به نظر شما جایگاه اقتصادی ایران در جهان چیست؟!


صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود از 192 کشور جهان از جمله ایران…

فیکر می کینید ایران در جهان کندم رتبه اقتصادی دارد؟!فیکر می کینید ایران در جهان کندم رتبه اقتصادی دارد؟!

صندوق بین المللی پول با معرفی اقتصاد ایران به عنوان بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان اعلام کرد: 171 کشور جهان در سال 2022 اقتصاد کوچکتری نسبت به ایران خواهند داشت.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود، تولید ناخالص داخلی ۱۹۲ کشور جهان از جمله ایران را در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرد.

این سازمان بین المللی انتظار دارد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری بر اساس شاخص قدرت خرید به 1599 میلیارد دلار برسد که نسبت به سال قبل 150 میلیارد دلار افزایش داشته است.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال 2022 با اقتصاد 1599 میلیارد دلاری به عنوان بیست و یکمین قدرت اقتصادی جهان شناخته شده است. بر این اساس اقتصاد ایران از اقتصاد 171 کشور دیگر جهان بزرگتر است و امسال تنها 20 کشور تولید ناخالص داخلی بالاتری نسبت به ایران خواهند داشت.

از جمله کشورهای با اقتصاد کمتر از ایران در سال جاری می توان به لهستان، تایلند، پاکستان، هلند، آرژانتین، آفریقای جنوبی، امارات، سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش، نروژ، پرتغال، یونان، فنلاند و بلاروس اشاره کرد.

اقتصادهای سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش و ایرلند تقریباً نیمی از اقتصاد ایران در سال 2022 برآورد می شود. صندوق بین المللی پول تولید ناخالص داخلی سوئیس را 737 میلیارد دلار، بلژیک را 723 میلیارد دلار، سوئد را 684 میلیارد دلار، اتریش را 59 میلیارد دلار پیش بینی کرده است. ایرلند 666 میلیارد دلار

اندازه اقتصاد فرانسه حدود دو برابر ایران است. بر اساس شاخص قدرت خرید، تولید ناخالص داخلی فرانسه در سال 2022 بیش از سه هزار و 688 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

ایران با تولید ناخالص داخلی یک هزار و 449 میلیارد دلار بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2021، در رتبه بیست و یکم بزرگترین اقتصادهای جهان قرار گرفت.

چین با تولید ناخالص داخلی 30 تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان است

صندوق بین المللی پول اقتصاد چین را با تولید ناخالص داخلی 30.74 میلیارد دلار به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان در سال 2022 اعلام کرد. در رتبه سوم از این نظر آمریکا با اقتصاد 25.35 میلیارد دلار و هند با 11.665 میلیارد دلار قرار دارند.

کشورهای ژاپن، آلمان، روسیه، اندونزی، برزیل، انگلیس، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، مکزیک، کره جنوبی، کانادا، اسپانیا، عربستان سعودی، تایوان، مصر و استرالیا نیز از این نظر در رتبه های چهارم تا بیستم قرار دارند.

کشور کوچک تووالو با تولید ناخالص داخلی 63 میلیون دلار، به عنوان کوچکترین اقتصاد جهان بر اساس شاخص قدرت خرید شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید