بازار سهام دیگر سقوط نخواهد کرد


در پایان هفته سوم مهرماه، شاخص کل نسبت به هفته دوم مهرماه افزایش یافت و توانست افت ابتدای هفته را جبران کند.

پس از هفت هفته نزول، بازار سهام در این هفته بازدهی مثبتی را ثبت کرد و سبز شد. بورس این روزها در بیم و امید به سر می برد و روندهای آتی این بازار هنوز به طور قطعی مشخص نشده است.

با ورود RSI به محدوده اشباع فروش، شاخص کل به سمت بالا حرکت کرد و همین امر باعث شد که شاخص کل و بازار سهام در دو روز پایانی هفته گذشته سبز شوند. در هفته سوم مهرماه، شاخص کل نزدیک به محدوده روانی یک میلیون و 300 هزار واحد با توقف عرضه مواجه شد.

در این هفته سیگنال توقف روند نزولی شاخص کل در ابتدا با پوشش سبز گروه پالایشی روشن شد، سپس در پایان هفته سایر گروه ها مانند شیمیایی و فلزی پرچم گاو نر را در بازار بالا نگه داشتند.

کارت بازار در روزهای پایانی هفته نشان از سبک شدن سهامداران و سنجیدن شرایط بازار و گروه ها دارد. برخی کارشناسان معتقدند بازار سرمایه از نظر فنی و ارزشی در جایگاه مناسبی قرار دارد. اما ریسک‌های موجود در بازار اعم از ریسک‌های سیستماتیک و غیراقتصادی مانع از افزایش نقدینگی مورد انتظار در شرایط فعلی بازار سرمایه شد و در شرایطی که حجم معاملات کم است، معاملات الگوریتمی عمر بازار را به سمت بالا گرفت. .

هفته گذشته جلسات متعددی برای بررسی وضعیت بورس برگزار شد. روز شنبه جلسه ای با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران هلدینگ های بزرگ بازار سرمایه برگزار شد تا بازار کمی مثبت شود. گفته می شود بیش از 80 درصد از مدیران بازار در این جلسه شرکت کرده اند.

* بازار سهام با شیب اندکی رو به افزایش است

معتبی دانشی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با فارس اظهار داشت: بازار سرمایه به دنبال دلیل عمده ای برای سبز ماندن است. اما دلیل مهم جلب اعتماد بازار هنوز مشخص نشده است. در روزهای گذشته، نشست اوپک پلاس منجر به افزایش قیمت نفت شد، اوپک پلاس در روز چهارشنبه عرضه را دو میلیون بشکه کاهش داد که ممکن است منجر به روند صعودی قیمت نفت شود.

وی ادامه داد: دو شاخص نرخ کالا و دلار در بورس بر صنایع دلاری (فلزات اساسی و پتروشیمی) تاثیر مثبت دارد. روی و مس فلزاتی هستند که اثرات مثبت آنها زودتر در میان گروه ها و صنایع دیده می شود. با این حال، خطرات کلی کشور ناشی از تحریم ها، ناآرامی ها، کسری بودجه و قیمت های دستوری بیشترین تأثیر را دارند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به جرات می توان گفت بازار سرمایه دیگر دچار این افت نخواهد شد و تا پایان سال با اندکی رشد به فعالیت خود ادامه می دهد. در صورت رفع ریسک ها شاهد بازدهی بالایی در بورس خواهیم بود. زمانی فقط سهام دلاری و سهام بانکی مورد توجه بود اما در شرایط فعلی سرمایه گذاران همه صنایع را در دستور کار خود قرار داده اند.

* رشد شاخص کل بورس پس از 7 هفته کاهش

شاخص در اولین روز کاری هفته ۲۸۶۸ واحد رشد کرد. شاخص روز یکشنبه ۱۱ هزار و ۶۳۸ واحد کاهش یافت و روز دوشنبه ۱۱۶۳ واحد منفی شد. شاخص در روز سه شنبه ۹۶۶۳ واحد رشد کرد و در آخرین روز کاری هفته ۶۲۰۶ واحد رشد کرد و بالاتر از سطح هفته قبل باقی ماند.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم یک میلیون و 319 هزار و 789 واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 5 هزار و 936 واحد افزایش یافت.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

* کاهش شاخص همگن عمومی بر خلاف روند بازار

شاخص کل همگن در اولین روز هفته ۹۹۹ واحد افزایش یافت. اما در روز یکشنبه 5328 واحد و روز دوشنبه 325 واحد کاهش یافت. این شاخص در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به ترتیب 3184 واحد و 1391 واحد افزایش یافت.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

شاخص کل همگن در پایان هفته با 79 واحد کاهش نسبت به هفته قبل در سطح 380 هزار و 270 واحد قرار گرفت و بازدهی منفی 200 درصدی را به ثبت رساند.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

* رشد 30 درصدی ارزش معاملات کوچک در بورس

در هفته سوم مهرماه، میانگین ارزش کل معاملات هفته 34 هزار و 237 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 43 هزار و 874 میلیاردی هفته قبل 22 درصد کاهش داشت.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

در این هفته میانگین ارزش معاملات خرد در بورس 2 هزار و 196 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم هفته قبل یک هزار و 699 میلیارد 30 درصد افزایش داشت.

بازار سیهم بیش از آن نزول نیمی‌کند

بر اساس بررسی های انجام شده میانگین ارزش صف های فروش نهایی در بازار 73 درصد کاهش و میانگین ارزش صف های خرید 272 درصد افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید