به چه دلایلی تخلف وزارت بهداشت از حقوق زایمان به پزشکان برنامه ریزی شده/حقوق و مزایای مادران خاتمه یافت؟به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، جمعی از کارشناسان و متخصصان مادر از پرداخت نشدن حقوق خود در ایام مرخصی زایمان شکایت کرده و بر خلاف رأی دیوان عدالت اداری رسیدگی می کنند. این افراد با استناد به قانون حمایت از خانواده و جوانان برای فرزندآوری، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهند که حق‌الزحمه و حق الزحمه آن‌ها را در دوران بارداری پرداخت کند و مشخص کند حقوق مادران متخصص بر چه مبنایی و قانونی است. متخصص در طول زایمان قطع شده است؟

نفیسه برهانی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به طرح کاهش حقوق پزشکان و دندانپزشکان در دوران مرخصی زایمان، گفت: چندی پیش وزارت بهداشت چشم خود را بر تفکیک و کاهش حقوق متخصصان بسته بود. و مادران فوق تخصص که در حال گذراندن این برنامه بودند و به مرخصی زایمان رفتند، اقداماتی انجام دادند. همچنین این وضعیت شامل وضعیت افرادی می شود که به عنوان هیأت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی استخدام می شوند. این افراد پس از 9 ماه باید دوباره در محل کار قبلی خود کار کنند. حتی بازنشستگی از خدمت برای این دسته از پزشکان در نظر گرفته نشده است تا پس از پایان مرخصی، مادران بتوانند در مکانی جدید و نزدیک به خانه و خانواده به شهروندان خدمت کنند.

و ادامه داد: وزارت بهداشت هیچ مبنای قانونی برای قطع حقوق مادران متخصص ندارد. مدتی است که از وزارتخانه پیگیری می کنم که این اقدام بر اساس کدام سند قانونی انجام شده است. استناد کارمندان وزارت بهداشت به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر کاهش حقوق پزشکان متخصص مادر در این رای که با توجه به اعتراض متخصص در این طرح مبنی بر شمول 4 ماهه به دیوان ارجاع شده است. مرخصی زایمان او در دوره طرح، درباره این موضوع است که تنها 4 ماه مرخصی زایمان مادران متخصص مشمول دوره طرح شده است و مادران باید در بقیه مدت به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کنند. مرخصی زایمان به عنوان غرامت

نماینده مادران کارشناسان پزشکی تصریح کرد: بر اساس رای شورای عمومی دیوان عدالت اداری، مدت 4 ماه نباید در مرخصی زایمان مادران متخصص در طول طرح لحاظ شود. به عبارت دیگر، مادران متخصصان پزشکی و دندانپزشکی باید برنامه خود را بر اساس تعهد خدمت انجام دهند. در صورتی که افراد در مدت طرح از مرخصی زایمان استفاده کرده باشند، باید پس از پایان مرخصی، آن را جبران کنند و این مدت به دوره طرح آنها اضافه می شود.

وی افزود: در ابتدای رأی دیوان عدالت اداری آمده است که پزشکانی که در دوره برنامه ریزی خود هستند، بر اساس مقررات اداری استخدامی کشور، از کلیه امکانات (مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی با یا بدون آن برخوردار هستند. پرداخت). یعنی اگر کارمندی بتواند مرخصی بگیرد بر همین اساس کارشناس و فوق تخصص هم می تواند در مدت طرح خود به مرخصی برود و طبق قانون از پرداخت حقوق و مزایای خود برخوردار شود و حتی این ایام جزو سنوات او باشد. مدت خدمت باید برای بازنشستگی وی محاسبه شود و هدف از تصمیم دادگاه فقط 9 ماه مرخصی زایمان پزشکان طرح است که پس از پایان مرخصی جبران شود.

برخانی تصریح کرد: وزارت بهداشت با استناد به رای فوق دیوان عدالت اداری به متخصصان و فوق تخصص های مادر حقوقی پرداخت نمی کند. در حالی که در رای دادگاه بحث حقوق مطرح نشده و موضوع تجدیدنظر در مورد حقوق افراد نبوده است. در این شرایط تفسیر تصمیم از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته و مشخص نیست کدام کارمند چنین تصوری از تصمیم دادگاه داشته است، با همه این تفاسیر مادران متخصص و فوق تخصص از دریافت حقوق در طول مدت محروم شدند. دوره برنامه آنها

وی خاطرنشان کرد: در ماده 17 قانون حمایت از خانواده و جوانان تاکید ویژه ای بر مرخصی زایمان شده است. بر این اساس مرخصی برای تولد دوقلوهای تک قلو از 6 ماهگی به 9 ماهگی و برای تولد دوقلوها از 9 ماهگی به 12 ماهگی افزایش یافته است. لازم به ذکر است این مرخصی به افراد دارای حقوق و پاداش ویژه پرداخت می شود. طبق تبصره ماده 17 کلیه تمکن مالی در این خصوص در ماده 72 قانون حمایت از خانواده و جوانان آمده است. بنابراین پولی که به مادران متخصص و متخصص پرداخت می شود در صندوق هایی مانند مستمری و غیره قرار می گیرد.

نماینده مادران طرح گفت: معاونت توسعه وزارت بهداشت در پاسخ به اعتراض متخصصان مادران طرح و سوپر طرح به عدم پرداخت حقوق از جمع آوری اطلاعات خبر داد. من یک سوال از وزارت بهداشت دارم که چرا اسنادی مبنی بر عدم پرداخت حقوق مادران کارورز و کارورز طی 2 سال گذشته جمع آوری نکرد؟ وقتی می پرسیم بر چه اساسی حقوق این افراد کم شده است، چرا وزارت بهداشت سندی در این باره ندارد و به رای دیوان عدالت اداری راضی است؟ اکنون که گزارش داده‌ایم وزارت بهداشت برخلاف قانون حمایت از خانواده و جوانان و قوانین کار اداری نسبت به کاهش حقوق پزشکان متخصص مادر و کارورز اقدام کرده است. چرا الان مسئولان این وزارتخانه به دنبال اسناد هستند؟ پرداخت حقوق به وزارت بهداشت که تا این حد در برابر پرداخت آن مقاومت می کند چه ضرری دارد؟

وی تصریح کرد: یک روز مرخصی زایمان این افراد نباید جزو برنامه ریزی آنها محسوب شود و در مناطق محروم مشکلی برای ارائه خدمات وجود نخواهد داشت، پس مشکل وزارت بهداشت در پرداخت حقوق مادران پزشک چیست؟ به طور طبیعی برخی از مادران با مشاهده چنین شرایطی از بچه دار شدن منصرف می شوند.

برهانی تصریح کرد: پیگیری های وزارت بهداشت در خصوص پرداخت حقوق به پزشکان متخصص مادر 2 ماه به طول انجامید و در این مدت بدون حقوق به زندگی خود ادامه دادند. می دانم که برخی از آنها در امرار معاش و پرداخت حقوق خود با مشکل مواجه شده اند و مجبور شده اند نوزاد سه ماهه خود را نزد یک پرستار بچه در شهر دیگری رها کرده و برای پرداخت حقوق خود به مناطق خدماتی خود بروند. آن را قطع نمی کند نامه معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت مبنی بر ارائه کامل مرخصی زایمان 30 تیرماه به دانشگاه های علوم پزشکی کشور و سازمان های زیرمجموعه وزارت بهداشت، اما باز هم دانشگاه های علوم پزشکی علومی که متخصصان و فوق تخصص‌ها قصد دارند آن را برای پزشکان در طرح فاکتور کا اعمال کنند. وزارت بهداشت باید پاسخ دهد بر چه اساسی و کدام قانون در این مدت حق را قطع کرده است؟

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید