بسته حمایتی بورس اعلام شد


بسته جامع حمایت از بازار سرمایه که هفته گذشته تدوین و در جلسات عالی مقامات اقتصادی کشور مطرح شد، از صبح شنبه اجرایی می شود.

بسته ده بندی سکام از بورس بورس بیل شدبسته ده بندی سکام از بورس بورس بیل شد

آینده اقتصاد: بسته 10 حمایتی فوری از بازار سرمایه مصوباتی از جمله بیمه اصل و سود سهام مردم در یک سال آینده تا واریز منابع برای حمایت از سهام تولیدی عمده کشور را می بیند. شرکت ها بسته جامع حمایت از بازار سرمایه که هفته گذشته تدوین و در جلسات عالی مقامات اقتصادی کشور مطرح شد، از صبح شنبه اجرایی می شود.

این بسته شامل:

1. بیمه سهام سبد اشخاص تا سقف 100 میلیون تومان به ازای هر نفر (که حدود 96 درصد از تعداد کدهای واقعی فعال در بازار را تشکیل می دهد) از طریق انتشار عمومی اوراق ثانویه و خرید از سرمایه گذاران انجام می شود. تاریخ سررسید این اوراق یکساله بوده و مبلغ تعهد خرید 20 درصد بیشتر از ارزش ترکیب پرتفوی مردم در آخرین روز معاملاتی چهارشنبه 13 آبان ماه 1401 می باشد و بر اساس آن اعمال و انجام می شود. ترتیبات اعلام شده از سوی سازمان بورس.

2. صدور اوراق وارانتی تبعی سهام در صندوق های با درآمد ثابت تا سقف 400 هزار میلیارد ریال با ضمانت ارزش پایه سبد سهام در ابتدای دوره براساس ترتیبات اعلام شده از سوی سازمان بورس. (وجوه لازم برای انجام تعهدات در سررسید اوراق تعیین شده از بودجه سال 1402 تامین می شود)

3. تزریق منابع جدید از صندوق های ثروت دولتی برای خرید سهام در بازار سرمایه و افزایش تدریجی مبلغ مذکور.

4. واریز منابع مشمول ردیف بودجه 1401 به صندوق تثبیت از روز شنبه به ارزش کل حدود 50 هزار میلیارد ریال.

5. هماهنگی، نظارت و نظارت مستقیم و مستمر بر فعالیت اشخاص حقوقی در بازار سرمایه اعم از شرکت ها و موسسات مالی شبه دولتی، صندوق های بازنشستگی و موسسات نظامی و همچنین حمایت این موسسات از سهام ناشران. تحت مدیریت آنها و تعلیق فروش تا زمان ثبات بازار و اتخاذ تدابیر حفاظتی از جمله خرید سهام و انتشار اوراق قرضه حمایتی.

6. همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای مدیریت نرخ سود.

همچنین با تصویب هیأت مدیره سازمان بورس موارد زیر اجرا خواهد شد.

7. افزایش سپرده مستقیم سازمان بورس در صندوق تثبیت.

8. محدودیت فروش به بازرگانان تا اطلاع ثانوی.

9. تا زمان بازگشت ثبات بازار سرمایه، پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار را متوقف کنید.

10. بازگشت زمان معاملات در فرابورس به روال قبلی 13:00 الی 12:30.

دیدگاهتان را بنویسید