ایرباس تمام سفارشات A350 از قطر را لغو کرد


اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس باعث شده تا ایرباس سفارشات ناوگان A350 را لغو کند. قطر ایرویز به دلیل نقص سطح خارجی …

ایرباس تمام سفارشات هواپیماهای A350 از قطر را حذف کردایرباس تمام سفارشات هواپیماهای A350 از قطر را حذف کرد

اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس باعث شده تا ایرباس سفارشات ناوگان A350 را لغو کند. قطر ایرویز از ایرباس ادعای خسارت کرد و به دلیل نقص در سطح خارجی هواپیما با بوئینگ قرارداد امضا کرد.

در اختلاف با قطر ایرویز، شرکت هوافضای اروپایی ایرباس تمام سفارشات باقی مانده برای جت غول پیکر A350 را لغو کرد.

این خبر را منابع آگاه نزدیک به محافل هواپیماسازی منتشر کردند. گفته می شود سخنگوی بزرگترین هواپیماساز جهان از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

فهرست سفارش های ایرباس در ژوئن نشان می دهد که این گروه هنوز باید 19 هواپیمای A350-1000، طولانی ترین هواپیمای جهان را به قطر تحویل دهد.

در دسامبر 2021، قطر ایرویز از ایرباس در لندن شکایت کرد و خواستار حداقل 1.4 میلیارد یورو غرامت شد. قطر ایرویز می گوید 53 هواپیمای A350 آن دارای نقص در پوشش سطح هواپیما هستند.

در حالی که قطر ایرویز این موضوع را یک مسئله امنیتی می داند، ایرباس و آژانس هواپیمایی اروپا (EASA) دیدگاه متفاوتی دارند. ایرباس پیشنهاد می کند تمام این نقص ها را با هزینه خود اصلاح کند، اما قطر ایرویز آن را رد می کند.

یک دادگاه بریتانیایی در ماه می ۲۰۲۲ حکم داد که قطر ایرویز باید تمام سفارشات هواپیمای A350 را بپذیرد و هزینه آن را بپردازد.

ایرباس در ژانویه 2022 به دنبال این اختلاف، سفارش اصلی دیگری از قطر را لغو کرد. این سفارش شامل 50 فروند هواپیمای میان برد A321neo است که در حال حاضر متقاضیان زیادی در بازار دارد. طبق رای دادگاه آوریل 2022، ایرباس می تواند این هواپیماها را در این مدت به مشتریان دیگر بفروشد.

از سوی دیگر، قطر ایرویز نیز قرارداد اولیه ای را با رقیب آمریکایی بوئینگ کنسرن برای تحویل 25 فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس امضا کرده و گزینه خرید 25 فروند دیگر را نیز تضمین کرده است.

هواپیماهای دوربرد سری Boeing 373 Max10 هنوز مجوز رسمی خود را دریافت نکرده اند. قطر ایرویز با سفارش این مدل بلند به بوئینگ می خواهد هواپیمای ایرباس A321neo را جایگزین کند.

دیدگاهتان را بنویسید