با کد رهگیری تعهد بگیرید


مبایعه نامه بدون کد رهگیری هیچگونه اقدام قانونی برای موجر و مستاجر ندارد و باید علاوه بر اخذ …

کولنامه‌ با کد رهگیری دریافت کنیدکولنامه‌ با کد رهگیری دریافت کنید

فصل جابجایی و جابجایی مستاجران فرا رسیده است اما آنها در زمینه اجاره با مشکلات جدیدی مواجه هستند.

همشهری آنلاین نوشت: سران سه قوه امسال وارد عرصه اجاره بها شدند و سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بها را در تهران در نظر گرفتند. در این میان برخی از مشاوران املاک با همکاری مالکان راه های مختلفی برای دور زدن این سقف قیمت یافته اند.

یکی از مستاجران در این رابطه گفت: مالک واحد مسکونی برای تمدید اجاره به ملکی که کد رهگیری نداشت مراجعه کرد و مقرر شد این قرارداد در سال جاری بدون ثبت در ملک و ملک منعقد شود. سامانه اسکان و بدون کد رهگیری.

وی افزود: وقتی این موضوع را از چند نفر و از چند شرکت پیگیری کردم، مشخص شد که مالک و شرکت قصد دارند قراردادی را ببندند که قابل اجرا نیست و به هر قیمتی که می خواهند قرارداد ببندند.

پس از پیگیری برخی مستاجران دیگر مشخص شد که این اقدام توسط تعدادی از مشاورین املاک برای دور زدن قوانین مندرج در این بند انجام می شود.

اما بررسی های انجام شده نشان می دهد در جزییات بسته های حمایتی که دولت در سال جاری برای مستاجران در نظر گرفته و این بسته بر اساس مصوبه سران دولت است، تنها اجاره نامه هایی که کد رهگیری دارند به ترتیب قابل پیگیری است. با رعایت سقف قرارداد اجاره و ثبت در سامانه ملی املاک و مسکن

از سوی دیگر اعلام شد قراردادهای بدون کد رهگیری برای موجر و مستاجر قابل پیگیری قانونی نیست و باید علاوه بر اخذ کد رهگیری در سامانه ملی املاک و مسکن ثبت نام کنند.

بسیاری از مستاجران بدون در نظر گرفتن این بند قرارداد می بندند، این مشکلاتی را ایجاد می کند که قابل پیگیری و نظارت نیست.

پیش از این خلیل محبت خواه، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرده بود که مستاجران باید در حین قرارداد کد رهگیری دریافت کنند، زیرا بدون کد رهگیری، امکان پیگیری قانونی قراردادها وجود ندارد. .

وی گفت: امسال وزارت راه و شهرسازی و قوه قضائیه با جدیت بیشتری به مشکلات مستاجران پرداخته و با 25 درصد قرارداد منعقد کرده اند.

سیاست تعیین سقف 25 درصدی افزایش مالیات در سال 1401 برای شهر تهران و کلانشهرها مطرح شد. برای اطمینان از اجرای این قانون، بسته سیاستی مصوب جلسه شورای عالی سران قوا که شامل تعیین سقف افزایش تمدید اجاره نامه بود، در سال 1401 به تصویب رسید.

در تاریخ 9 خرداد ماه سال جاری بر اساس ماده 1 این قانون کلیه اجاره نامه های واحدهای مسکونی در سال 1401 پس از تاریخ ابلاغ این مصوبه به صورت خودکار برای مدت یک سال و حداکثر با نرخ های تعیین شده در مقایسه با قراردادهای موجود

دیدگاهتان را بنویسید