ایران و ترکیه در یک قدمی تمدید قرارداد 25 ساله گازی هستند


دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: صادرات 3 ماهه ما به ترکیه در رتبه سوم و بالغ بر یک میلیارد و…

ایران در تورکا dr эk kadmi эlektronnый корзот 25 salé gaziایران در تورکا dr эk kadmi эlektronnый корзот 25 salé gazi

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: صادرات 3 ماهه ما به ترکیه در رتبه سوم قرار دارد و یک میلیارد و 737 میلیون دلار است و واردات نیز بیش از 2 میلیارد دلار است که به معنای حجم روابط ما با این کشور 4 میلیارد دلار است

به گزارش ایلنا، رئیس جمهور ترکیه از قصد این کشور برای افزایش خرید نفت و گاز از ایران خبر داد. اردوغان با بیان اینکه برای رسیدن به این هدف با ایران همکاری خواهیم کرد، تاکید کرد: از ایران نفت و گاز می خریم و آن را افزایش خواهیم داد.

در همین راستا سیدحمید حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره همکاری ایران و ترکیه در حوزه انرژی گفت: سال ها در 3 حوزه انرژی با ترک ها همکاری داشتیم که اولین آن در زمان سعادت بود. حزب در زمان نجم الدین اربکان قرارداد معروف گازی را منعقد کرد و پس از آن ترکیه همواره یکی از مشتریان سنتی نفت ایران بوده و بین 100 تا 400 هزار بشکه نفت از ما خریده است.

وی با اشاره به قرارداد گازی 25 ساله با ترکیه گفت: علیرغم اینکه برخی بدبین بودند و می گفتند قرارداد 25 ساله گاز به پایان رسیده است و این کشور به دلیل قراردادهایی که با جمهوری آذربایجان دارد، آن را با ایران تمدید نمی کند. روسیه و اقلیم کردستان من معتقد بودم که نه تنها قرارداد را تمدید می کنند، بلکه علاقه مند هستند بیش از 25 میلیون متر مکعب گاز از ما خریداری کنند. علاوه بر این، گزارش های غیررسمی حاکی از آن است که معاملات نفتی با ترکیه نیز وجود دارد، اما خود ترک ها آن را مصرف می کنند یا به کشورهای دیگر می فرستند، دیگر مشخص نیست که آن را می فروشند یا خیر. در هر صورت، بازگشت ترکیه به بازار نفت ما بسیار مهم است.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: به دلیل اینکه حدود 10 هزار مگاوات کسری داریم و در حال حاضر علاقه ای به صادرات نداریم، توان صادرات برق را نداریم، هرچند می توانیم از ترکمنستان برق مبادله کنیم. ارمنستان، آذربایجان و حتی روسیه و اگر آن را به ترکیه ببریم، دو کشور در زمینه پتروشیمی همکاری کنند، ما نمی توانیم در زمینه فرآورده های نفتی همکاری کنیم، زیرا ترکیه استانداردهای اروپایی را دارد.

وی با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت و پتانسیل ترک ها در بازار آفریقا و سایر بازارها استفاده کنیم و همکاری تجاری ما با ترکیه می تواند برای ما مفید باشد، خاطرنشان کرد: به راحتی ظرفیت و پتانسیل 30 میلیارد دلاری همکاری با ترکیه را داریم. این کشور اما سطح روابط دو کشور اصلا قانع کننده نیست، البته امسال بهتر بود و اقلام صادراتی زیادی در زمینه فولاد از ترکیه به بازارهای دیگر فرستادیم. این بازار برای ما جذاب است.

حسینی واردات اقلام نساجی، قطعات، لوازم و اثاثیه چوبی و کالاهای نهایی از ترکیه را برشمرد.

وی همچنین گفت: صادرات 3 ماهه ما به ترکیه در رتبه سوم قرار دارد و بالغ بر یک میلیارد و 737 میلیون دلار و واردات نیز بالغ بر 2 میلیارد دلار است که به این معناست که 4 میلیارد دلار با این کشور ارتباط داریم که به نظر می رسد امسال سطح روابط اقتصادی دو کشور با وجود سردی روابط سیاسی بهتر است.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: قطعا خرید نفت و گاز از ایران با توجه به مسائل قیمتی به نفع ترکیه است و گسترش سطح روابط تجاری و اقتصادی برای هر دو کشور مهم است. ، در حالی که برای ما دسترسی به بازار ترکیه آسان تر است.

دیدگاهتان را بنویسید