انتقال مهاجران افغان به آلمان توسط طالبان متوقف شدبه گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، مجله اشپیگل مدعی شده است که طالبان عملیات تخلیه همکاران افغان سربازان خارجی در آلمان را متوقف کرده است.

این رسانه گزارش داد که آلمان قصد داشت در ماه جاری تعدادی از مقامات محلی، هنرمندان و فعالان سیاسی را از افغانستان خارج کند، اما این روند متوقف شده است.

بیشتر بخوانید:

بر اساس این گزارش، قرار بود 7700 نفر تا اواسط ماه سپتامبر افغانستان را ترک کنند، اما این طرح با مقاومت طالبان متوقف شده است.

وزارت خارجه آلمان نیز گفته است که روند انتقال مهاجران افغان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و دلیل این امر این است که طالبان از خروج افراد فاقد پاسپورت از کشور جلوگیری می کنند.

اشپیگل گزارش داد که با وجود توافق بین برلین و اسلام آباد برای همکاری در تخلیه پناهجویان افغان از پاکستان، طالبان به اتوبوس های حامل این افراد اجازه خروج از پاکستان را ندادند و آنها را مجبور به بازگشت کردند.

وزارت خارجه آلمان گفته است که تا کنون 21 هزار پناهجوی افغان از کشور خارج شده اند و 10 هزار نفر دیگر در نوبت خروج هستند و با این اقدام طالبان امکان خروج این افراد وجود ندارد.

این در حالی است که چندین کشور از جمله انگلیس و کانادا علیرغم وعده های توخالی اتباع افغانستان از پذیرش آنها خودداری کرده اند.

در همین راستا مقامات کانادا به طور ضمنی روند پذیرش مهاجران افغانی را که با نیروهای آن کشور همکاری داشته اند، متوقف کرده اند.

به گزارش سی بی سی نیوز، اگرچه دولت کانادا پیش از این اعلام کرده بود که 40 هزار مهاجر افغان را می پذیرد، در حالی که تاکنون تنها 20 هزار ویزا صادر شده است، اما دولت کانادا روند بررسی درخواست های جدید مهاجران افغان را متوقف کرده است.

چند هفته قبل از سقوط کابل، دولت کانادا طرح خروج نیروهای همتای افغان این کشور از افغانستان را آغاز کرد و دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در آن زمان، قول داد که برای 40 هزار شهروند افغان ویزای مهاجرتی ویژه صادر کند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید