به این زودی امکان واردات خودرو وجود ندارد


دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است آیین نامه واردات خودرو با «اما و اگر»های زیادی مواجه بوده و به سختی با این روش و…

import khrodro به این زودی ها غیرممکن استimport khrodro به این زودی ها غیرممکن است

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو احساس می‌کند مقررات واردات خودرو با موانع زیادی مواجه است و بعید است بعد از چهار سال و نیم شاهد واردات خودرو در کشور باشیم.

مهدی دادفر در گفت وگو با ایسنا، در خصوص گمانه زنی ها مبنی بر واردات خودروهای کره ای و ژاپنی اظهار کرد: تصور واردات خودروهای کره ای و ژاپنی بسیار خوش بینانه است. روند واردات توضیح داده شده در این آیین نامه بعید است منجر به واردات خودرو شود. اگر گویا خودروهای کره ای و ژاپنی وارد شوند چه می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اضافه کرد: بنابراین با توجه به رفتار کره ای ها و ژاپنی ها و مواضع سیاسی آنها که آیا وقفه ای در واردات خودرو از این کشورها ایجاد می شود، بستگی به این دارد که آیا واردات واقعاً فضا را اشغال می کند یا خیر. یا نه. در صورت قطعی شدن واردات خودرو، واردکنندگان نیز ادعای خود را اعلام می کنند، اما متاسفانه با مقررات ابلاغی، واردات خودرو دچار سردرگمی می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در صورت واردات، چه تعداد خودرو وارد می شود که در دست افراد خاص یا واردکنندگان واقعی باشد؟ فراموش نکنیم که هدف از آزادسازی واردات خودرو تنظیم بازار و کاهش قیمت ها بوده است. اکنون که بر اساس این آیین نامه حدود 100 هزار خودرو وجود دارد، آیا می توان بازار را تنظیم کرد یا منتظر کاهش قیمت بود؟ این موضوع خود جای بحث زیادی دارد.

وی تاکید کرد: واردات خودرو مستلزم رفع ابهامات آیین نامه و تبیین تکلیف ماده 2 این آیین نامه است. این در حالی است که میزان سود، عوارض، تعداد خودروهای اسقاط و بسیاری موارد دیگر در آیین نامه مذکور برای واردکنندگان مشخص نیست. به عنوان مثال، ما هنوز مانند روال قبل از ممنوعیت واردات نمی دانیم که آیا باید گواهی ضایعات برای واردات ارائه شود یا تغییراتی در حال بررسی است.

دادفر با اشاره به ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت (سومات) برای تایید نهایی دو شرکت واردکننده تا هفته اول مهرماه، گفت: بر اساس مقررات اخذ شده برای واردات، به نظر می رسد هیچ یک از شرکت ها واجد شرایط نیستند. برای واردات در واقع این بخشنامه واردات را با اما و اگرهای زیادی مواجه کرده است و همانطور که گفته شد بعید است تا چهار سال و نیم دیگر شاهد واردات خودرو به کشور با این روش باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص تاکید وزارت حراست بر واردات تا پایان مهرماه و امکان تحقق آن گفت: مقرر شد از خرداد ماه واردات انجام شود و این وعده در تیر، شهریور و مهر نیز محقق شد. فعلا باید صبر کنیم.

لازم به ذکر است هفته گذشته سیدرضا فاطمی امین – وزیر صنعت، معدن و تجارت – ضمن اشاره به اینکه وزارت حریم خصوصی 300 درخواست از شرکت ها یا اشخاص حقوقی برای واردات خودرو دریافت کرده و تعدادی از آنها را در همان ابتدای کار حذف کرده است. مشمول شرایط واردات نیست). : درخواست ها دریافت شده و در حال اصلاح و بررسی است. تا 10 روز اول مهرماه 2 مورد از شرکت های متقاضی که شرایط واردات را دارند در وزارت اطلاعات ثبت شده است که قاعدتاً تعداد آنها افزایش و اسامی آنها اعلام می شود. بر این اساس واردات خودرو تضمین شده و در آینده نزدیک شاهد ورود اولین خودروهای وارداتی به کشور خواهیم بود.

همچنین مهلت ارسال و تکمیل مدارک واردکنندگان خودرو که تا پایان شهریور ماه در نظر گرفته شده بود تا پایان مهرماه تمدید شد. گفته شد اسامی تمامی شرکت های رتبه بندی شده تا پایان مهرماه اعلام می شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز شنبه با اشاره به وعده وزارت صمت تاکید کرد: براساس آنچه وزارت صنایع و معادن وعده داده تا دو هفته آینده باید واردات خودرو انجام شود. به طور دقیق، طبق قانون مصوب مجلس تا پایان امسال باید تا یک میلیارد دلار خودرو خارجی وارد شود. مجلس در بودجه سال 1401 دولت را موظف به واردات خودرو کرد.

دیدگاهتان را بنویسید