تاثیر پرتودرمانی در درمان سرطانبه گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حمیدرضا دگان منشادی فوق تخصص رادیوتراپی و انکولوژی با اشاره به شیوع سرطان و روش های درمانی مورد استفاده در بیماران سرطانی به ویژه استفاده از رادیوتراپی گفت: استفاده از روش های رادیوتراپی در درمان بیماری ها بیماران سرطانی گاه جایز است، زیرا سود درمان بیشتر از عوارض و خطرات ناشی از درمان است، در غیر این صورت باید از تکنیک های جدید و روش های جایگزین با عوارض کمتر در بیماران استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

این متخصص رادیوتراپی 2 روش رادیوتراپی رادیوتراپی درمانی و رادیوتراپی کمکی را برای بیماران سرطانی عنوان کرد و گفت: در روش رادیوتراپی درمانی که منجر به ریشه کنی بیماری می شود، درمان فقط با رادیوتراپی و یا در مواردی می تواند انجام شود. همراه با روش های درمانی مانند شیمی درمانی و جراحی.

وی ادامه داد: استفاده از رادیوتراپی کمکی در واقع به کیفیت زندگی بیمار کمک می کند و هیچ تاثیری در ریشه کنی بیماری نخواهد داشت و برای استفاده از این روش باید تضمین شود که بیمار حداقل 6 هفته و کمتر در نوک زندگی می کند. بعد از 6 هفته به هیچ وجه کمکی نمی کند و استفاده از رادیوتراپی در این افراد توصیه نمی شود.

دهقان منشادی با بیان اینکه از این روش در مواردی که آسیب های ناشی از درمان رادیوتراپی بیشتر از فایده آن است، استفاده نشود، افزود: در موارد سطح پایین بیماری و در طول درمان در این سطح، تعیین میزان استفاده از رادیوتراپی پس از انجام اندازه گیری و سودمندی درمان با عوارض جانبی استفاده از رادیوتراپی مقایسه می شود، به عنوان مثال برای سرطان رحم که در مراحل اولیه تشخیص داده شده و عمل می شود، نیازی به استفاده از رادیوتراپی نخواهد بود.

این عضو هیئت مدیره انجمن انکولوژی بانوان ایران با اشاره به موارد دیگری که رادیوتراپی نمی تواند برای درمان مفید باشد، افزود: در مواردی که حجم و وسعت تومور بسیار زیاد باشد، استفاده از رادیوتراپی باعث نمی شود. در چنین مواردی و تأثیر آن بسیار مفید باشد. بهترین درمان این است که ابتدا از جراحی استفاده کنید، سپس پرتودرمانی می تواند کمک کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید