تاب کودک; مزایا و معایب + نکات خرید


بچه دار شدن کار سختی است و یکی از دلایل این سختی نیاز همیشگی نوزاد به آغوش گرفتن است. نیاز به نوازش یک نیاز کاملاً طبیعی است و بهتر است این نیاز نوزاد تا حد امکان به خصوص در ماه های اول تولدش برطرف شود. اما آیا می توانید همیشه کودک را در آغوش بگیرید؟ قطعا نه! تاب کودک یکی از بهترین ابزارهایی است که به شما در انجام این کار کمک می کند. البته این وسیله کاربردی مخالفانی هم دارد. در این مقاله به مزایا و معایب تاب و خوب یا بد بودن آن می پردازیم. اگر شما نیز نگران این مشکل هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مزایای تخت نوزاد

1. تسهیل در تولد فرزند برای والدین


دکتر هاروی کارپ، نویسنده کتاب شادترین نوزاد در محله، 3 ماه اول زندگی نوزاد را سه ماهه چهارم بارداری می نامد. نوزاد در بدو تولد استقلال چندانی ندارد و مانند دوران جنینی به شدت به مادر خود وابسته است. در واقع نوزاد تمایل عجیبی به محیط رحم دارد و به همین دلیل دوست دارد او را قنداق کنند، تکان دهند و در آغوش بگیرند، همه این اعمال او را به یاد محیط امن رحم می اندازد.

به عنوان والدین، ما چیزی جز آرام نگه داشتن نوزادان خود نمی خواهیم، ​​اما تقریبا غیرممکن است که نوزادان خود را در 24 ساعت شبانه روز در آغوش بگیریم، قنداق کنیم یا تکان دهیم. سینه بند یک نجات دهنده برای والدین جدید است و یکی از بهترین محصولات مراقبت از کودک است که می توانید از آن استفاده کنید، به خصوص اگر کودک شما کولیک یا دمدمی مزاج است. بیشتر گهواره ها ایمن هستند، کودک شما را به خوبی گهواره می کنند و حتی می توانند موسیقی، صداهای آرامش بخش یا دیگر سرگرمی های صوتی یا بصری را برای کودک شما پخش کنند.

2. تسکین رفلاکس در نوزادان

یکی دیگر از مزایای گهواره تسکین رفلاکس نوزاد است. بسیاری از والدین متوجه می شوند که تکان دادن نوزادشان به آنها کمک می کند تا با رفلاکس مقابله کنند. علاوه بر این، وضعیت عمودی گهواره می تواند به محدود کردن علائم ریفلاکس نوزاد کمک کند. اگر کودک شما رفلاکس اسید معده دارد، بهتر است در این مورد با پزشک متخصص خود صحبت کنید و نظر او را در مورد استفاده از تخت نوزاد جویا شوید.

معایب تخت نوزاد

1. احتمال اضطراب برای نوزاد

این معمولاً نادر است، اما برخی از نوزادان واقعاً از بودن در گهواره لذت نمی برند. تکان خوردن در گهواره ممکن است برای این نوزادان ناراحت کننده باشد یا صداها و حرکات ممکن است آنها را بیقرارتر کند. اگر کودک شما اینگونه است، تنظیمات مختلف تکان دادن و صدا و استفاده از تخت را در ساعات مختلف روز امتحان کنید.

2. وابستگی والدین به گهواره

برخی از والدین ممکن است بیش از حد به تخت کودک وابسته شوند. این افراد هر زمان که بیقرار هستند یا گریه می کنند سریعا نوزاد خود را در گهواره می گذارند و این باعث می شود نتوانند روش های دیگری را برای آرام کردن کودک خود بیاموزند. باید ترفندهای تسکین دهنده کودک را یاد بگیرید تا در موقعیت های مختلف یا زمانی که تخت در دسترس نیست از آنها استفاده کنید. قبل از گذاشتن نوزاد در گهواره، باید مطمئن شوید که گرسنه، خواب آلود یا نیازهای دیگری ندارد.

3. وابستگی نوزاد به گهواره

احتمال ناراحتی نوزاد از کاستی های گهواره

طبق آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، نوزادان نباید آنقدر به گهواره، تاب یا وسایل دیگر متصل شوند که علاقه به خوابیدن به پهلو را از دست بدهند، که برای رشد کودک در چند ماه اول زندگی بسیار مهم است. آکادمی اطفال آمریکا همچنین هشدار می دهد که ماندن در گهواره یا سایر صندلی های کودک برای مدت طولانی می تواند باعث صاف شدن سر نوزاد شود.

چه زمانی می توانیم نوزاد را در گهواره یا گهواره بگذاریم؟

قبل از استفاده از تخت خریداری شده، باید دفترچه راهنمای کاربر را به دقت مطالعه کنید. معمولاً می توانید از گهواره از بدو تولد تا زمانی که نوزاد به وزن خاصی (معمولاً حدود 11 تا 15 کیلوگرم) برسد، استفاده کنید.

پس از مدتی، گهواره یا تاب دیگر برای کودک شما آرامش بخش و سرگرم کننده نخواهد بود. اگر کودک شما سعی می کند از گهواره بیرون بیاید، به این معنی است که دیگر به آن علاقه ای ندارد و گهواره دیگر جای امنی برای او نیست.

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از تخت نوزاد

توجه به نکات ایمنی هنگام استفاده از تاب یا تاب کودک بسیار مهم است. متأسفانه گاهی اوقات این وسیله به ظاهر بی خطر به نوزاد آسیب می رساند.

بر اساس گزارش آکادمی اطفال آمریکا، از سال 2009 تا 2012، 350 حادثه مربوط به گهواره گزارش شده است که شامل 2 مورد مرگ نوزاد و 24 جراحت بوده است. با توجه به این حوادث، آکادمی فهرستی از نکات ایمنی تهیه کرده است که به همه والدین توصیه می کند هنگام استفاده از تخت یا تاب آن را رعایت کنند.

  • اطمینان حاصل کنید که تخت خواب یا تختخواب مستحکم است و به راحتی واژگون نمی شود و یا فرو نمی ریزد.
  • برای جلوگیری از افتادن کودک از گهواره کمربندهای ایمنی را ببندید.
  • به نوزادی که در تاب یا گهواره خوابیده است اسباب بازی و موبایل ندهید.
  • اگر هنگام قرار دادن نوزاد در گهواره تعادل گهواره به هم خورد، استفاده از آن را متوقف کنید.
  • مطمئن شوید که گهواره هنگام حرکت همسطح بماند.
  • برای نوزادان 4 ماهه و کوچکتر همیشه از بیشترین حالت خوابیده گهواره استفاده کنید.
  • هنگام استفاده از حوضچه یا حوضچه، همیشه با کودک در اتاق بمانید و بر او نظارت کنید.

نکاتی برای خرید نوزاد

1. به امکانات رفاهی گهواره توجه کنید

این روزها گهواره نوزاد کارایی متفاوتی دارد. برخی از انواع تاب کودک دارای سرعت چرخش متفاوتی هستند و به راحتی می توانید تاب را با سرعت و زمان دلخواه تنظیم کنید. مطمئنا هر چه این امکانات بیشتر باشد، گران‌تر خواهد بود. در این صورت بودجه ای که برای خرید تعیین می کنید تعیین کننده خواهد بود.

2. اندازه خانه و سبک زندگی خود را در نظر بگیرید

بسیاری از والدین تختی را ترجیح می دهند که بتوانند به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر حرکت کنند. در این صورت خرید تخت نوزاد کوچک و قابل حمل منطقی تر خواهد بود. پس با توجه به شرایط بهترین تخت نوزاد را انتخاب کنید.

3. قبل از خرید گهواره را امتحان کنید

قبل از خرید، گهواره را در فروشگاه امتحان کنید یا ویدیویی را تماشا کنید که نحوه ظاهر و صدای تخت را توضیح می دهد. مطمئن شوید که موسیقی و ظاهر آن را دوست دارید زیرا ساعت های زیادی از روز به این موسیقی گوش خواهید داد و بهتر است آنها به شما آرامش دهند.

آخرین کلمه؛ آیا استفاده از نانو بچه خوب است یا بد؟

معمولاً در چند ماه اول زندگی کودک شما در معرض انواع نظرات و توصیه‌ها قرار می‌گیرید و استفاده یا عدم استفاده از حوضچه از این قاعده مستثنی نیست. مردم به شما خواهند گفت که تخت یک وسیله ضروری است و مراقبت از نوزاد بدون آن غیرممکن است. برخی دیگر خواهند گفت که استفاده از تاب برای نوزاد خطرناک است و بهتر است از آن استفاده نکنید.

حقیقت این است که هر دو گزاره افراطی است. تخت خواب قطعا یک وسیله ضروری نیست، اما می تواند بسیار مفید باشد. به هر حال، والدین گاهی اوقات به استراحت نیاز دارند، و بیشتر نوزادان واقعاً از بودن در گهواره یا تختخواب لذت می برند، بنابراین این یک موقعیت برد-برد است.

البته، اگرچه گهواره و تاب ها ابزار بسیار خوبی برای سرگرمی کودک شما هستند، اما در صورت استفاده نادرست می توانند خطرناک باشند. بزرگترین نگرانی برای تخت نوزاد ایمنی آن است با رعایت نکات ایمنی می توانید بدون هیچ مشکلی از تخت نوزاد استفاده کنید.

تو گفتی

به نظر شما تخت نوزاد خوب است یا بد؟ آیا شما از زمین بازی استفاده می کنید یا از بازیچه؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید