تاثیرات یائسگی بر مغز چیست؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، افزایش میزان ماده سفید به معنای ضایعات کوچک قابل مشاهده در اسکن مغز است که با افزایش سن یا فشار خون بالا کنترل نشده شایع تر می شوند. این بیومارکرهای مغزی در برخی مطالعات با افزایش خطر سکته مغزی، بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید:

مونیک برتلر، نویسنده این مطالعه از مرکز آلمانی بیماری‌های عصبی، گفت: افزایش ماده سفید با افزایش سن مغز افزایش می‌یابد و اگرچه وجود آن به این معنا نیست که فرد دچار زوال عقل یا سکته مغزی می‌شود، اما مقادیر بالاتر ممکن است خطری را نشان دهد. استعداد انسان نسبت به این بیماری ها».

وی همچنین افزود: “مطالعه ما به بررسی نقش یائسگی بر روی ارزش این بیومارکرهای مغزی می پردازد.” “نتایج ما نشان می دهد که شدت ماده سفید برای مردان و زنان متفاوت است و یائسگی یا عواملی که شروع یائسگی را تعیین می کنند، مانند تغییرات در روند پیری، عوامل تعیین کننده هستند.”

این مطالعه شامل 3410 نفر با میانگین سنی 54 سال بود. از این تعداد 58 درصد زن و 59 درصد زنان یائسه هستند. علاوه بر این، 35 درصد از همه شرکت کنندگان فشار خون بالا داشتند و نیمی از آنها فشار خون بالا کنترل نشده داشتند.

همه شرکت کنندگان اسکن MRI از مغز داشتند. محققان با بررسی اسکن‌ها، شدت ماده سفید را برای هر شرکت‌کننده محاسبه کردند. میانگین حجم کل این مارکرهای مغزی 0.5 میلی لیتر بود. متوسط ​​حجم کل مغز برای مردان 1180 میلی لیتر و برای زنان 1053 میلی لیتر است. میانگین حجم کل ماده سفید برای مردان 490 میلی لیتر و برای زنان 430 میلی لیتر بود.

پس از تنظیم سن و عوامل خطر عروقی مانند فشار خون بالا و دیابت، محققان دریافتند که زنان یائسه سطوح بالاتری از این نشانگرهای مغزی نسبت به مردان هم سن دارند. در افراد 45 سال و بالاتر، زنان یائسه میانگین حجم کل ماده سفید 0.94 میلی لیتر در مقایسه با 0.72 میلی لیتر برای مردان داشتند. محققان همچنین دریافتند که افزایش نشانگرهای مغزی با افزایش سن و با سرعت بیشتری در زنان نسبت به مردان افزایش می‌یابد.

زنان پیش از یائسگی و مردان هم سن در افزایش میانگین شدت ماده سفید تفاوتی نداشتند.

محققان همچنین دریافتند که زنان یائسه مقادیر بیشتری ماده سفید نسبت به زنان غیر یائسه در همان سن دارند. در گروهی از شرکت کنندگان 45 تا 59 ساله، زنان یائسه میانگین حجم کل ماده سفید 0.51 میلی لیتر در مقایسه با 0.33 میلی لیتر برای زنان قبل از یائسگی داشتند.

صرف نظر از وضعیت یائسگی، زنان مبتلا به فشار خون کنترل نشده سطوح بالاتری از این نشانگرهای مغزی نسبت به مردان داشتند.

Bertler گفت: “مشخص شده است که فشار خون بالا، که بر رگ های خونی کوچک در مغز تاثیر می گذارد، می تواند منجر به افزایش شدت ماده سفید شود.” “نتایج مطالعه ما نه تنها نشان می دهد که تحقیقات بیشتری برای بررسی اینکه چگونه یائسگی ممکن است با سلامت عروق مغز مرتبط باشد، بلکه همچنین نیاز به در نظر گرفتن مسیرهای مختلف سلامتی برای زنان و مردان و وضعیت یائسگی مورد نیاز است.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید