به زودی ؛ واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا


دبیر انجمن صنایع همگن سازندگان موتور و قطعات خودرو کشور پیش بینی کرد با انجام قیمت گذاری سهام ایران خودرو، سایپا و…

دبیر انجمن صنایع همگن پیشرانه و قطعه سازان کشور پیش بینی کرد با انجام قیمت گذاری سهام شرکت های ایران خودرو و سایپا و دارایی های این شرکت ها، واگذاری سهام این دو خودروساز انجام شود. در یک هفته – دو برگزار می شود.

آرش محیبی نژاد امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نشست اخیر قطعه سازان با وزیر صمت افزود: طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، قیمت گذاری سهام شرکت های ایران خودرو و سایپا و دارایی های آنها. توسط تیم های متخصص مختلف به سرعت در حال توسعه هستند.

به گفته این مقام صنفی، ارزیابی سهام خودروسازان و شرکت های مرتبط با آنها طی روزهای آینده انجام می شود.

وی ادامه داد: اما نحوه واگذاری ها، اینکه سهام شرکت های اقماری خودروسازان کم کم واگذار شد یا به یکباره، بحث صلاحیت سهامداران با توجه به قوانین ضد انحصار، حل تعارض منافع و … برنامه تعهدات متقابل بین خریدار و دولت و غیره تمام موارد در وزارت حریم خصوصی نهایی شود.

دبیر انجمن صنایع همگن پیشرانه و قطعه سازان کشور پیش بینی کرد تا یکی دو هفته آینده شاهد واگذاری سهام خودروسازان و عرضه آن ها در بورس باشیم. طبق برنامه وزارت صنعت این موضوع باید تا مهرماه امسال محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تحقق این هدف، با عرضه خودرو در بورس و قیمت گذاری، ایران خودرو و سایپا از زیان خارج شده و به تدریج به سوددهی می رسند.

محیبی نژاد تصریح کرد: با واگذاری سهام شرکت های خودروسازی، بنگاه دولتی حذف شده و تقریباً کار به بخش خصوصی سپرده می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این نقدینگی خوبی به سمت این خودروسازان جریان دارد و نقدینگی مورد نیاز برای تولید تا حدود زیادی از این طریق تامین می شود.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود: در صنعت خودرو دو مافیا وجود دارد و با واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا قسمت بزرگی از مافیا حل می شود.

ˈسیدرضا فاطمی امینˈ افزود: در سال 1401 این سهام به صورت بلوکی در بورس عرضه می شود که گام بزرگی در این راستا است و وزارت امنیت از اتهام دولتی بودن خودروسازی خلاص می شود. .

وی بیان کرد: به دنبال واگذاری 25 درصد از سهام ایران خودرو و 40 درصد از سهام سایپا که در واقع سهام خودمان است و طبق اعلام رئیس جمهور، مدیریت ایران خودرو و سایپا را واگذار می کنیم. .

وزیر صامت خاطرنشان کرد: هرکس بتواند 2 کرسی ایران خودرو یا سایپا را تصاحب کند، مدیرعامل این شرکت ها را منصوب می کند، امروز نیازی به واگذاری 17 درصد باقی مانده سهام سایپا یا 6.7 درصد باقی مانده از سهام ایران خودرو نداریم، بلکه با حل و فصل در مورد مشارکت خود در این شرکت ها، پول به آنها سرازیر می شود و ساختار سهامداران تغییر می کند.

این مقام مسئول یادآور شد: امروز 40 درصد سهام سایپا متعلق به این شرکت است و در صورت آزادسازی پول آن و رفتن نقدینگی به شرکت های زیرمجموعه، بین 6 تا 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات کمتر و هزینه تولید خودرو کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید