بی توجهی سهامداران به ارزش بنیادی سهام شرکت


در حالی که امروز بازار سرمایه در حال رکود است، بسیاری از شرکت ها اساساً در وضعیت …

امروز بازار سرمایه در حالی افت کرده است که بسیاری از شرکت ها در وضعیت بنیادی خوبی قرار دارند و ارزش بالایی دارند. از نظر فنی، اکثر شرکت های بورسی در کوتاه مدت و بلندمدت در کف قیمتی قرار دارند و اکثر کارشناسان معتقدند با توجه به انتشار صورت های مالی سالانه شرکت ها، بازار سرمایه باید روزهای سبز را پشت سر بگذارد.

به گزارش فارس، در جریان معاملات این روزهای بورس نمادهایی که عملکرد مالی مثبتی داشتند با تقاضای بالایی همراه شدند. اما هنوز نتوانسته اند افزایش قیمت را تجربه کنند. در عین حال، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که بازار به عوامل اساسی توجهی ندارد.

در کوتاه مدت و برای پیش بینی معاملات آتی می توان گفت که با افزایش تقاضای نسبی بازار سرمایه، بازار سهام باید هفته های سبز داشته باشد.

در معاملات روز یکشنبه، چهار گروه ادغام شده در قرمز بودند. قیمت سهام تمامی نمادها در گروه‌های خودروسازی و قطعه‌سازی، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی، انباشت املاک و گروه‌های تولیدی محصولات فلزی کاهش یافت.

* حل مشکل نقدینگی می تواند بورس را رونق بخشد

در همین رابطه رضا گلستانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: با وجود حجم کم معاملات در بورس، وضعیت بازار نسبت به ماه های گذشته بهتر ارزیابی می شود. از آنجایی که گزارش های فصلی برخی از شرکت ها، صنایع پالایشی، پتروشیمی و معدنی موجب خوش بینی برخی سهامداران به بازار شد. این سهامداران در درجه اول به دنبال سهام شرکت های بنیادی هستند.

وی ادامه داد: اما نبود نقدینگی لازم در بازار سرمایه مانع از رونق معاملات در بورس شد. بر اساس پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد این روند در بازار ادامه داشته باشد و بورس فعلا در بلاتکلیفی و حجم پایین معاملات باقی بماند.

* بازده منفی شاخص های سهام

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز یکشنبه با کاهش 9 هزار و 735 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 463 هزار و 764 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 66 درصد بود.

شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 4 هزار و 449 واحدی در سطح 400 هزار و 36 واحد قرار گرفت. بازده این شاخص منهای 1.1 درصد بود. همچنین شاخص کل فرابورس با افت 233 واحدی به سطح 19 هزار و 181 واحد رسید.

* رشد ارزش کل معاملات در بازار سرمایه

ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به 11 هزار و 576 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز شنبه 15 درصد افزایش نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار دوم پنج هزار و 46 میلیارد تومان بود که 43 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می داد.

ارزش معاملات سهام خرد امروز با 9 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 2.556 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات 22 درصد از کل معاملات بورس است.

* افزایش خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به ملکی در بازار برای بیست و هفتمین روز متوالی منفی شد و 361 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 346 درصد رشد نشان می دهد.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروجی ارز به سمت شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان)، نوری (پتروشیمی نوری) و فولاد (فولاد مبارکه) و از سوی دیگر نمادهای شعبندر (پالایش نفت بندرعباس) توزیع شد. وبملت (بانک ملت) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) بیشترین جریان نقدی واقعی را داشتند.

گروه های شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین خروج پول واقعی را داشتند، در حالی که فرآورده های نفتی، کک و فرآورده های کاغذی تنها گروه هایی بودند که پول واقعی دریافت کردند.

* رشد صف های فروش بازار سهام

در جریان معاملات روز یکشنبه 86 سهم رشد و 478 سهم کاهش یافت. در پایان معاملات امروز ارزش صف های پایانی فروش در بازار با 73 درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به 133 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با افت 80 درصدی نسبت به پایان روز کاری قبل به 20 میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار)، غدشت (شرکت دشت مرغاب) و داابید (شرکت داروسازی عبیدی) بیشترین صف خرید و بیشترین صف فروش در پایان معاملات به ترتیب سپاها (شرکت سیمان سپاهان)، خزامیا (زامیاد) بودند. ، نمادهای غنوش. متعلق به نوش مازندران بود.

دیدگاهتان را بنویسید