تأثیر افسردگی و استرس بر مشکلات زوجین


گاهی ممکن است فکر کنیم حالات ذهنی ما به خودمان مربوط است. اما گاهی اوقات مشکلات سلامت روان می تواند تأثیر زیادی بر روابط ما داشته باشد. شریک زندگی ما که زمان زیادی را با ما می گذراند، به ویژه تحت تأثیر این مشکلات قرار می گیرد. از بین تمام مشکلات روانی، تاثیر افسردگی و استرس بر مشکلات زوجین بیشتر از سایر اختلالات و بیماری هاست.

تأثیر استرس بر همزیستی

استرس یکی از اولین مشکلات روانی بین زوجین است. زیرا با هر استرس و چالشی که در زندگی مشترک ایجاد می شود، استرس هر دو می تواند افزایش یابد. از سوی دیگر، استرس ناشی از مشکلات زندگی می تواند منجر به مشکلات پیچیده تری شود.

تاثیر استرس بر مشکلات زوجین

استرس یکی از تنش هایی است که می تواند به طور مستقیم بر روابط زناشویی تأثیر بگذارد. زوج هایی که با هم زندگی می کنند این روزها به دلیل فشارهای اقتصادی، نگرانی ها و نگرانی های مالی در معرض خطر هستند. این استرس حتی بر عملکرد جنسی زوجین نیز تأثیر می گذارد.

چگونه استرس زندگی مشترک خود را از بین ببریم؟

تقویت مهارت های مقابله ای بسیار مهم است. معمولاً زوجین به جای حل اختلافات و بحث در مورد موضوعی که تأثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی آنها دارد، به پرخاشگری یا سکوت روی می آورند و این رفتار می تواند تحت تأثیر استرس کاری یا روابط بین فردی یا حتی روابط خانوادگی باشد. به همین دلیل است که ریشه یابی این استرس ها بسیار مهم است.

قدم بعدی این است که بتوانید در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید و این نیاز به صمیمیت بین زوجین دارد. صمیمیت به شما این امکان را می دهد که در طول یک بحران در مورد نگرانی ها و افکار مضطرب خود صحبت کنید. اگر این امکان بین شما و همسرتان وجود ندارد، می‌توانید با مراجعه به زوج‌درمانگر، محیطی را ایجاد کنید که در آن راحت‌تر مشکلات خود را مطرح کنید.

افراد به دلیل مشکلات مالی و مسئولیت های خانوادگی بیشتر در معرض استرس قرار می گیرند و این استرس به تدریج بر احساسات آنها تأثیر منفی می گذارد تا جایی که ممکن است رابطه سرد شود و مشکلات جنسی دشوار شود. استرس به اندازه کافی خوب است که شما را ادامه دهد. اما از آنجایی که احساس می کنید هم شغل و هم رابطه عاطفی تان با مشکل مواجه هستند، باید از طریق مشاوره روانشناسی به دنبال درمان استرس باشید.

تاثیر افسردگی بر مشکلات زوجین

افسردگی تمام انرژی را برای زندگی از انسان سلب می کند و همزیستی مستلزم پویایی دائمی است که افسردگی مانع از آن می شود. افسردگی هر یک از زوجین بر روابط خود، روابط خانوادگی، کار و حتی مشکلات اقتصادی آنها تأثیر می گذارد. این تاثیر حتی از خصوصی ترین روابط زوجین هم دور نیست.

تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

همانطور که گفتیم افسردگی هر یک از زوجین بر تمام جنبه های زندگی تاثیر می گذارد. احساس نارضایتی، اعتماد به نفس پایین، ناامیدی و دردهای جسمی ناشی از افسردگی حتی می تواند باعث کاهش میل جنسی شود و این امر تأثیر مستقیمی بر روابط زناشویی دارد.

افسردگی چگونه بر رابطه جنسی تأثیر می گذارد

در فرد مبتلا به افسردگی، مواد شیمیایی مرتبط با رابطه جنسی از تعادل خارج می شود و بنابراین میل جنسی را کاهش می دهد و لذت را از بین می برد.

زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در برابر این اختلال خلقی آسیب پذیرتر هستند زیرا در طول زندگی مشترک خود دوران بارداری، پس از زایمان، یائسگی و قاعدگی را پشت سر می گذارند. علاوه بر این، اگر زنی سر کار باشد، مشکلات مربوط به کار او نیز به ایجاد افسردگی کمک می کند.

افسردگی در مردان همچنین می تواند با اضطراب، عزت نفس پایین، احساس گناه و از دست دادن میل جنسی همراه باشد.

بنابراین، اگر افسردگی در مراحل اولیه درمان نشود، علاوه بر آسیب های فردی، می تواند به بنیان خانواده آسیب وارد کند. وظیفه یک مشاور خانواده این است که بفهمد چگونه از آسیب های خانوادگی ناشی از افسردگی جلوگیری کند. در مشاوره خانواده علاوه بر مشکلات شخصی، مشکلات بین فردی نیز مورد توجه قرار می گیرد تا زوجین بتوانند با یکدیگر ارتباط بیشتری برقرار کنند.

درمان افسردگی پس از زایمان

اگر علائمی مانند کاهش علاقه به کار، تغییر در عادات غذایی، کاهش ارتباطات، کاهش علاقه به فعالیت هایی که قبلا لذت بخش بودند، کاهش میل جنسی، کاهش عملکرد روزانه و تغییر در عادات خواب بعد از ازدواج، نگران نباشید. این امر در میان بسیاری از زوج ها رایج است. اما این موقعیت ها نباید شما را طولانی کند.

قبل از اینکه افسردگی زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار دهد، به دنبال یک مشاور متخصص در درمان افسردگی باشید تا روحیه شما را زنده نگه دارد و زندگی مشترکتان را نجات دهد.

یک مشاور برای درمان استرس و افسردگی در زندگی مشترک خود بیابید

بسیار مهم است که مشاور شما علاوه بر اینکه بتواند استرس یا افسردگی شما را درمان کند، مهارت درمان زوجین را نیز داشته باشد و از تاثیر مشکلات شما بر روابط خانوادگی آگاه باشد تا بتواند شما را بهتر راهنمایی کند.

طبق آمار، درمان دوگانه تا 75 درصد موثر است. مطالعات انجام شده بر روی زوج های دارای استرس بالا، از جمله خانواده های نظامی، زوج های استرس پس از سانحه، زوج های نابارور و خانواده های دارای خیانت، اثربخشی جلسات مشاوره را نشان می دهد. اما اثربخشی روانشناسی دوگانه درمانی با انگیزه زوجین برای تغییر و زمان ارتباط آنها رابطه مستقیم دارد.

درمان افسردگی و استرس در سیمیاروم

سیمیاروم یک بستر مشاوره آنلاین است که بر ارائه خدمات روانشناسی به ایرانیان خارج از کشور تمرکز دارد و جمعی از اساتید روانشناسی و روانپزشکی ایرانی از مشاوران آن هستند. در هر کجای دنیا که هستید برای درمان و مشاوره استرس و افسردگی می توانید به سایت سیمیاروم مراجعه کنید و با توضیح مختصری از مشکل خود با مناسب ترین روانشناس تماس بگیرید و دوره درمانی خود را آغاز کنید.

توجه! این مطلب صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمانان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید