باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوندبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، گونه استرپتوکوکوس موتانس یکی از اصلی ترین باکتری های عامل پوسیدگی است. برای جلوگیری از گسترش آنها و آسیب به دندان ها، بهترین راه حل رعایت بهداشت دهان و دندان است. باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند میکروارگانیسم هایی هستند که به شکل پوششی به نام پلاک دندانی به دندان می چسبند. پلاک‌ها لکه‌های سفید روی دندان‌ها هستند و زمانی که حفره‌ها زیاد شوند، به دندان‌ها آسیب می‌رسانند.

بیشتر بخوانید:

این فرآیند شامل مراحل مختلفی است که در آن باکتری باعث پوسیدگی می شود و در هر مرحله یکی از باکتری ها فعال است، اما به طور کلی باکتری استرپتوکوک موتانس در قسمت اولیه این فرآیند وجود دارد. در حالی که باکتری های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم در مرحله پیشرفته حضور دارند. اگرچه همه افراد در دهان خود میکروارگانیسم هایی دارند، اما باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند در دهان افراد سالم وجود ندارند.

پوسیدگی

پوسیدگی دندان در نتیجه تخریب بافت های دندانی توسط اسیدها ایجاد می شود که باعث می شود باکتری ها خوشه هایی از پلاک های دندانی را تشکیل دهند. همانطور که در بالا گفتیم پلاک هایی روی دندان ها ایجاد می شود که باعث پوسیدگی آنها می شود.

پوسیدگی دندان انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تاج پادشاهی:
این یکی از رایج ترین انواع پوسیدگی در سطوح جونده دندان است که هم در کودکان و هم در نوجوانان رخ می دهد.

داخلی یا مجاور:
این پوسیدگی معمولا در فضاهای بین دندانی ایجاد می شود که به راحتی قابل تشخیص نیستند.

ریشه:
این نوع پوسیدگی دندان معمولا در جوانان و افراد مسن بیشتر دیده می شود که به دلیل کوچک شدن لثه است که ریشه دندان را در معرض خطر قرار داده و باعث پوسیدگی آن می شود.

ثانویه یا عود کننده:
این حفره ها در کنار مناطقی که افراد دندان های خود را پر کرده اند، نزدیک تاج دندان، جایی که دندانپزشک قبلاً حفره را درمان کرده است، ظاهر می شود.

باکتری “استرپتوکوک موتانس” باعث پوسیدگی می شود

همان طور که گفتیم عامل پوسیدگی باکتری استرپتوکوک موتانس است که مربوط به گروه باکتری های اسید لاکتیک است و در محیطی با pH پایین رشد می کند. این باکتری ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند و به دندان ها و لثه های او می چسبند و پلاک تشکیل می دهند. هنگامی که پوسیدگی بسیار عمیق و شدید باشد، باکتری های دیگری مانند S. salivarius، S. parasanguinis و C. constellatos نیز درگیر می شوند و می توان با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان از گسترش آنها جلوگیری کرد.

در برخی موارد باکتری پوسیدگی S. Mutans اصلا وجود ندارد، اما در این قسمت ها باکتری هایی مانند S. Subrinos، Uralis و C. Salivarius یافت می شود. هنگامی که پوسیدگی رخ می دهد، وجود چندین گونه از باکتری لاکتوباسیلوس رایج است.

سایر باکتری های مرتبط با پوسیدگی دندان

سایر باکتری ها نیز باعث پوسیدگی می شوند، مانند Stenomycetes که ظاهراً در بسیاری از ریشه های پوسیده وجود دارد. اگرچه نقش آنها در توسعه این وضعیت هنوز نامشخص است. این باکتری یکی از اولین باکتری هایی است که در دهان کودکان تشکیل شده است.

بیفیدوباکتریوم نیز یک باکتری بی هوازی است که به صورت خوشه ای در قسمت هایی از روده یافت می شود. باکتری P. denticulene، S. inopinata و P. dentium نیز معمولاً پس از پوسیدگی پیشرفته یافت می شوند.

پروتلا یکی دیگر از باکتری های بی هوازی است و یکی از شایع ترین علل پوسیدگی دهان به حساب می آید و می تواند ناشی از عفونت های دهان و دندان یا سایر بیماری های داخل دهانی باشد، اما نقش آنها در پوسیدگی دندان هنوز مشخص نیست. از سوی دیگر، ویلونلا در دهان های سالم به وفور یافت می شود. بهداشت مناسب دندان از تمام این مشکلات جلوگیری می کند و همچنین باکتری های بیماری زا را از بین می برد.

چگونه با باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند مبارزه کنیم؟

عوامل زیادی وجود دارند که رشد باکتری ها را افزایش می دهند. اولین عامل مصرف زیاد مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند نوشیدنی های شیرین، شیرینی ها و بیسکویت ها است که هر چه بیشتر مصرف کنید احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می شود.

سایر غذاهای حاوی نشاسته، مانند سیب زمینی یا نان، می توانند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهند.

نحوه غذا خوردن شما نیز بر پوسیدگی دندان تاثیر می گذارد. بهتر است از مواد ذکر شده فقط یک بار در روز استفاده شود و در طول روز به طور مداوم استفاده نشود. حتی اگر مقدار بسیار کمی باشد.

بهداشت مناسب دهان نیز راه حلی کاربردی و موثر است. توصیه می کنیم یک ساعت بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید