ایران بالاتر از روسیه و چین پیشرفته ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد!


فناوری تشخیص چهره نزدیک به سیستم فیلترینگ پیشرفته این امر ایران را به یکی از کشورهای پیشرو در محدود کردن جریان اطلاعات تبدیل کرد. در همین راستا امیر رشیدی، رئیس اداره حقوق و امنیت دیجیتال شرکت گروه میانی در آستین، ایالات متحده در مورد فناوری تشخیص چهره و اختلالات اینترنت با یک مجله علمی علمی آمریکایی او در گفتگویی می نشیند که در ادامه مشروح آن را خواهید خواند.

نزدیک به دو ماه است که در اثر درگذشت مهسا امینی، اعتراضات در سراسر ایران ادامه دارد. معترضان رفتار امنیت اخلاقی پلیس را عامل مرگ مهسا امینی عنوان کرده اند، اما روایت حکومت کمی متفاوت است و علت مرگ خانم امینی نارسایی قلبی بوده است. در هر صورت این خشم عمومی منجر به اعتراض به قانون «حجاب اجباری» و قطع کامل اینترنت بین المللی در ایران شد.

دولت ایران چگونه علاوه بر سیستم فیلترینگ از فناوری تشخیص چهره استفاده می کند؟

در بحبوحه همه گیری کووید-19، مشاهده کردیم که ایران تک تشخیص چهره راه اندازی شد در همین راستا وزیر بهداشت خاطرنشان کرد که با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی از دوربین های موجود در خیابان ها برای شناسایی افرادی که ماسک نمی زنند استفاده کردند. سپس دو هفته قبل از اعتراضات، رسماً اعلام شد که: «ما از همین فناوری برای عکاسی از زنان بی حجاب استفاده کردیم و سعی کردیم آنها را پیدا کنیم».

ایران بالاتر از روسیه و چین پیشرفته ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد!

دولت ایران رسماً به داشتن چنین فناوری افتخار می کند و خدا همیشه در مورد آن صحبت می کند و همین امر باعث شد مردم کمی حساس تر شوند. اگر به تعداد فیلم هایی که از معترضان منتشر شده است نگاه کنید، برخی از آنها به دوربین های امنیتی حمله می کنند که می ترسند عملیاتی شوند. سیستم تشخیص چهره نشان می دهد. معترضان نه تنها مراقب هستند که چهره خود را لو ندهند، بلکه رسانه ها نیز به همین دلیل چهره آنها را تار می کنند.

بیشتر بخوانید: آغاز نفوذ چین و روسیه در ایران؛ آیا محدودیت های بیشتری در راه است؟

آیا راهی برای غیرفعال کردن تشخیص چهره وجود دارد؟

تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد که راه حل هایی وجود دارد: لباس هایی با طراحی خاص روی دوربین ها دیده می شود. اختلالات بینایی انجام دادن. اما هیچ یک از راه حل های موجود، به دلیل نبود اطلاعات لازم، نمی تواند قابل اعتماد باشد، زیرا نمی دانیم از چه الگوریتم هایی استفاده می کنند تا بتوانند راه حل خاصی ارائه دهند، اما آنچه می دانیم این است که: جمهوری اسلامی و جمهوری خلق چین آنها در توسعه این فناوری با یکدیگر همکاری می کنند. بر این اساس، می توانم تصور کنم که ایران و چین بر یک ویژگی تشخیص چهره تکیه دارند. همچنین الگوی فیلترینگ اینترنت ایران بسیار شبیه به اتفاقی است که در چین رخ داد، بنابراین تعجب نمی کنم اگر چین این فناوری برای ایران آورده شده

سیستم فیلترینگ ایران از چه الگویی پیروی می کند؟

ایران بالاتر از روسیه و چین پیشرفته ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد!

کاری که ایران با اینترنت انجام می دهد کاملاً خاص است، اما باز هم باید بگویم که دقیقاً مانند آنچه در چین راه اندازی شد است، اما به نظر من ایران در پیگیری آن بسیار پیشرفته تر از چین و روسیه است. هدف نهایی این سیستم داشتن یک شبکه محلی یا به قول دولت ایران است. شبکه ملی اطلاعات معمولاً در مکالمات روزمره مردم وجود دارداینترنت ملی / اینترانت” غسل تعمید داده شد. این سیستم شبکه های محلی خدمات داخلی را مستقل از اینترنت متصل می کند. بنابراین وقتی اینترنت قطع شود، آن شبکه محلی همچنان کار می کند، اما دیگر به اینترنت بین المللی دسترسی نخواهید داشت. دولت روسیه در سال 2019 قانون مشابهی را برای توسعه شبکه محلی تصویب کرد، اما آنها هنوز با راه اندازی سیستم فیلترینگی مانند ایران فاصله دارند.

بیشتر بخوانید: فیلتر دائمی اینستاگرام و واتس اپ؛ روزهای سیاه برای کارآفرینان اینترنتی!

فیلتر کردن زیرساخت و سیستم

چنین زیرساخت هایی برای کار کردن به ابزارها و اجزای زیادی نیاز دارند. مثلا، مراکز داده. و در لایه برنامه نیز پیام رسان ها، سیستم ایمیل، موتورهای جستجو و … لازم است چین چیزی شبیه به این انجام می دهد: بایدو، چت می کنیمکه تمامی این خدمات را تحت کنترل فیلترینگ خود دارد. همه این مواردی که زیرساخت آنلاین را اجرا می کنند بدون اتصال به اینترنت امکان پذیر است. در نهایت، مجلس ایران مجموعه‌ای از قوانین را تصویب کرده است که به آنها اجازه می‌دهد چنین زیرساخت‌هایی را برای رسیدن به این هدف توسعه دهند، یعنی. کنترل جریان اطلاعات.

همه گفته اند که بسیار شبیه است پروژه محلی سازی اینترنت چینی با این حال، توسعه زیرساخت‌ها و سیاست‌های مورد تایید سیاست‌گذاران، برنامه ایران را بسیار پیشرفته‌تر و حتی در استخراج گاز و کنترل اطلاعات موفق‌تر می‌کند. البته من در مورد موفقیت این سیستم ها در چین و روسیه با احتیاط صحبت می کنم، زیرا در امور این کشورها متخصص نیستم.

آیا وقتی دولت اینترنت بین المللی را قطع می کند، مردم از شبکه ملی اینترنت استفاده می کنند؟

دسترسی به اینترانت و در همین راستا وزیر ارتباطات در رسانه ملی با دبدبه و کبکبه گفت:

ما واتس اپ را به دلیل عدم رعایت قوانین ما مسدود کردیم، بنابراین اگر نگران کسب و کار خود هستید، می توانید با پیام رسان های ملی تماس بگیرید.

ایران بالاتر از روسیه و چین پیشرفته ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد!

یکی از این پیام رسان های درونی، روبیک همچین چیزی چت می کنیم چین است زیرا می توانید همه چیز را در آن پیدا کنید – از خرید بلیط گرفته تا پرداخت قبوض و تماشای تلویزیون. آنها حتی ردیابی خود را پنهان نمی کنند. به عنوان مثال ویدئویی از روبیکا منتشر شد که در آن رئیس این شرکت توضیح می دهد که چگونه هوش مصنوعی بسیار دقیق آنها در مکالمه بین دو نفر محتوای حساس را شناسایی و بلافاصله حذف می کند!

بیشتر بخوانید: تسهیلات ویژه مهاجرت برای مشاغل محلی به پلت فرم محلی؛ جدیدترین ترفند وزارت ارتباطات برای جذب کاربر!

سیستم فیلترینگ دولت ترفندی برای گسترش اینترانت است

این بدون شک هشدار دهنده است و من متذکر می شوم که آخرین خط دفاعی ما در برابر آن است اینترنت ملی ه: تا امروز مردم به دلیل نگرانی از آن استفاده نکرده اند حریم خصوصی و امنیت خودشان بوده اند اما اگر حکومت جمهوری اسلامی موفق باشد مردم از خدمات ملی استفاده خواهند کرد [به هر طریقی] این امر باعث تشویق شبکه های داخلی و در نتیجه جداسازی ترافیک محلی و بین المللی می شود.

در نظر بگیرید که اگر از خدمات محلی استفاده می کنید، به شبکه سریعتر و ترافیک ارزان تری دسترسی دارید که تقریباً نصف هزینه اینترنت بین المللی است! و در عوض، اگر می خواهید از ترافیک بین المللی از آن استفاده کنید، کندتر و گران تر خواهد بود. همه این موارد را کنار هم بگذارید و این احتمال وجود دارد که مردم، به خصوص در این بحران اقتصادی، احساس کنند، “آره، بیایید از همان خدمات ملی استفاده کنیم!”

آیا راهی برای دور زدن سیستم فیلترینگ برای ایرانیان وجود دارد؟

مثلا در ایران بحث های زیادی مطرح است اینترنت ماهواره ای! اما راه حل قطعی وجود ندارد. اما وقتی دولت‌ها نمی‌خواهند مردم به اینترنت ماهواره‌ای دسترسی داشته باشند، این راه‌حل قابل اعتمادی نخواهد بود! راه حل دیگر اینترنت نیست. در عوض، آن را “داده ریخته گری” از سازمان پیشگامان اینترنت رایگان در لس آنجلس اجرا شد. آنها داده ها را به برنامه های تلویزیون ماهواره ای پخش می کنند که حتی یک کاربر در ایران می تواند با اتصال a تماشا کند یو اس بی به گیرنده ماهواره این اطلاعات را دانلود کرده و با نرم افزار مخصوص باز کنید.

ایران بالاتر از روسیه و چین پیشرفته ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد!

معمولا در چنین بسته هایی اخبار و همه راه حل هایی وجود دارد که ما به مردم توصیه می کنیم. بنابراین راه حل هایی وجود دارد. اما متأسفانه، راه حل ها به اندازه کافی قابل اعتماد نیستند که به طور گسترده توزیع شوند. با این حال، ما باید منابع بیشتری را از نظر نیروی انسانی، فناوری و پول تخصیص دهیم و پیدا کنیم تا بررسی کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم راه‌حلی ارائه دهیم که واقعاً بتوان از آن در مقیاس استفاده کرد.

با مطالعه شبکه ملی می توان راهی برای عبور از آن پیدا کرد. شایان ذکر است که مطالعات زیادی توسط سازمان های خصوصی آزادی اینترنت انجام شده است و ما نیز با آنها همکاری می کنیم. بله، ما راه‌حل‌هایی پیدا کرده‌ایم، اما یکی از مشکلات این است: همه متوجه می‌شوند که وقتی این اتفاق می‌افتد اینترنت قطع می‌شود، اما وقتی تمام می‌شود، همه به زندگی عادی باز می‌گردند. و این ذهنیتی نیست که ما باید داشته باشیم. مهمترین کاری که باید در مورد تایم اوت انجام دهید قبل است قطع اینترنت برای آن آماده باشید!

بیشتر بخوانید: دور زدن اینترنت ملی پس از اجرای کامل طرح امنیتی؛ راه حل های ملی دور زدن اینترنت!

چه چیز دیگری در مورد سیستم فیلتراسیون مهم است؟

جامعه جهانی این مشکل را فقط در ایران می بیند. اما مشکل اینجاست که همه دولت های دنیا سعی می کنند حقوق ما را از بین ببرند و بدبختی اینجاست که از دست یکدیگر درس می گیرند. آنچه من دوست دارم مردم به آن توجه کنند این است که آنچه در حال رخ دادن است تهدیدی برای آزادی و حق دسترسی آزادانه به اینترنت است و از ما می خواهند که آن را بپذیریم! زیرا اگر چین و روسیه فردا زیرساخت مشابه ایران را توسعه دهند، اینترنت امروزی نخواهد بود. شاید آینده شبیه مجمع الجزایر جداگانه ای باشد که در نهایت فلسفه پشت اینترنت را که قرار بود مردم را به یکدیگر متصل کند، از بین ببرد!

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد سیستم فیلترینگ ایران چیست؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید اخبار فناوری از Tikrato دنبال کنید.

منبع: Scientific American

دیدگاهتان را بنویسید