ایران و روسیه در حال ساخت خودروی مشترک هستند


در سفر معاون وزیر امور خارجه صمت به روسیه، مذاکرات دو کشور برای به صفر رساندن تعرفه تجارت گندم و تولید خودرو مشترک نهایی شد.

کارشناس ارشد ایران و روسیه کودروکارشناس ارشد ایران و روسیه کودرو

علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با فیزولین وزیر مسکن روسیه، اسلیپنف وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ماکسیم سوکولوف مدیر اجرایی اوتاباس و وزیر اسبق حمل و نقل روسیه دیدار و گفتگو کرد. .

در این جلسات مذاکراتی برای کاهش تعرفه واردات گندم و روغن و تولید مشترک خودرو در ایران انجام شد.

دو طرف همچنین در مورد ساخت شهرک های مشترک و مناطق صنعتی و همچنین استفاده از شهرک های موجود برای تجارت آزاد و تولید مشترک گفتگو کردند.

وزیر مسکن روسیه در این دیدارها تمایل کشورش برای خرید مصالح ساختمانی و توربین از ایران را اعلام کرد.

به گفته این سازمان، پیمان پک در نشستی با معاون نخست وزیر روسیه نیز شرکت کرد. در این دیدار اورچوک معاون نخست وزیر روسیه ضمن خوشامدگویی به طرف ایرانی و استقبال از فعال شدن کریدور شمال-جنوب، از برنامه ایران برای حل مشکلات لجستیکی این کریدور و اعلام موافقت رئیس جمهور روسیه برای احداث راه آهن در ایران خبر داد.

وی گفت: روسیه آماده ساخت و تحویل 162 کیلومتر از خط آهن آستارا – راش به ایران است.

در این جلسه مسائل پولی و تشکیل کارگروه تولید مشترک، تامین قطعات صنعتی کارخانجات روسیه از کارخانه های ایرانی، ایجاد مناطق آزاد مشترک در شمال و جنوب ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

این پیمان همچنین بر نقش روسیه در نوسازی ناوگان ریلی ایران، نوسازی ناوگان دریایی این کشور در دریای خزر و نوسازی ناوگان جاده ای ایران تاکید کرد.

معاون نخست وزیر روسیه همچنین با بیان اینکه روس ها از چشم طمع دشمنان به منابع عظیم دو کشور می دانستند تحریم ها لغو نمی شود، بر لزوم توسعه روش های جدید پول و مبادلات بانکی تاکید کرد.

وی همچنین از عزم روسیه برای ادامه عضویت ایران در برجام خبر داد و به ایران پیشنهاد پیوستن به اتحادیه اوراسیا را به عنوان عضو ناظر داد.

دیدگاهتان را بنویسید