این آخر هفته چه فیلمی را تماشا کنیم: از جاده تا عذاب تا لیلو و استیچ


آثاری با بازی تام هنکس، رابرت ردفورد و تیلدا سوینتون این مقاله را آغاز کرده و با یک انیمیشن فوق العاده دیزنی به پایان می رسد.

زومجی در دویست و پنجاه و یکمین سری مقالات “این آخر هفته چه فیلمی ببینیم؟” اولی سه فیلم بزرگسال است که همگی شامل بازیگران عالی درباره احساسات انسانی و البته عناصر جنایی هستند. اما نوبت به یک انیمیشن دلخواه می رسد که اعضای مختلف خانواده می توانند همزمان آن را تماشا کنند. در حالی که تماشای این اثر کمتر از 90 دقیقه زمان می برد.

قبل از اینکه زمان صحبت در مورد لیلو و استیچ فرا برسد، با یکی از اجراهای خاص و متفاوت تام هنکس مواجه می شویم. در قالب اثری که پس از یک اتفاق تلخ، پدر را قادر می‌سازد تا واقعاً پسرش را دوست داشته باشد.

تام هنکس با یک اسلحه بزرگ در جاده هلاکت به کارگردانی سم مندز

جاده عذاب (2002)

راه رستاخیز به عنوان فیلمی که یکی از تلخ ترین و تیره ترین آثار کارنامه هنری اوست خود مندس و تام هنکس گمان می رود داستان سرای ناپدید شدن اعضای خانواده مردی است که سعی می کند از گذشته خود و بدهی خود به نوجوانی که ممکن است بتواند فرار کند فرار کند. در اینجا با یک درام جنایی برای بزرگسالان سروکار داریم که علاوه بر هنکس، پل نیومن،، دانیل کریگ،، کایران هندز،، جود این کار را نمی کند و استنلی توچی آنها همچنین بازی های نقش آفرینی قابل توجهی در آن دارند.

این داستان در سال 1931 در طول ضبط بزرگ نقل شد. با قهرمانی به نام مایکل سالیوان که اگر زیر بال گروهی از جنایتکاران ایرلندی نبود شاید هرگز خانه ای برای زندگی اعضای خانواده اش نداشت. با این حال، پس از یک اتفاق وحشتناک، مایکل تنها می تواند در کنار پسرش باشد و تا آخرین لحظه برای یافتن آینده ای قابل قبول برای او بدون کمک دیگران مبارزه کند.

مرد در باجه تلفن عمومی در سه روز کندور رابرت دیفورد

سه روز کندور (1975)

برخی از فیلم‌های ترسناک وقتی داستان را به آرامی روایت می‌کنند، تنش زیادی به خود می‌گیرند. زیرا گاهی یک داستان اطمینان بخش، بهتر از هر اکشن یا سکانس احساسی، می تواند موقعیت پرخطر داستان را نشان دهد. به همین دلیل است که سه روز کندور رابرت ردفورد و در روز او می درخشد و به شدت بر احساسات قهرمان داستان تمرکز می کند. تا از دیدگاه خودش نشان دهد که وضعیت شخصیت چقدر مضطرب به نظر می رسد.

ردفورد نقش مامور سیا جو ترنر را بازی می کند که هرگز درگیر یک رابطه جدی و خطرناک نبوده است. او حتی به استفاده از رمز عبور خود عادت نداشت و مدام کدها را در دفتر می شکست. اما یک روز به همان دفتر می رود و فقط با اجساد روبرو می شود. در نتیجه، او اکنون در تلاش است تا از مرگ فرار کند بدون اینکه بتواند به اکثر مردم اعتماد کند. به این ترتیب اما رازهای مهمی را کشف می کند و با خطرات بزرگ تری مقابله می کند.

تیلدا سوینتون با دامن سفید، مزخرف مشکی و عینک آفتابی در فیلم A Bigger Splash، 2015

پراکندگی بیشتر (2015)

اگر La Piscine، یکی از آثار ارائه شده در شماره 248 از مجموعه “این آخر هفته چه فیلمی ببینیم؟” اگر تماشا کنید، خلاصه داستان A Bigger Splash آشنا به نظر می رسد. داستان درباره یک هنرمند زن و مرد است که حضورشان در یک مکان تفریحی خصوصی به طور ناگهانی با ورود یک مهمان ناخوانده مختل می شود. مهمانی که دخترش را به این سفر آورده است.

لوکا گوادانینو در این بازسازی او روایتی نسبتاً متفاوت از داستان را بیان می کند. در حالی که تیلدا سوینتون نقش خواننده ای را بازی کنید که تقریبا صدایش را از دست داده است و به همین دلیل نمی تواند به اندازه بسیاری از شخصیت های دیگر در بسیاری از گفتگوها پرحرف باشد. ریف فاینز و داکوتا جانسون او نیز مانند او در این فیلم به خوبی در نقش شخصیت های غیرقابل اعتماد بازی می کند.

A Bigger Splash، حتی قبل از اینکه به قسمت های مرموز و جنایتکارانه داستان برسیم، به خوبی نشان می دهد که شخصیت های اصلی داستان اصلاً افراد با اخلاق و صالحی نیستند. دروغ و شایعه از بخشی از زندگی آن ها پخش می شود و گاهی رفتار این افراد به قدری آزاردهنده به نظر می رسد که بیننده با خیال راحت می گوید لیاقت یکدیگر را دارند.

گل روی سر کودک در انیمیشن Lilo & Stitch محصول سال 2002

لیلو و استیچ (2002)

لیلو و استیچ هم به خاطر رفتار مناسب با اعضای خانواده و هم برای به تصویر کشیدن روابط انسان و حیوان قابل ستایش هستند. این اثر با تصاویر زیبا و شخصیت های قابل دوست داشتن به خوبی نشان می دهد که چگونه افراد مختلف می توانند دیدگاه متفاوتی نسبت به یک موجود داشته باشند. تفاوت در دیدگاه برخی از مردم نسبت به جهان به سادگی باعث می شود که به جای پذیرش بسیاری از چیزهای دنیا، بخواهند با هم مبارزه کنند.

اگرچه Lilo & Stitch با فناوری‌های متوسط ​​انیمیشن امروزی ساخته نشده است، اما هیچ‌کس نمی‌تواند زیبایی‌های بصری مختلف آن را زیر سوال ببرد. زیبایی هایی که این فانتزی کودکانه را می سازند می توانند مخاطبان را در گروه های سنی مختلف به مهمان یک ماجراجویی پرمعنا، مفرح و رنگارنگ تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید