بررسی وضعیت جدید بازار آهن 20/04/1301


روز شنبه که بین دو روز تعطیل بود، بازار آهن و فولاد نیز تقریبا در وضعیت نیمه تعطیل بود و بیشتر قیمت روز آهن آلات اعلام شد…

قیمت آهن: روز شنبه که بین دو روز تعطیل بود، بازار آهن و فولاد نیز تقریباً در وضعیت نیمه تعطیلی قرار داشت و اکثر قیمت های آهن روز اعلام شده از سوی شرکت ها ثابت و بدون تغییر بود. اما در برخی شرکت ها نوسانات جزئی مشاهده می شود.

بازار ارز در چند روز اخیر از ثبات نسبی برخوردار بوده و نوسان خاصی نداشته است، روز شنبه قیمت دلار روی 31 هزار تومان متوقف شد و در بازار آزاد حدود 31 هزار و 550 تومان فروخته شد.

تحلیل روزانه بازار آهن و فولاد

روز شنبه در بازار آهن و فولاد فعالیت خاصی مشاهده نشد و به جز چند شرکت که 200 تومان افت داشتند، اکثر مراجع فروش قیمت روز میلگرد را با ثبات قیمت اعلام کردند، بنابراین کف میلگرد بازار در محدوده 16700 تا 16000 است و 900 تومان است. نرخ روز آهن نیز در شعب و کیلویی بدون تغییر قیمت اعلام شد.

قیمت ناودانی ایرانی و نبشی مشابه و ثابت بود و قیمت ورق گرم مانند ورق مشکی، ورق فولادی و ورق سرد گالوانیزه، روغنی و رنگی مانند سایر محصولات فولادی ثابت ماند. هنجار روزانه پروفیل و انواع خطوط لوله گاز، داربست و غیره. همچنین با ثبات نسبی همراه بودند.

در دوره کنونی که بازار رکود دارد، به نظر می رسد برای مدتی به همین منوال خواهد ماند زیرا انگیزه ای برای بیرون کشیدن بازار آهن از آن رکود و بالا بردن قیمت ها وجود ندارد.

دلیل این امر نیز معاملات آهن قارچی در عرضه شنبه بود که با استقبال چندانی مواجه نشد. اگرچه ممکن است برخی از شرکت های خصوصی با انجام حرکاتی قیمت ها را افزایش دهند، اما در این صورت با توجه به اینکه بازار با ضعف جدی تقاضا مواجه است، نوسانات صعودی ادامه نخواهد داشت.

محمدصادق چیتزاز،عضو هیئت مدیره اتحادیه توزیع کنندگان آهن و فولاد کشور قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا را نسبت به بازار آزاد بسیار بالا دانست و اظهار داشت: کاهش قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی ناشی از کاهش قیمت مواد اولیه مانند آهن و فولاد است که منجر به کاهش قیمت یراق آلات و بیلت شده است. اما بر اساس گزارش های روز شنبه، قیمت میلگرد در بازار آزاد 16500 تومان بود در حالی که قیمت میلگرد خاورمیانه 16700 تومان گزارش شد.

چیت ساز همچنین افزود: ضعف تقاضا در بازار داخلی باعث افت قیمت محصولات فولادی شده است به طوری که حدود 2 هفته پیش قیمت میلگرد 18 هزار و 600 تومان بود اما در چند روز اخیر به 16 هزار و 500 تومان رسید. به نظر می رسد اگر وضعیت به همین شکل باقی بماند، منجر به کاهش مجدد قیمت میلگرد می شود.

وی همچنین تصریح کرد: بازار در تعطیلات عید قربان واقعا فعال نبود و با نزدیک شدن به عید غدیر، بازار دوباره تعطیل می شود و به نظر می رسد بازار تا چند روز آینده علاوه بر کاهش قیمت ها راکد بماند. بر روی برخی از محصولات فولادی

سعید اصغرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: قیمت بلوک ها بر اساس قیمت پایه تعیین می شود و با توجه به رقابت برای این محصول، قیمت آن افزایش می یابد. اما هنگام تعیین نرخ پایه برای محصولات بالادستی، نرخ های اعمال شده بر اساس نرخ پایه است که نرخ نهایی نیست.

وی در ادامه افزود: محصولات پایین دستی فولاد که با مازاد تولید نیز مواجه هستند بدون تقاضا می مانند و ممکن است با کاهش موقت قیمت مواجه شوند.

اصغرزاده افزود: قیمت مواد اولیه مانند گندله و کنسانتره که در بورس کالا عرضه می شود نسبت به قیمت پایه تفاوت قیمت زیادی دارد به همین دلیل تولیدکنندگان تمایل چندانی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا نشان نمی دهند. .

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت ایمنی و ایمیدرو تولیدکنندگان را موظف می کنند تا محصولات خود را به بورس کالا عرضه کنند که این امر چندان کاربردی نیست و با سیاست های بخشنامه ای نمی توان وضعیت بازار را مدیریت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید