امضای یادداشت تفاهم بین ایران و گازپروم روسیه به ارزش 40 میلیارد دلار


شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه تفاهم نامه ای امضا کردند. معاون وزیر نفت آن را تاریخی توصیف کرد. این تفاهم نامه به …

امضای قرارداد 40 میلیارد دلاری ایران با گازپروم روسیهامضای قرارداد 40 میلیارد دلاری ایران با گازپروم روسیه

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه تفاهم نامه ای امضا کردند. معاون وزیر نفت آن را تاریخی توصیف کرد. این تفاهم نامه در آستانه پنجمین سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ایران به صورت آنلاین امضا شد.

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) از امضای «یادداشت همکاری راهبردی» بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه خبر داد که ارزش آن 40 میلیارد دلار برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این تفاهم نامه صبح دیروز سه شنبه 7 تیرماه به صورت آنلاین توسط محسن هویستمر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ویتالی مارکلو، قائم مقام مدیرعامل گازپروم امضا شد.

این تفاهم نامه در روز ورود ولادیمیر پوتین به تهران امضا شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز روز گذشته وارد ایران شد. این سه کشور قصد دارند در نشست آستانه درباره وضعیت سوریه گفتگو کنند.

به گزارش خجستمهر، شانا، مهمترین محورهای توافق دو شرکت ایرانی و روسی «توسعه میادین گازی کیش و پارس شمالی، افزایش فشار میدان پارس جنوبی، توسعه 6 میدان نفتی، تبادل گاز است. و محصولات، تکمیل پروژه های گاز طبیعی مایع، ساخت خطوط لوله صادرات و سایر همکاری ها. علمی و فناوری» گفت.

«یادداشت تاریخی» با جزئیات مبهم

معاون وزیر نفت گفت: این تفاهم نامه پس از مذاکرات اخیر وی با مدیران ارشد گازپروم در سن پترزبورگ و حضور آنها در تهران در هفته گذشته صورت گرفت.

وی افزود: تفاهم بین دو شرکت ایرانی و روسی «علیرغم زمان کوتاه و فشرده مذاکرات» دارای محورهای مهمی است. به گزارش خجستمهر، این تفاهم نامه «یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران» است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت جزئیات بیشتری از جمله زمان بندی احتمالی تبدیل این تفاهم نامه به توافق و قرارداد و اولویت های اجرایی آن ارائه نکرد.

قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، گازپروم کاملاً دولتی بود و سه سال بعد در طی خصوصی سازی به یک شرکت عمومی تبدیل شد.

این در حالی است که دولت روسیه 50 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد و تعیین کننده اصلی برنامه ها و سیاست های این غول انرژی است.

دیدگاهتان را بنویسید