بررسی وضعیت بازار آهن در تاریخ 18/04/1401


در آستانه تعطیلات، بازار از روز پنجشنبه دچار رکود شده است، به طوری که تمامی شرکت ها قیمت ها را دائمی و نقدی اعلام کرده اند…

بررسی وضعیت بازار آهن 1401/04/18بررسی وضعیت بازار آهن 1401/04/18

آچان پرایس: در آستانه تعطیلات، بازار از روز پنجشنبه وارد رکود شد، به طوری که تمامی شرکت ها قیمت ها را ثابت اعلام کردند و تنها تعداد محدودی از نقاط فروش از جمله بازار میلگرد با کاهش جزئی ارز مواجه شدند. بازار تقریباً مانند بازار آهن و فولاد بود و پایان هفته را بدون نوسان سپری کرد به طوری که قیمت دلار روز پنجشنبه در بازار آزاد 31 هزار و 550 تومان فروخته شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

در پایان هفته و روزهای قبل از تعطیلات عید سعید قربان فعالیتی در بازار میلگرد وجود نداشت و اکثر محصولات فولادی از ثبات قیمتی برخوردار بودند و قیمت روز میلگرد که تا پایان روز کاهش داشت ادامه داشت. هفته، روز پنجشنبه تقریبا ثابت بود و تنها در چند شرکت کاهش یافت. 100 تا 200 تومان اعلام شد. حداقل قیمت میلگرد روز پنجشنبه در کارخانه نورد کرمان به 16 هزار و 800 تومان رسید و در همدان رود که بیشترین قیمت میلگرد را به خود اختصاص داد، 18 هزار و 885 تومان ثبت شد.

نرخ روز پروفیل و انواع لوله مانیسمن، اسکلت و …. تقریباً در همه شرکت ها ثابت بود، انواع ورق ها نیز یکسان بود و قیمت ورق گرم و سرد تغییر چندانی نداشت.

قیمت روز ناودانی ایرانی و نبشی نیز در اکثر شرکت ها بدون تغییر قیمت عرضه شد، قیمت تیرآهن فولادی نیز مانند سایر محصولات فولادی ثابت بود، بنابراین به جز خرده فروشی که در برخی از شعب 20 تا 40 هزار تومان افت داشت. ، در سایر شرکت ها پایدار بود.

همانطور که از آمار و ارقام مشخص است، بازار کاملاً آرام و آرام بود، به طوری که حتی قیمت میلگرد بورسی نیز بدون تغییر قیمت عرضه می شد، اما بر اساس شنیده های من در برخی منابع، قیمت بورس میلگرد با تخفیف تبلیغ شد.

هفته گذشته با وجود تمام نوسانات، بازار آهن در رکود بود و تقاضای ضعیف بر بازار سایه افکند. همانطور که قبلا ذکر شد، رکود بازارهای جهانی و کمبود تقاضا یکی از مهمترین عوامل ایجاد چنین فضایی در بازار آهن داخلی است. وضعیت بازارهای جهانی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بازار داخلی محسوب می‌شود، بنابراین اطلاع از وضعیت آن برای فعالان حوزه آهن و فولاد ضروری است.

بنابراین، با توجه به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو پس از افزایش رکود در غرب، کاهش تولید فولاد در چین و کاهش تقاضا منجر به رکود اقتصاد جهانی شد که منجر به کاهش شد. مورد تقاضا؛ به همین دلیل روزانه شاهد کاهش قیمت فولاد در بازار چین هستیم که قیمت آن به حدود 630 دلار در هر تن رسیده است که کاهش بی سابقه قیمت آن از آبان ماه سال گذشته را نشان می دهد.

در بازار داخلی نیز با چالش های مختلفی از جمله بحث تولید مواجه هستیم که با توجه به تجربه سال گذشته این احتمال وجود داشت که امسال با شروع فصل گرما با کمبود انرژی و قطعی برق در صنعت فولاد مواجه شویم. بنابراین انتظار می رفت میزان تولید در ماه های تیر و مرداد افزایش یابد و تقاضا نیز اندکی افزایش یابد.

اما به دلیل مشکلات واحدهای تولیدی با کاهش تولید مواجه هستیم و در صورت انجام معاملات هیجانی و ناشی از جو منفی بازار است و به نظر می رسد وضعیت بازار فولاد و آهن اینگونه نیست. این روزها خیلی خوبه و فقط برای بازار داخلی هستش وجود نداره و بازار جهانی هم در رکود هست.


از سوی دیگر کاهش قیمت محصولات فولادی صادراتی منجر به کاهش صادرات کشور شده است که خود عاملی برای کاهش حجم تولید فولاد در کشور است.

با این اوصاف، اگر در حوزه مسائل سیاسی از جمله از سرگیری مذاکرات برجام اتفاق خاصی نیفتد، بازار ارز دچار نوسانات زیادی نشود و قیمت دلار ثابت بماند، بعید است که بازار با ثبات باشد. بتواند از این رکود و رکود منتفع شود، از سوی دیگر، همانطور که گفته شد وضعیت جهانی و داخلی معاملات فولاد چندان چشمگیر نیست، بنابراین تداوم رکود در بازار آهن و فولاد محتمل ترین گزینه در روزهای آینده

دیدگاهتان را بنویسید