تاثیر شرایط مختلف آب و هوایی بر پوست انسانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بدون شک آب و هوا روی پوست تاثیر مستقیم دارد. آب و هوا در کنار عوامل موثر دیگری مانند ژنتیک، آرایش، نوع پوست و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، عاملی در تعیین زیبایی پوست شما است. به عنوان مثال برخی افراد در فصل تابستان پوست چرب تری دارند و در ماه های سرد سال پوست آنها پوسته پوسته می شود.

بیشتر بخوانید:

متخصصان پوست تایید کرده اند که تغییرات آب و هوا و دما و رطوبت روی پوست تاثیر می گذارد. حال در این قسمت می خواهیم به بررسی شرایط مختلف آب و هوایی و تاثیر آن بر روی پوست بپردازیم.

هوای گرم

در هوای گرم تر، پوست نسبت به حالت طبیعی خود چرب تر می شود. چربی بیشتری در داخل پوست ذخیره می شود. حتی می تواند با آرایش ترکیب شود و آنطور که می خواهید پوست زیبایی به شما ندهد. معمولا آفتاب سوختگی نیز در این مواقع بیشتر است و به دلیل شدت نور خورشید احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند سرطان پوست افزایش می یابد.

آب و هوای خشک و کوهستانی با بیشترین آسیب به پوست

هر چه ناحیه بالاتر باشد، پوست شما به هیدراتاسیون و انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارد. هنگامی که در ارتفاع 600 متری قرار دارید، لایه های بیرونی پوست حتی برای مدت کوتاهی نمی توانند آب کافی را در خود نگه دارند، زیرا فشار هوا پایین است. هنگامی که فشار هوا پایین است، مولکول های آب موجود در هوا بیش از حد روی پوست پخش می شوند. استفاده منظم از ضد آفتاب برای مدت طولانی روی پوست باقی می ماند. مناطق مرتفع و کوهستانی آسیب بیشتری به پوست افراد وارد می کند.

مناطق مرطوب

وقتی هوا گرم است، پوست می خواهد بدن را خنک نگه دارد، گرمای اضافی داخل بدن با گشاد شدن رگ های خونی سطح پوست آزاد می شود. به همین دلیل پوست قرمز می شود، غدد عرق عرق بیشتری ترشح می کنند تا آب را به سطح پوست بیاورند و آن را خنک کنند. متأسفانه، فرآیند خنک سازی طبیعی پوست در هوای با رطوبت بالا خیلی خوب عمل نمی کند. هوای مرطوب و سنگین باعث می شود که عرق به راحتی از پوست خارج شود و گرما را حفظ کند. هنگامی که پوست این مواد را آزاد می کند، پدیده طبیعی پوست از حالت چسبنده به آبکی تبدیل می شود، با عرق حبس شده ترکیب می شود و منافذ پوست بسته می شود و التهاب ایجاد می شود.

آب و هوای سرد و قطبی

پوست شما در حال مبارزه با هوای سرد است. هوای بسیار سرد باعث می شود رگ های خونی مدام رفتار خود را تغییر دهند. این رگ ها در هوای سرد به طور مداوم باز و بسته می شوند و می خواهند خون گرم را به قسمت های مختلف بدن برسانند. در نهایت، جریان خون به زیر 45 درجه فارنهایت کاهش می یابد. با انجام این کار، رگ های پوست کمی کشیده و منبسط می شوند. بنابراین قرمزی پوست صورت در نواحی قطبی بیشتر دیده می شود. برخی از رگ های خونی بیش از ظرفیت خود کشیده می شوند. مخصوصاً هنگام ورود به اتاق های گرم از هوای سرد یا بالعکس. کمبود رطوبت در هوای سرد نیز از عوامل قرمزی صورت خواهد بود.

هوای خشک

قبلاً در بخش پوست و موی مرطوب خواندید که هر چه هوا خشک تر باشد، رطوبت بیشتری از پوست خارج می شود. وضعیت پوست در هوای خشک کاملا طبیعی است. وقتی آب زیادی از پوست خارج می شود، پوست دوست دارد آب بیشتری را به سمت خود جذب کند، غدد عرق کمتر کار می کنند و در آن نواحی عرق روی پوست خود نمی بینید.

آب و هوای معتدل

هوای معتدل ربطی به استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی ندارد، منظور ما هوای طبیعی و معتدل است. آب و هوای معتدل آب و هوای مورد علاقه پوست است. در هوای معتدل، زمانی که دما و رطوبت متوسط ​​است، پوست احساس آرامش می کند و بهتر عمل می کند. معمولاً در فصل بهار و پاییز، هوای معتدل در زمستان یا تابستان خنک، پوست وضعیت بهتری نسبت به همیشه دارد و رطوبت آن در حالت متعادل است و همچنین احساس تعادل می‌کند و با مشکلاتی مانند آلودگی و تشعشعات کمتر می‌شود. UV تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

آب و هوای اطراف دریا

هوای خنک همراه با رطوبت بالا به خصوص در فصل بارندگی می تواند باعث چرب شدن صورت شود. رطوبت هوا یکی از عوامل متراکم شدن منافذ پوست است. در حالی که دمای پایین باعث کاهش تولید چربی طبیعی در پوست و در نتیجه ایجاد تعادل در پوست می شود. نه تنها سطح رطوبت به تعادل می رسد، بلکه به این ترتیب حساسیت پوست به میکروب ها و آلرژی ها نیز افزایش می یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید