انواع پانسمان برای زخم های مختلف


هر زخم، بزرگ یا کوچک، نیاز به مراقبت دارد و برای مراقبت مناسب از زخم باید انواع پانسمان ها را بشناسید. بهترین و موثرترین روش پانسمان بستگی به نوع زخم دارد و با عواملی مانند محل و اندازه زخم تعیین می شود. پانسمان مناسب از عفونت زخم جلوگیری می کند، از آسیب بیشتر جلوگیری می کند و زخم را سریع تر التیام می بخشد. اگر می خواهید با انواع بانداژ و کاربرد آنها آشنا شوید با ما همراه باشید.

لباس پوشیدن چیست؟


پزشک یا اعضای کادر درمان زخم را پانسمان می‌کنند تا به بهبود سریع‌تر و جلوگیری از عفونت کمک کنند. پانسمان ها طوری طراحی شده اند که بر خلاف پانسمان هایی که فقط پانسمان را در جای خود نگه می دارند، مستقیماً روی زخم قرار می گیرند. استفاده از پانسمان به نوع، عمق و محل زخم بستگی دارد. بانداژ علاوه بر کاهش خطر عفونت، کاربردهای زیر نیز دارد:

  • خونریزی و انعقاد را متوقف می کند تا زخم بهبود یابد.
  • خون و پلاسما و سایر مایعات اضافی را جذب می کند.
  • بافت زخم مرده را لایه برداری می کند.
  • روند بهبودی آغاز می شود.

جالب است بدانید که حدود 3000 نوع پانسمان وجود دارد که انتخاب یکی از آنها کار آسانی نیست. هدف این مقاله معرفی انواع رایج پانسمان ها و زمان استفاده از هر کدام است. البته اگر زخم شما عمیق و جدی است باید به پزشک مراجعه کنید یا به اورژانس مراجعه کنید.

انواع بانداژ

1. گاز

انواع پانسمان گازی

یکی از رایج ترین انواع پانسمان گازی یا پارچه ای است. گز از ابریشم بافته شده یا نبافته، کتان، پلی استر، ابریشم یا پنبه ساخته می شود که آن را بسیار نفوذپذیر می کند. این نوع پارچه ها به پوست نمی چسبند و اجازه می دهند آب، خون و هوا به راحتی از آنها عبور کند. این نوع پانسمان اجازه می دهد تا زخم خشک شود و ریزش آن به حداقل برسد.

گازها اشکال و اندازه های مختلفی دارند و به راحتی می توانند به اندازه یک زخم شوند. علاوه بر این، این پانسمان می تواند استریل یا غیر استریل و با یا بدون لبه چسب باشد. این نوع پانسمان برای هر نوع زخمی از زخم کوچک روی انگشت گرفته تا زخم در سراسر بدن استفاده می شود. پرمصرف ترین انواع گاز عبارتند از:

  • گاز اسفنجی: به طور معمول، این نوع گاز به طور کامل از پنبه ساخته می شود و برای جذب خون و سایر ترشحات استفاده می شود. گاز اسفنجی ارزان و کاربردی است و می توان از آن برای تمیز کردن، پانسمان، پوشاندن و ضد عفونی هر زخمی استفاده کرد.
  • گاز بانداژ: همچنین می توان از این نوع گاز برای انواع زخم ها به عنوان لایه اول یا لایه اضافی روی زخم استفاده کرد. این نوار که تماماً نخی است به راحتی دور اندام ها یا دور سر پیچیده می شود و برای زخم هایی که به راحتی بانداژ نمی شوند مناسب است.

کاربرد

گاز برای زخم های باز یا سطحی ناشی از آسیب های جزئی توصیه می شود. خراش روی آرنج، بریدگی نسبتاً دردناک یا آسیب به نواحی حساس از این دسته هستند. گاز به عنوان اولین لایه محافظ استفاده می شود، اما همچنین می تواند به عنوان لایه دوم برای نگه داشتن پانسمان در جای خود استفاده شود. از آنجایی که گاز ارزان است، پس از مدت کوتاهی استفاده باید آن را دور بریزید.

2. پانسمان شفاف

پانسمان شفاف

نوارهای توالت شفاف از ورقه های نازک پلی یورتان ساخته شده اند و در یک طرف دارای یک لایه چسبنده برای چسبیدن به پوست هستند. این خمیر به پوست اطراف زخم که خشک است می چسبد اما به دلیل واکنشی که با خود زخم دارد به آن نمی چسبد.

این پانسمان به دلیل نازک بودن یکی از ساده ترین انواع پانسمان است. همچنین یکی از دلایل سهولت استفاده از آن انعطاف پذیری آن است. خاصیت ارتجاعی این باند باعث می شود که آن را در هر قسمتی از بدن قرار دهید. از آنجایی که این نوار شفاف است، می توانید به راحتی زخم را ببینید و بدون برداشتن باند از بهبود آن مطلع شوید. علاوه بر این، نوارهای شفاف باکتری ها را از زخم دور نگه می دارد و عفونت را کاهش می دهد و بهبود را تسریع می کند.

کاربرد

پانسمان شفاف به عنوان لایه اول یا دوم روی زخم ایده آل است. معمولاً زمانی از این نوع پانسمان استفاده می شود که پزشک بخواهد روند بهبود زخم را تحت نظر داشته باشد. نوارهای شفاف بیشتر برای پانسمان آسیب های جدی و خطرناک مانند سوختگی، برش های جراحی، پیوند پوست و تزریق داخل وریدی استفاده می شود.

3. پانسمان هیدروژل

پانسمان هیدروژل یکی از انواع پانسمان است

هیدروژل می تواند زخم ها را التیام بخشد، درد را کاهش دهد، بهبودی را بهبود بخشد و به مبارزه با عفونت کمک کند. این نوع پانسمان از 80 تا 99 درصد آب یا گلیسیرین تهیه می شود و زخم خشک را مرطوب می کند. هیدروژل با افزودن رطوبت به محیط زخم باعث از بین رفتن بافت خشک و مرده، بهبود سریع و رشد سلولی می شود. البته پانسمان های هیدروژل مایع زیادی جذب نمی کنند و به همین دلیل برای اکثر زخم ها مناسب نیستند.

این محصول به صورت ژل، ورقه و گاز آغشته به محلول موجود می باشد. پانسمان هیدروژل برای قرار دادن روی زخم عالی است و حتی درد را کاهش می دهد. هیدروژل در مقایسه با برخی دیگر از پانسمان ها به دلیل عبور هوا و آب در برابر باکتری ها موثر نیست. در عین حال، هیدروژل، به ویژه گونه های محلول در آب آن، به سرعت خیس می شود. از آنجایی که این نوع پانسمان معمولاً چسبناک نیست، لایه دیگری برای پایدار نگه داشتن آن لازم است.

کاربرد

هیدروژل برای زخم های خشکی که نیاز به التیام دارند مناسب است. برای زخم هایی که ترشح ندارند بهتر است از این نوع پانسمان استفاده شود. هیدروژل برای زخم های دردناک نیز استفاده می شود. این پانسمان باعث رشد سلول ها و افزایش رطوبت به محیط می شود، بنابراین برای سوختگی های درجه دو، زخم های فشاری (زخم بستر)، پیوند پوست و زخم های عفونی ایده آل است.

4. پانسمان فوم

پانسمان فوم

پانسمان های فوم از فوم پلیمری، معمولاً پلی اورتان، ساخته می شوند و به صورت ورق یا اشکال دیگر موجود هستند. این نوع بانداژ سوراخ هایی دارد و می تواند مایعات زیادی را جذب و جذب کند. البته میزان جذب آن به ضخامت فوم بستگی دارد. پد فوم مایعات اضافی را جذب می کند و در عین حال ناحیه را مرطوب نگه می دارد. این باعث می شود که زخم سریعتر بهبود یابد. ساختار بسیار نرم این نوع پانسمان زخم را از آسیب بیشتر محافظت می کند.

گاهی اوقات این نوع بانداژها از قبل در محلول ها آغشته می شوند یا با مواد دیگر مخلوط می شوند. فوم ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند. این پانسمان ها به راحتی برداشته می شوند زیرا به زخم نمی چسبند. می توان انتهای پانسمان فوم را چسباند یا یک لایه نوار شفاف روی آن قرار داد تا از ورود باکتری ها جلوگیری شود. البته این لایه اجازه ورود بخار را می دهد که رطوبت کافی برای بهبود زخم را فراهم می کند.

کاربرد

پانسمان فوم از بوهای نامطبوع و ترشحات متوسط ​​تا سنگین جلوگیری می کند. این پانسمان برای زخم های عمیق، جدی یا سطحی مناسب است. همچنین می توانید از فوم برای اعمال فشار به آسیب ها استفاده کنید.

5. پانسمان هیدروکلوئیدی

پانسمان هیدروکلوئیدی نوعی پانسمان زخم است

پانسمان کلوئیدی از ذرات کلوئیدی آبدوست ساخته شده است، یعنی دارای ژلاتین، پکتین و سلولز در ساختار خود است. این مواد پانسمان هیدروکلوئیدی را برای انواع پوست انعطاف پذیر و راحت تر می کنند. این پانسمان توسط یک لایه شفاف یا فوم چسبی پشتیبانی می شود که استفاده آسان را امکان پذیر می کند و آن را غیرقابل نفوذ می کند. پانسمان هیدروکلوئیدی با ایجاد یک محیط مرطوب و بسته به تمیز نگه داشتن زخم، جلوگیری از عفونت و تسریع التیام زخم کمک می کند.

پانسمان های هیدروکلوئیدی انواع مختلفی دارند و هر کدام مقدار متفاوتی مایع را جذب می کنند. این پانسمان که از پلی ساکارید و پلیمر ساخته شده است پس از جذب ترشحات پف کرده و به ماده ای ژل مانند تبدیل می شود. وقتی آن را بردارید، ممکن است ترشحاتی در اطراف زخم باقی بماند و بوی نامطبوعی به مشام برسد. معمولا این بو در اثر عفونت زخم ایجاد می شود.

کاربرد

می توانید از پانسمان های هیدروکلوئیدی برای سوختگی ها، بافت های مرده، زخم هایی با ترشح کم یا متوسط ​​و زخم های فشاری استفاده کنید.

6. پانسمان آلژینات کلسیم

پانسمان آلژینات کلسیم

این نوع بانداژ از بافت جلبک قهوه ای و سدیم ساخته شده و زیست تخریب پذیر است. آلژینات کلسیم می تواند تا 20 برابر وزن خود اگزودا را جذب کند و برای جذب رطوبت از زخم های عمیق حفره ایده آل است. مانند هیدروکلوئیدها، آلژینات ها با ترشحات واکنش داده و ماده ژل مانندی را تشکیل می دهند که باعث بهبود سریع تر زخم می شود.

این ژل یک محیط مرطوب ایجاد می کند که باکتری ها را به دام می اندازد. وقتی آن را بردارید، این باکتری ها می توانند بوی نامطبوعی داشته باشند، اما به راحتی شسته می شوند. گاهی ممکن است این بو را با عفونت اشتباه بگیرید. برای پانسمان های آلژینات کلسیم، معمولاً به نوع دیگری از پانسمان مانند گاز برای نگه داشتن آن نیاز دارید.

کاربرد

پانسمان های آلژینات کلسیم برای زخم های مرطوب همراه با ترشح، ایده آل هستند. زخم های بسیار عمیق و سوختگی های شدید و زخم های فشاری. این نوع پانسمان مایع زیادی را جذب می کند، بنابراین باید به طور منظم (حداقل هر 2 روز یک بار) تعویض شود. توجه داشته باشید که پانسمان های آلژینات برای زخم های خشک مناسب نیستند و محیط خشک تری ایجاد می کنند.

7. پانسمان کامپوزیت

پانسمان کامپوزیت که به آن پانسمان ترکیبی نیز می گویند چند لایه است. این نوع پانسمان به عنوان پانسمان اولیه یا ثانویه استفاده می شود و معمولاً دارای 3 لایه است:

  • لایه داخلی: لایه در تماس با زخم چسبناک نیست و در هنگام تعویض پانسمان از زخم محافظت می کند.
  • لایه میانی: این لایه رطوبت زخم را جذب می کند، اما محیط را به اندازه کافی مرطوب نگه می دارد. لایه میانی می تواند آلژینات، هیدروژل، فوم یا هیدروکلوئید باشد.
  • لایه خارجی: این لایه از باکتری ها محافظت می کند و از عفونت جلوگیری می کند. لایه بیرونی معمولاً از نوار شفاف ساخته می شود.

کاربرد

پانسمان های کامپوزیتی از پیش ساخته شده اند و معمولاً به اندازه سایر انواع پانسمان ها استفاده نمی شوند. البته می توان از آنها برای زخم های جزئی تا شدید استفاده کرد. اگر پوست شما خشک یا حساس است، هنگام استفاده از این نوع پانسمان مراقب باشید. همچنین مطمئن شوید که این پانسمان را می توان روی زخم عفونی استفاده کرد.

8. پانسمان کلاژن

پانسمان های کلاژن با انواع دیگر پانسمان ها متفاوت هستند زیرا به عنوان پوست موقت عمل می کنند. داشتن این پوست دوم به سلول های جدید اجازه رشد و پایداری می دهد. بدون این پانسمان، زمان بهبودی زخم بسیار طولانی تر خواهد بود. علاوه بر این، کلاژن بافت مرده را لایه برداری می کند، رگ های خونی جدید ایجاد می کند و لبه های زخم را سفت می کند.

کاربرد

پانسمان های کلاژن بیشتر برای زخم های مزمنی استفاده می شود که خیلی آهسته ترمیم می شوند یا بهبود نمی یابند. می‌توانید این پانسمان را روی محل‌های پیوند، زخم‌های فشاری، سوختگی‌ها، تاول‌ها، محل‌های جراحی یا آسیب‌های بزرگ قرار دهید.

9. باند سیلیکونی

باند سیلیکونی

پانسمان سیلیکونی نرم و چسبنده است و لایه ای غیرقابل نفوذ ایجاد می کند که آب را دفع می کند. به دلیل چسبندگی سیلیکون می توان از این باند به دفعات استفاده کرد و چسبندگی خود را از دست نمی دهد. البته این باند به زخم نمی چسبد و آسیب بیشتری ایجاد نمی کند. علاوه بر این، سیلیکون دارای خواص ضد باکتریایی است و حتی به پوست های شکننده و خشک می چسبد.

پانسمان های سیلیکونی راحت هستند و درد و آسیبی که ممکن است هنگام تعویض پانسمان ایجاد شود را کاهش می دهند. البته باند سیلیکونی می تواند بسیار گران باشد.

کاربرد

این پانسمان از تشکیل بافت اضافی زخم جلوگیری می کند زیرا از ورود رطوبت به زخم جلوگیری می کند. با کاهش رطوبت، جریان خون کاهش می یابد و کلاژن کمتری در محیط وجود دارد. جای زخم ها از کلاژن ساخته شده اند، بنابراین کمبود آن می تواند پوست را رنگ پریده تر کند و جای زخم را کمتر نمایان کند.

آخرین کلمه

پس از معاینه زخم، پزشک در مورد انواع پانسمان ها و بهترین آنها برای زخم شما صحبت می کند. البته معمولا بیش از یک پانسمان مناسب برای زخم وجود دارد و دانستن پانسمان های مختلف به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را با توجه به ترجیحات خود انتخاب کنید. پانسمان زخم نقش بسیار مهمی در بهبود آن و جلوگیری از عفونت دارد، بنابراین باید آن را جدی بگیرید و اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید.


چگونه در مورد یک فروشگاه - مجموعه ای از ارتباطات موثر

گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید