی اغلب شامل بی اعتمادی به فرآیندهای نظارتی است. مشاغلی که خدمات اجاره ای ارائه می دهند باید تحت نظارت باشند. اشخاص غیرمجاز ارائه دهنده خدمات اجاره ممکن است مقررات را رعایت نکنند یا هزینه های مربوطه را پرداخت کنند.

نگرانی دیگر این است که عدم نظارت دولت منجر به سوء استفاده جدی خریداران و فروشندگان می شود. بسیاری از تخلفات گزارش شده است، مانند:

 • وجود دوربین مخفی در اتاق های اجاره ای;
 • برخورد نامناسب سکوها با پیمانکاران؛
 • به اشتراک گذاری اطلاعات سفر؛
 • کشتن مشتریان از میزبان های واقعی یا جعلی.

همچنین این نگرانی وجود دارد که اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در یک پلت فرم آنلاین ممکن است باعث تعصب نژادی یا جنسیتی در بین کاربران شود. این سوگیری‌ها زمانی رخ می‌دهند که مصرف‌کنندگان مجازند انتخاب کنند که خانه یا وسایل نقلیه خود را با چه کسی به اشتراک بگذارند.

اقتصاد اشتراکی در ایران

اقتصاد اشتراک گذاری مفهومی جا افتاده در ایران است و امروزه پلتفرم های زیادی خدمات اقتصاد اشتراکی را ارائه می دهند.

با این پلتفرم‌ها می‌توانید با چند ضربه روی تلفن همراه خود خدمات مختلفی را دریافت کنید، از جمله:

 • حمل و نقل مشترک؛
 • من غذا سفارش می دهم؛
 • اجاره خانه و محل سکونت؛
 • خرید و فروش لباس دست دوم.

تعداد این پلتفرم ها در ایران نیز روز به روز در حال افزایش است، البته تفاوت هایی با نمونه های خارجی وجود دارد.

در خدمات ایرانی خلأ برخی از خدمات مانند وام همتا به همتا احساس می شود. با توجه به پذیرش این خدمات، به نظر می رسد در سال های آینده مدل های دیگری از اقتصاد اشتراکی در ایران نیز اجرا شود.

نطر شما چی هست؟

آیا تا به حال از خدمات اقتصاد اشتراکی استفاده کرده اید؟ آیا فکر می کنید اقتصاد اشتراکی راه خوبی برای استفاده جمعی از منابع محدود است و می تواند در شرایط اقتصادی و تورم کنونی زندگی را برای همه آسان کند؟ فراموش نکنید که تجربه خود را با همسفران در قسمت نحوه کار در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


در این مجموعه ارزشمند تمامی نیازهای شما شروع کنید و رشد کسب و کار تهیه شده است.

این مجموعه حاصل تجربه است اساتید هاروارد هر کدام از آنها یکی از کارآفرینان و مشاوران بزرگ دنیا هستند.


دیدگاهتان را بنویسید