بررسی علل و علل ایجاد جوش در بدن و صورتبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، آکنه و جوش می تواند نشان دهد که در بدن شما چه می گذرد و چه مشکلاتی دارید. در بیشتر موارد، آنها به دلیل انتخاب اشتباه شیوه زندگی رخ می دهند. در واقع، فقط باید بدانید که چه چیزی باعث آکنه شده است. در این قسمت در مورد آکنه در نقاط مختلف بدن صحبت می کنیم و علل آن را توضیح می دهیم.

بیشتر بخوانید:

آکنه اطراف دهان

آکنه اطراف دهان زمانی ایجاد می شود که پوست این ناحیه حساس باشد. به عنوان مثال، استفاده زیاد از تلفن همراه یا تماس پوستی با وسایلی مانند کلاه ایمنی یا استفاده از برخی آلات موسیقی یا حتی برخی محصولات آرایشی بر روی صورت می تواند باعث ایجاد جوش در این ناحیه شود. البته ژنتیک و هورمون ها نیز در این اتفاق بی تاثیر نیستند.

اگر این جوش ها یکی پس از دیگری ظاهر شدند، حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید و بدانید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. از طرفی یاد بگیرید که بعد از آرایش; به خاطر داشته باشید که صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید تا از تجمع چربی و جوش جلوگیری شود.

جوش روی بینی

بینی یکی از رایج ترین نواحی صورت است که جوش ها در آن ظاهر می شوند. منافذ بینی معمولا بزرگتر هستند. کثیفی، آلودگی و باکتری ها به راحتی منافذ آن را می بندند و در نتیجه پوست این ناحیه چرب تر و مستعد جوش و آکنه است.

جوش های روی بینی می تواند در اثر رژیم غذایی، استرس و برخی داروها ایجاد شود. گاهی اوقات نیز نشانه یک بیماری زمینه ای است. در نهایت، شایع ترین علت، بهداشت ضعیف است. بنابراین، بسیار مهم است که روغن درخت چای را در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید زیرا منافذ را به خوبی تمیز می کند.

جوش روی پیشانی

افزایش تولید چربی روی پوست می تواند باعث ایجاد جوش در پیشانی شود. اگر داروهای خاصی مصرف نمی کنید و مشکل هورمونی یا استرس ندارید، باید به دنبال علل دیگر باشید.

شاید مشکل از موهای شما باشد. اگر پوست سرتان چرب است و مرتب آن را نمی شویید، این روغن می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند و روی پیشانی شما جوش ایجاد کند. معمولا پمادها، ژل ها یا موم ها نیز می توانند این مشکل را ایجاد کنند که در این صورت پزشک داروی مناسب را برای شما تجویز می کند.

جوش روی استخوان فک و گردن

این جوش ها ممکن است هورمونی به نظر برسند. اما همه همیشه اینطور نیستند. هنگامی که سطح برخی از هورمون ها تغییر می کند، آندروژن ها را افزایش می دهند که علت اصلی آکنه نوجوانان است. اما نواحی دیگری نیز وجود دارد که این جوش ها به دلیل نوسانات هورمونی ظاهر می شوند، از جمله گردن و استخوان فک که در دوران قاعدگی و به دلیل مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد التهاب بیشتر دیده می شود، بارداری نیز وجود دارد. در برخی شرایط، استفاده از کرم های پاک کننده و مرطوب کننده و روتین مناسب پوست می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

جوش روی گونه

آکنه گونه پدیده شایعی است که معمولاً به دلیل استفاده زیاد از تلفن همراه ایجاد می شود. بسیاری از افراد مدام با تلفن همراه صحبت می کنند یا پس از استفاده از تلفن همراه دست خود را روی صورت خود می گذارند و بس. این باعث آلودگی صورت و ایجاد جوش می شود زیرا باکتری ها به راحتی پخش می شوند

روبالشی یا ملحفه کثیف نیز می تواند باعث ایجاد جوش در گونه شود. گاهی اوقات دلایل هورمونی وجود دارد و با تغییرات کوچک در سبک زندگی می توان این علل را بهبود بخشید.

جوش در پشت

جوش های پشت گاهی اوقات به دلیل حساسیت به ضد آفتاب، مرطوب کننده، کرم بدن، روغن ماساژ و موم ایجاد می شوند. همچنین ممکن است در اثر تعریق، چربی و سبوم پوست با یکدیگر ترکیب شده و منافذ پوست را ببندد که به سرعت می توانید از آن جلوگیری کنید.

وقتی به دستشویی می روید باید مراقب شستن پشت خود باشید. لباس‌های کثیف، پتوی کثیف یا حتی بالش کثیف می‌توانند باعث آکنه پشت شوند. لباس های خیلی تنگ نیز این ناحیه را حساس کرده و از تنفس پوست جلوگیری می کند که باعث آکنه می شود.

جوش روی ساق پا

جوش ها اساساً نتیجه تجمع باکتری ها، سبوم، سلول های مرده پوست محبوس شده در فولیکول مو و منافذ مسدود شده هستند که باعث التهاب می شوند. استفاده از وسایل ورزشی یا چند لباس خیلی تنگ باعث این امر می شود و بدن شما را دچار اگزما، خارش و حتی درد می کند.

جوش روی سینه

جوش های روی سینه همان عللی دارند که جوش های پشت یا جوش های روی پاها ایجاد می شود. اگر پوست حساسی دارید، استفاده از داروهای بسیار تهاجمی باعث بسته شدن فولیکول های مو می شود. به همین دلیل استفاده از محصولات ضد حساسیت که فاقد مواد معطر و سولفات هستند و دارای رژیم شستشوی منظم هستند بسیار مهم است. پوشیدن لباس های تنگ شرایط را برای شما پیچیده می کند زیرا مانع از تنفس پوست شما می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید