به کعبه دست نزنید!


اگرچه عربستان سعودی پس از دو سال مراسم حج را با حداقل محدودیت برگزار کرد، اما کعبه هنوز از دسترس زائران دور است.

اگرچه عربستان سعودی پس از دو سال مراسم حج را با حداقل محدودیت برگزار کرد، اما کعبه هنوز از دسترس زائران دور است.

دور کعبه دیوار جداکننده ای به طول یک و نیم متر و به قطر 60 تا 70 سانتی متر در سه متری کعبه کشیده شده است تا دست زدن به خانه خدا و ورود به حجر اسماعیل ممکن نباشد، اما فاصله آنچنانی نیست. ، ایجاد سد شرعی برای طواف. به نظر می رسد این محدودیت در راستای پروتکل های بهداشتی کووید اعمال شده است. در دو سال گذشته که مراسم حج با تعداد محدودی از زائران ساکن عربستان انجام شد، این دیوار حائل نیز ایجاد شد.

تغییر دیگری که امسال در مسجدالحرام به چشم می خورد، راهنمایی زائران محرم شده به بارگاه مطاف و نیمه اول مسجد است. سایر زائران توسط نیروی انتظامی به طبقات دوم و سوم هدایت شدند. طبیعی است که چون فقط مردان لباس احرام می پوشند و لباس احرام زنان مشخص نیست، ورود زنان به مسجد الحرام بدون محدودیت و مشکل می شود، بنابراین در صحن اصلی مسجدالحرام و اطراف کعبه، زنان تشکیل می دهند. تقریبا 60 درصد جمعیت اما این ترکیب جمعیتی در سای صفا و مروه (منطقه ماسایی) برعکس است و زنان 40 درصد و مردان 60 درصد جمعیت فعلی را تشکیل می دهند، به گونه ای که می توان گفت صحن مسجدالحرام مملو از زنان است. . این طرح که برای اولین بار در ایام حج اجرا شد با استقبال زائران روبرو شد. چون صحن مسجد آرام است و گشت و گذار در کعبه آسان شد.

عربستان سعودی امسال به حدود یک میلیون زائر زیر 65 سال که واکسیناسیون کرونا را انجام داده اند اجازه حضور در مناسک حج را داده است، اما به گفته راهنمای زائران در صحن مسجد الحرام، ازدحام جمعیت وجود نخواهد داشت. مردم مانند گذشته با این حال از بسیاری از زائرانی که این روزها در مکه مکرمه حضور دارند، سؤال شده است که آیا پس از اعمال حج و عید قربان هنگام تعویض لباس زائران همچنان محدودیتی برای ورود با لباس احرام وجود دارد؟

اما در شهر مدینه منوره و در قبرستان مسجدالنبی و بقیع که پس از دو سال محدودیت اجازه ورود به زائران داده شد، ورود و خروج زائران مانند گذشته بدون تغییر خاصی انجام می شود. تنها بخش هایی از مسجد از بلوک نیوجرسی جدا شده است که خشم برخی از نمازگزاران را برانگیخته است.

ورود به قسمت مسجد النبی، محل قرار گرفتن قبر پیامبر (ص) و رو به روی جمعیت نیز با ثبت نام در نرم افزار امکان پذیر است. هر فرد پس از ثبت نام تنها یک بار می تواند وارد حرم رضوان مسجدالنبی شود. ثبت نام زائران ایرانی معمولا توسط مدیر کاروان انجام می شود. این در حالی است که در چند روز گذشته اخباری مبنی بر تاخیر زیاد زائران ایرانی در منطقه رضوان روضه به گوش می رسد و نماینده تولیت حج نیز از سازمان حج و زیارت خواسته است در گفت وگو با عربستان این موضوع را حل و فصل کنند. مسئولین.

صحن مسجد شجره، محل محرم شدن زائران قبل از ورود به شهر مکه، نیز به گفته زائران ایرانی و ایرانیانی که به دلیل مسئله سجده در این منطقه نماز خوانده اند، فرش نشده و با دیوار شیشه ای مسدود شده است. محدودیت ها

مناسک اصلی حج از 25 تا 21 تیرماه برگزار می شود و زائران به زودی شهر مکه را برای ادامه ادای حج در منطقه منا و مشعر ترک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید