برداشت پول واقعی از صرافی 47 درصد کاهش یافت


ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به بازار واقعی امروز برای سی و سومین روز متوالی منفی بود و…

ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی در بازار امروز برای سی و سومین روز متوالی منفی شد و 287 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

به گزارش فارس، بازار سرمایه در پایان معاملات امروز با رشد همراه بود اما این رشد شاخص ها نمی تواند مشکل رکود بورس و خروج سرمایه واقعی از بورس را حل کند.
تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند وعده کاهش نرخ بین بانکی سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه است. این اقدام بانک مرکزی توانست بخشی از برداشت ها از بورس را نیز کاهش دهد، اما به نظر می رسد بی اعتمادی مردم بورس به بازار سرمایه و سیاستمداران بسیار عمیق است که چنین اقداماتی بتواند تقاضای بورس را افزایش دهد.
حتی بهبود ارزش جهانی فلزات اساسی نیز نتوانست از کاهش قیمت های بورس جلوگیری کند. سهامداران نسبت به بورس خوشبین نیستند و ترجیح می دهند از بورس خارج شوند.

* آرامش در اقتصاد باعث رشد بورس می شود

وحید دستیاری کارشناس بازار سرمایه درباره عوامل موثر بر نوسانات این روزهای بورس گفت: در روند معاملات سهام می توان به رونق بورس امیدوار بود اما اولین عامل برای این امر رشد حجم معاملات، مانند شرایطی که باید برای ورود نقدینگی به بازار سهام تضمین شود.

وی ادامه داد: با فراهم شدن زمینه برای حذف ریسک ها و ایجاد فضای آرام در اقتصاد کشور می توان بار دیگر شاهد اعتماد مردم به سرمایه گذاری در بورس بود.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با توجه به اینکه هم اکنون بازار سرمایه در وضعیت نوسان شدید قرار دارد، بهتر است سهامداران با نگاهی بلندمدت به این بازار، با پرهیز از رفتارهای هیجانی خود از افت بیشتر شاخص بورس جلوگیری کنند. .

* رشد جمعی شاخص های بورس

در جریان معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس با 4 هزار و 108 واحد افزایش نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 427 هزار و 605 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 29 درصد بود.

شاخص کل متوازن بورس با رشد 386 واحدی در سطح 380 هزار و 362 واحد باقی ماند. بازده این شاخص یک دهم درصد مثبت است. همچنین شاخص کل فرابورس نیز با رشد 35 واحدی به سطح 18 هزار و 738 واحدی رسید.

* کاهش ارزش معاملات خرد سهام

ارزش کل معاملات امروز بورس به 152 هزار و 490 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات با اوراق بدهی در بازار دوم 148 هزار و 612 میلیارد تومان است که 97.5 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می دهد.

ارزش معاملات سهام خرد امروز با 37 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به یک هزار و 805 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات کمتر از یک درصد از کل معاملات بورس است.

* کاهش خروج پول واقعی از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی در بازار برای سی و سومین روز متوالی منفی شد و 287 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 47 درصد کاهش را نشان می دهد.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین میزان خروج پول واقعی به خگستر (شرکت توسعه سرمایه گذاری ایران خودرو)، شفن (پتروشیمی فن آوران) و بپس (شرکت بیمه پاسارگاد) و نمادهای فاذر (پویا زرکان آق دره)، مادران (ایران) تقسیم شد. داده‌پردازی)، سهرمز (سیمان هرمزگان) بیشترین ورودی پول واقعی را داشته است.
در بخش خرید، 69 درصد خریدها توسط اشخاص حقیقی و 31 درصد توسط اشخاص حقوقی انجام شده است.

همچنین در بخش فروش 85 درصد فروش توسط اشخاص حقیقی و 15 درصد توسط اشخاص حقوقی صورت گرفته است.
در بازار امروز شاهد برداشت 160 میلیارد تومان نقدینگی واقعی از توکن های با ارزش بازار کمتر از 40 هزار میلیارد تومان و خروج 130 میلیارد تومان از توکن های بیش از 40 هزار میلیارد تومان بودیم.

* رشد صف های بازار سهام

در جریان معاملات روز دوشنبه، 279 نماد رشد کردند، در حالی که 325 سهم با کاهش مواجه شدند. در پایان معاملات امروز ارزش صف های پایانی فروش در بازار با 23 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 176 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با 33 درصد افزایش نسبت به پایان روز کاری قبل به 133 میلیارد تومان رسید.

امروز عشایر زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، سبزوا (شرکت سیمان لار سبزوار) و سحرمز (شرکت سیمان هرمزگان) بیشترین صف خرید را داشتند.
در پایان معاملات، بزرگترین دم در بازار متعلق به لبوتان (شرکت صنعتی بوتان)، فمراد (الومراد) و شافن (پتروشیمی فن آوران) بود.

دیدگاهتان را بنویسید